Ukrayna'dan tahıl koridorunun ardından bir talep daha! 'Türkiye'yi izlesinler'

Türkiye’nin öncülüğünde kurulan tahıl koridoruyla ambarlarındaki tahılı dünyaya ulaştırabilen Ukrayna'dan bir koridor talebi daha geldi. Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kachka, demir koridoru kurulmasını da istedi.

GİRİŞ 13.08.2022 14:18 GÜNCELLEME 13.08.2022 14:40
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin girişimleriyle BM, Rusya ve Ukrayna arasında kurulan Tahıl Koridoru, Kiev’e umut oldu. Dünyanın önemli demir çelik üreticisi olan Ukrayna, piyasaya süremediği ürünlerin de kurulan koridordan dünya pazarına taşınmasını istiyor.

YENİ LİMANLAR EKLENEBİLİR

Tahıl koridoru işlemeye devam ederken Ukrayna’dan ürün taşıyan gemilerin sigorta şirketleri, tahıl koridorunun işleyişi konusunda gemi işletmecilerini bilgilendirme yazısı gönderdi. Yazıda, bilgilerin Ukrayna’daki resmi makamlardan alındığı belirtilerek, Kiev’in kullanılan liman sayısı ile taşıma hacmini artırmak istediği belirtildi. Ukrayna’nın yeni limanları da koridora dahil etmek için İstanbul’daki Koordinasyon Merkezi ile müzakere yürüttüğü ifade edildi.

Taras Kachka

DÜNYAYA TAŞINSIN

Yazıda diğer dikkat çekici nokta da demir çelik konusundaki ifadeler oldu. Ukrayna makamlarının koridor aracılığıyla Ukrayna limanlarında bekleyen demir çelik ürünlerinin de dünya pazarına taşınması için girişimde bulunacağı kaydediliyor. Kiev’den yapılan açıklamalar da sigorta şirketinin gönderdiği yazıyı doğruluyor. Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kachka İngiliz basınına yaptığı açıklamada, tahıl koridoru anlaşmasının başta demir çelik olmak üzere diğer malları kapsayacak şekilde genişletilmesi çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'DEN DİPLOMASİ DERSİ

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna politikasını gündemine taşıdı. Türkiye’nin savaşta büyük bir oyuncu olarak ortaya çıktığı belirtilen analizde Ankara’nın, Ukrayna ile güvenlikten Rusya ile enerji iş birliğine ve Kiev ile Moskova arasında diplomatik arabuluculuk yapmaya kadar birçok cephede yer aldığına vurgu yapıldı.

Tahıl Koridoru

BATI ÜLKELERİ TÜRKİYE’Yİ İZLESİN

NATO’nun hayati öneme sahip bir üyesi olan Türkiye’nin Amerika ve Avrupa’dan farklı bir pozisyon alarak hareket eden bir ülke olduğuna dikkat çekildi. Ukrayna’ya silah sağladığı aynı zamanda ise Rusya’ya yapılan yaptırımlara katılmadığı ifade edildi. “Ankara’nın yaklaşımı, Rusya ile nasıl başa çıkılacağı konusunda Batı’ya dersler sunuyor.” ifadelerine yer verildi. Ankara, PKK ile ilgili sorunlar nedeniyle askeri bloğun İsveç ve Finlandiya’ya doğru genişlemesini aylarca engelledi. Bu, Türkiye’nin kendi ulusal çıkarlarına öncelik verme eğilimini gösteriyor. Analizde Türkiye’nin en önemli rolü, Moskova ile Kiev arasındaki tahıl ve gıda tedariki sorununda arabuluculuk yapması olduğu ifade edildi.

HAYATİ ÖNEME SAHİP

Türkiye’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi çalışma ilişkileri olan tek NATO üyesi olduğu belirtilen haberde, “Türkiye’nin stratejik yaklaşımı, Ankara’nın sadece hayati gıda kaynaklarının kilidini açmasına değil, aynı zamanda bu süreçteki diplomatik prestijini de güçlendirmesine izin vererek önemli faydalar sağladı.” ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 34
 • Musti 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Ukrayna lılar , Aşırı Riyakar ve Çıkarcı bir toplum , Umarım Çavuşoğlu , Putin ile Ukraynalı ları barıştıralım demez.
  Cevapla
 • Vatan Daş 1 ay önce Şikayet Et
  Kömür koridoru açılsın.Evinde doğalgaz olanların tuzu kuru, kömürün tonu 6-7000₺ arası yıllık 4 ton kömür yanar 28000₺ ne yapsın gariban vatandaş.Kömür için acil bir çözüm bulunmalı.
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Demir memir yok sadece tahil aycicek yagi yiyecek icecek gaz da olabilir baska sey olmaz türkiye tarafsiz kalmali demir yenmez
  Cevapla
 • zaza. 1 ay önce Şikayet Et
  Ankara’nın yaklaşımı, Rusya ile nasıl başa çıkılacağı konusunda Batıya ders verdi gibi konuşması 1 tahriktir ve rusyayi turkiyeye karşı kiskirmadir, ama rusya yemez ve Ukrayna yida kendine er geç baglar, çünkü rusyaya göre cok kiliy bir ulke o kadarda zengin, rusyanin agzinin suyu akiyor. tabi iş İtrail'e yaradi anlayana tabi.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah oda olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle