Fransız basınında THY övgüsü: Avrupa semalarında krizin en büyük kazananı!

Fransız gazetesi Les Echos, Türk Hava Yolları'nın (THY) yılın ilk yarısındaki başarısını "krizin en büyük kazananı" olarak yorumladı. 2022'in ilk yarısında 7,58 milyar dolar ciroya imza atıldığı ve rekor kâra doğru ilerlendiği vurgulandı.

GİRİŞ 16.08.2022 20:43 GÜNCELLEME 17.08.2022 09:44
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Türk Hava Yolları (THY), dünyanın çeşitli noktalarına yaptığı uçuşlarla ve sefer sayılarıyla adından söz ettiriyor.

Avrupa'dan önemli rakipler olan Lufthansa ve Air France, THY'nin ardından geliyor.

"EN BÜYÜK KAZANAN TÜRK HAVA YOLLARI"

THY'nin başarısını yazan Fransız gazetesi Les Echos, şirketin yılın ilk yarısındaki başarısını "krizin en büyük kazananı" olarak yorumladı.

"Türk Hava Yolları, Avrupa semalarındaki krizin en büyük kazananı olarak çıktı" başlığıyla yayınlanan yazıda, sadece temmuzda 7,8 milyon yolcu taşıyan THY'nin, salgın öncesi büyüme ve kâr oranını yakaladığı belirtildi.

YILIN ILK YARISINDA 7,58 MİLYAR DOLAR CİRO

Firmanın, Avrupa’daki geleneksel hava yolu şirketleri arasında en fazla kâr eden şirket olduğu ve 2021’de kâra geçen ilk uluslararası hava yolu olduğu ifade edildi.

2022'in ilk yarısında 7,58 milyar dolar ciroya imza atıldığı, 737 milyon dolar kâr edildiği ve rekor kâra doğru ilerlendiği vurgulandı.

LUFTHANSA VE AIR FRANCE’I GERİDE BIRAKTI

Eurocontrol’ün verilerine göre, THY’nin, Avrupa semalarında faaliyet gösteren geleneksel hava yolu şirketleri arasında günlük 1506 uçuşla Avrupa’nın en aktifi olduğu, onu 1202 uçuşla Lufthansa, 1065 uçuşla Air France’ın izlediğine dikkat çekildi.

"İSTANBUL HAVALIMANI’NIN DA PAYI VAR"

Avrupa’da THY’den daha fazla uçuşu sadece düşük maliyetli seyahatler sunan Ryanair ile Easyjet'in gerçekleştirdiği anlatıldı.

AA'nın aktardığına göre, yazıda, THY'nin başarısında, Atatürk Havalimanı’na göre 10 kat fazla kapasiteli İstanbul Havalimanı’nın da payı olduğunun altı çizildi.

İLK 7 AYDA 2019’DAKI ULUSLARARASI YOLCU SAYISI GEÇİLDİ

2018’in sonunda açılan havalimanının, yılın ilk 7 ayında 2019’daki uluslararası yolcu sayısını aştığı, Avrupalı başlıca rakiplerinin ise halen koronavirüs salgını öncesindeki aktivite seviyelerinin yüzde 10-15 gerisinde olduğu anımsatıldı.

Hava nakliye piyasasında ise THY’nin yüzde 60 artan tedariğiyle dünya sıralamasında 10’dan 4’e yükseldiği ifade edilirken, 2019’dan bu yana kargo gelirini ikiye katlayan THY'nin artık Air France-KLM’nin gelirini aştığına belirtildi.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 26
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Askeri nakliye ucagi Ve helikopteri thy semsiyesi altindaki parasiyla nakliye Ve yolcu tasimada kullanilmali kanadada almanyada israilde yapildigi gibi
  Cevapla
 • sinan 1 ay önce Şikayet Et
  helal olsun çalışmanın ve kendin olmanın meyvesi
  Cevapla
 • As. 1 ay önce Şikayet Et
  Durmak yok yola devam.
  Cevapla
 • Uğurböceği 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul Havaalanını istemeyen GEZİ hainlerine kapak olsun!!!
  Cevapla
 • Türk oğlu Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu zorunuza mı gitti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle