Euro Bölgesi beklentilerin altında büyüdü

Euro Bölgesi ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 0.6 ile tahminlerin altında büyüdü.

Euro Bölgesi beklentilerin altında büyüdü
Euro Bölgesi beklentilerin altında büyüdü
GİRİŞ 17.08.2022 14:11 GÜNCELLEME 17.08.2022 14:11

Euro Bölgesi ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 0.6 ile tahminlerin altında büyüme gösterdi.

Eurostat verilerine göre euro kullanan 19 ülkenin gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyüme tahmini Nisan-Haziran dönemi için çeyreklik bazda yüzde 0.6'ya, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3.9'a revize edildi.

Eurostat geçen ay yayımladığı ilk GSYH tahmininde çeyreklik bazda büyümenin yüzde 0.7, yıllık bazda büyümenin de yüzde 4 seviyesinde gerçekleştiğini öngörmüştü. İstihdam ise çeyreklik bazda yüzde 0.3, yıllık bazda ise yüzde 2.4 arttı.

Ekonomistler, ikinci çeyrekte görülen büyümenin ardından ekonominin ivme kaybedeceğini ve tarihi zirvelere tırmanan enflasyon ile tedarik zincirlerindeki aksamalar nedeniyle önümüzdeki 12 ayda hafif bir resesyona gireceğini tahmin ediyorlar.

Euro Bölgesi ekonomisi ikinci çeyrekte, bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya'da yavaşlama görülmesine rağmen İtalya ve İspanya ekonomilerinin çeyrek bazında yüzde 1 ve yüzde 1.1 büyümesinden destek buldu.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.