Almanya'da tarihi fiyasko: Aylık 2 bin euro maaşla sadece 1 Türk işçi alabildiler

Havaalanlarındaki işgücü açığını kapatmak için 7 bin 200 Türk çalışanı istihdam etmeyi planlayan Almanya umduğunu bulamadı. Yer hizmetlerinde çalışabilecek niteliklere sahip kalifiye Türkler başvuru yapmadı.

GİRİŞ 14.08.2022 17:19 GÜNCELLEME 15.08.2022 10:59
Bu Habere 399 Yorum Yapılmış

Korona salgını nedeniyle büyük oranda işçi azaltımına giden Alman havayolu şirketleri şimdi ise karşılaştıkları işgücü açığını gideremiyorlar. Yer hizmetlerinde çalıştırmak için özellikle Türk işçilere çağrıda bulunan Alman yetkililer, kalifiye Türklerden istedikleri rağbeti göremedi.

7.200 TÜRK İŞÇİ ALINACAKTI

Hatta sadece Frankfurt Havaalanı'na 2 bin Türk işçi de dahil diğerleriyle birlikte toplam 7 bin 200 Türk havaalanı çalışanı alınacaktı.

SADECE 1 TÜRK İŞÇİ ALABİLDİLER

Fakat kalifiye işçiler başvuru yapmayınca 1.5 ayda aranılan niteliklere sahip yalnızca bir Türk işçi işe alınabildi.

Almanya'da yer hizmetleri sağlayıcıları işverenler derneği başkanı Thomas Richter, "Önümüzdeki günlerde Türkiye'den 145, belki 150 çalışan yardıma gelecek" dedi.

Bu kişilerin özellikle Nürnberg ve Münih havaalanlarında görevlendirileceğini duyurdu.

BAŞVURU SÜRECİ KISALTILDI

Almanya'da havaalanlarındaki işcücü açığını gidermek için Türk çalışanlara yönelik talep devam ediyor. Yetkililer, Türkler için iş başvuru süreçlerinin kısaldığına dikkat çekerken, arayışın sürdüğü aktarıldı.

ALMAN MEDYASI TÜRK İŞÇİLER KONUSUNDA İYİMSERLİĞİNİ KORUYOR

Alman medyası, havalimanında büyük bir personel açığı krizi yaşandığını belirtirken bazı havalimanlarının Türk işçiler konusundaki umutlarını korudukları kaydedildi.

Ancak Richter'in açıkladığı rakamlar, Almanya'nın beklentilerinin oldukça altında. 150 işçiyle çözümün ne kadar olabileceği sorusunu Richter, "Sonuçta, akut sorunları çözmek için bir fikirdi" diye yanıtladı.

Havaalanları Birliği ADV'nin Genel Müdürü Ralph Beisel, sorunun zaman alıcı ve kritik onay sürecinden kaynaklandığını açıklamıştı.

Sadece özgeçmiş kontrolünün en az 6 hafta sürdüğü bildirilmişti. Ancak Richter, bu durumun da değiştiğini yazdı.

"Birçok havalimanındaki durum, onay sürecini de hızlandırdı. Artık bu süreç iki haftaya kadar kısaldı" dedi.

TÜRK İŞÇİLERE SAATİ 15 EURO VERİLECEK: AYLIK MAAŞ 2 BİN EURO'YU AŞIYOR

Türkiye'den gelecek işçilere saat ücreti olarak en az 15 Euro (yaklaşık 276 TL) verilecek.

Alman havaalanlarında güvenlik personeli, check-in personeli, yükleme personeli ve diğer yer hizmetleri personeli açıkları bulunuyor.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 399
 • hasann 1 ay önce Şikayet Et
  2000 € ne ki ?Türkiyede kıymetli ,Almanyada aç kalırsın!
  Cevapla
 • Fath 1 ay önce Şikayet Et
  2000€ kimse çalışmaz o ağır işte neden Türk istiyor kendi adamları çalışmaz öyle işlerde kim ya Türk yada arab calıştırırlar biraz uyanık olun kendinizi kullandırmayın
  Cevapla
 • Yusuf T. 1 ay önce Şikayet Et
  Ben almanyada bu işin profesyonel eğitimini aldım. Normalde minimum 20,60 € vermesi lazım saat ücreti. Ama taşeronlar bu paranın iki üc katını almasına ragmen vermiyorlar işciye 20,60 € saatlik. Yani almanyada bir ton insan var aranan niteliklere sahip,bu konuda eğtim almış hatta çalışmış. Baktılar burda işci kendini sömürtmüyor türkiye'de ki adam 10 - 15 e tamah eder dediler. 15 avro saatlik buarada brüt. Ev kirasi vs. derken geldigine değmiyecek
  Cevapla
 • Ayşe 1 ay önce Şikayet Et
  Yani sen profesyonel hammalsin öylemi dayi
  Cevapla
 • Sıla Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Solingen ve diğerlerinin acısını unutmamış olabilirler.!!!
  Cevapla
 • Tahir 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar seçici davrandığı için kimse başvuru yapamıyor. Her isteyeni alsalar 10 dk da kontenjanları doldururlar. Gitmek isteyip de gidemeyen milyonlarca insan var.
  Cevapla
 • battal 1 ay önce Şikayet Et
  Sallama ne milyonları.2000€ ya orda geçinemezsin.Ancak 3-4 arkadaş bir evde kalıp masrafları bölüşürse belki. Kalifiye elamanda zaten o paraya gitmez.Ha 3500€ verse olabilir.
  Cevapla
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Sadece
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle