Faizsiz bankacılık için yeni düzenleme

Danışma komitesi üyeliğine ilişkin olarak bir kişinin en fazla iki bankanın danışma komitesinde görev alabilmesine ilişkin hüküm, kalkınma ve yatırım bankalarının danışma komitelerindeki üyelikler hakkında uygulanmayacak.

Faizsiz bankacılık için yeni düzenleme
Faizsiz bankacılık için yeni düzenleme
GİRİŞ 13.08.2022 10:26 GÜNCELLEME 13.08.2022 10:40
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'de yapılan değişikliğe göre, danışma komitesi üyeliğine ilişkin olarak bir kişinin en fazla iki bankanın danışma komitesinde görev alabilmesine ilişkin hüküm, kalkınma ve yatırım bankalarının danışma komitelerindeki üyelikler hakkında uygulanmayacak.

BDDK'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğine göre, söz konusu tebliğin kalkınma ve yatırım bankalarına ilişkin hükümlerini düzenleyen bölümünde 15'inci maddenin ikinci fıkrası, "Kalkınma ve yatırım bankaları, 5'inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen danışma komitesi tesis etme yükümlülüğünü, birlik tarafından uygun görülen kuruluşlardan hizmet alımı yapmak suretiyle de yerine getirebilir. Dışarıdan hizmet alınması durumunda bu tebliğin danışma komitesine ilişkin 4'üncü, beşinci fıkrası hariç 5'inci, 6'ncı, 7'nci, 8'inci ve 12'nci maddeleri ile 14'üncü maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi hükümleri kıyasen uygulanır." şeklinde değiştirildi.

Bu değişiklik ile danışma komitesi üyelerinin görevlendirilme şartlarını düzenleyen 5'inci maddenin 5'inci fıkrası hariç tutuldu.

Tebliğde, 15'inci maddeye yeni getirilen fıkra ise şöyle:

"Danışma komitesi üyeliğine ilişkin olarak 5'inci maddenin beşinci fıkrasında yer alan, bir kişinin en fazla iki bankanın danışma komitesinde görev alabilmesine ilişkin hüküm kalkınma ve yatırım bankalarının danışma komitelerindeki üyelikler hakkında uygulanmaz."

Tebliğ, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 6
 • izmitli 3 ay önce Şikayet Et
  şunu kafanıza sokun faizsiz bankacılık olmaz vardiyen yalanın en büyüğünü söler olmadını kendide bilir ama menfat için söleyemez
  Cevapla
 • 123 3 ay önce Şikayet Et
  ulkeden faiz pisliğini temizlemeden rahat yok bize
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Faizsiz bankacılık olacağına inanan var mı gerçekten?
  Cevapla
 • tüccar 3 ay önce Şikayet Et
  kulp takmaktan başka işin yok. olmamasından iyidir desen!
  Cevapla
 • Vatansever 3 ay önce Şikayet Et
  Bir ihlas finans rezilliği daha olmasın insanların dini hassasiyetlerinin ticaretini hırsızlığını yapmak hangi vicdana sığıyor bir de bunlara fırsat veren idareciler nasıl verecekler hesabını
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Kimin eli kimin cebinde belli değil. Bir kurumda bir iş yapılır. Bu ne bir kaç bankaya yönetim kurulu üyeliği falan. Rekabet nasıl sağlanacak?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle