Motorlu araç sektöründe haksız kazanç sağlayan 100 bin kişi tespit edildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, araç sektöründe fahiş fiyat artışına sebep olan 100 bin mükellef tespit edildiğini duyurdu.

GİRİŞ 16.08.2022 10:51 GÜNCELLEME 16.08.2022 11:27
Bu Habere 294 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü, gayrimenkul sektörünün ardından araç sektörünü olumsuz etkileyenler için de harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu kapsamda fahiş fiyat artışına sebep olan 100 bin mükellef tespit edildiğini duyurdu.

100 BİN MÜKELLEF TESPİT EDİLDİ

Bakan Nebati, “Kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmekte son derece kararlıyız. RADAR sistemimiz sayesinde mali ve finansal verilerin sistemsel ve detaylı analizlerini gerçekleştiriyor, çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Gayrimenkul sektöründe olduğu gibi araç sektöründe de suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozanlara fırsat vermeyeceğiz. Bu kapsamda, mükellefiyet kaydı bulunmadan belli bir sayının üzerinde araç alım satımı yapan, ikinci el araç piyasasında fahiş fiyat artışlarına ve kayıt dışı ekonomi oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellef Bakanlığımızın RADAR’ına takıldı.” dedi.

RADAR sistemiyle araç alım satımını kıskaç altına aldıklarına dikkat çeken Bakan Nebati, şu detayları da paylaştı:

“Buna ek olarak sıfır ve ikinci el araç alım satımı yapan bayi, galerici ve kişiler hakkında da detaylı tespitler yaptık. Vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen, piyasada spekülasyona sebebiyet veren gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlemleri yapmaya başladık. Saha denetimleri de sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati, kayıt dışı mücadelede toplumun tüm kesimlerinin desteğinin büyük önem arz ettiğini de vurguladı.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 294
 • Realite 1 ay önce Şikayet Et
  Bazı arkadaşlar sorunun kaynağını ya biliyor örtmeye çalışıyor yada bilmeden yorum yapıyor.Bu ikiside doğru bir hamle değildir.Bugun 0 Km bir porche ile 10 bin im deki porche panamera arasındaki fark arz talep e göre belirlenir bazen 0 Km den daha yükseğe satılabilir.0 km ye ulaşmıyorsan.Cunku olmayan ürün değerlidir.Yerine koyamayacağım üründe öyledir.Bazi yorumcular her nedense herkese düşmanca kin ve nefretle yorum yapıyor.Bu insanlar yabancı değil bu ülkenin evlatları.Ithal olan araçları tamamı döviz üzerinden gelir Tl ile piyasaya sürülür.Doviz yükselirse ikinci elde otomatik yükselir.Az matematik arkadaşlar azda olsa.
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Kayıtdışı ekonomiyle mücahedele mi?Ekonominin %40 kayıtdışı.Devlet bilmiyor mu?Gecin ucuz edebiyatları kesin cezayıda görelim.Devletin gayrimenkul satışlarındaki kaybı 20 yılda en az 10-15 milyar dolar…Maaşlı özellikle banka çalışanları 1 kuruş için bile devlete vergisini öder ama diğer sektörlerde paranın %40 elden alır.Vergi çalmak hırsızlık hainlik olduğuna inanmayan bir millet herşeyi hak ediyor
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet yüzde 75 ceza vererek vatandaşına muktedir olduğunu göstersin
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzde 75 le zaten batmazlar aldıkları fahiş kar devlete geçer. Bak o zaman enflasyon nasıl düşüyor.
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Millet adalet görmek istiyor. Batmalarından kork madan verin cezaları en az yüzde 75 ceza.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle