Bakan Nebati'den konut fiyatı açıklaması: Gerekeni yapıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Gayrimenkul sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız" açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 13.08.2022 11:37 GÜNCELLEME 13.08.2022 11:38
Bu Habere 117 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldığını duyurdu. Bakan Nebati, “Gayrimenkul sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız” dedi.

Bakan Kurum'dan kira ve ev fiyatları açıklaması: Hızlı bir şekilde düşecekBakan Kurum'dan kira ve ev fiyatları açıklaması

GAYRİMENKULDE FİYAT ARTIŞINA SEBEP OLAN ETKENLER TEK TEK İNCELENİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü, kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık tarafından gayrimenkul sektöründe fiyat artışına sebep olan etkenler tek tek inceleniyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Nebati, mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ve değerlendirme çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü bildirdi.

Bu kapsamda, emlak ilan siteleri vasıtasıyla gayrimenkul sektöründe fiyat artışı ve enflasyona sebep olan etkenler belirleniyor. Suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru beyan etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor. Enflasyonist ortam oluşturan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlem başlatılması için ilgili kurumlara bilgiler iletiliyor.

Ucuz konut projesinin detayları belli oldu! Her 5 evden 1'i gençlerinUcuz konut projesinin detayları belli oldu! 

KONUT SATIŞLARININ YANI SIRA EMLAKÇILAR DA İNCELEME ALTINDA

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke çapında gayrimenkul ilanı veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analizi ile birlikte yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlanıldı. Çalışmalar neticesinde, emlak piyasasında spekülasyon oluşturan, konut satışlarından elde ettiği gelirini beyan dışı bırakan veya eksik beyanda bulunan, başta tapu harcı olmak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen şahıs ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 117
 • 1009 1 ay önce Şikayet Et
  Şu araba isinede bir el atılsa !!! araba almak için artık hayal bile kuramiyorum.
  Cevapla
 • Seyfi 1 ay önce Şikayet Et
  Sanayici için Kgf acil açılmalı
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten dereyi bulandıran bu emlakçı tayfası... Şikayet üzerine hızlı işlem yapsalar bu emlakçıların bikaçtanesine ağır ceza verseler bu illegalliği yapamazlar...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet direk ev yapimini milli emlak kanaliyla yaptirirsa yeni yerlesim yerleri kurdurulsa evsiz varandaslari yerlestirirse. Turkiyedeki emlak karteli devrilir. Boyle sulukler devletide milletide emiyor. Ssyin Cunhurbaskanimiz en kisa zamanda bu modele gecisi insallah emredecektir. Secume jadsr en az 1 mikyin ev yalukmakidur. Bu devletin gercek sshipleri garil gurebadir. Garuo gurebanjn ginkundeju aslanda Sayin Erdogandir.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Hararetle bekliyoruz ,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle