Bakan Kurum duyurdu: Bu proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 81 ilde başlayacak olan sosyal konut projesiyle ilgili "Bu proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak." dedi.

Bakan Kurum duyurdu: Bu proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak
Bakan Kurum duyurdu: Bu proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak
GİRİŞ 12.08.2022 17:27 GÜNCELLEME 12.08.2022 20:49
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Bakan Kurum, 2 milyon 965 bin metrekarelik alanda inşaatı süren; fıstıkçılar, gıda toptancıları, nakliyeciler, baharatçılar ve tır dorsecileri gibi birçok meslek kolunu tek merkezde toplayacak olan BÜSEM’deki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

"ERDOĞAN, YAKIN ZAMANDA YENİ BİR MÜJDE VERECEK"

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, yoğun sosyal konut talebi karşısında Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konutlarını yaptıklarını söyleyerek yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal konut sorunu ile ilgili yeni bir müjde vereceğini duyurdu. Bakan Kurum, Eylül ayı itibariyle yeni bir konut atılımının başlayacağını da ifade ederek, "Sosyal Konut talebi, bugüne kadar belki Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konutlarını yaptık. Yapmaya devam ediyoruz. İnşallah Allah'ın izniyle bugün akşam detaylarını vereceğimiz, Eylül ayında Cumhurbaşkanımızın Gaziantep'imizde tüm Türkiye'mizle paylaşacağı bir projeyi sunacağız. Bu proje Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olacak. Bu çerçevede Gaziantepli kardeşim burada çalışan esnafım hemen en yakın alanda barınma ihtiyacını giderecekler" dedi.

Gaziantep’in üretim ve yatırımlarıyla vatandaşlarına istihdamın yolunu açtığını ifade eden Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Gaziantep ihracat yapıyor, gençlerimiz geleceğe umutla ve güvenle bakıyor. Bu bölgede biz yıllardır işçimizin, vatandaşımızın yanında olduk. Bugüne kadar belki de cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konutlarını yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şehrin içinde kalmış sanayi alanlarını şehrin dışına çıkartıyoruz. Ağustos ayında tüm Türkiye’de ilan edeceğimiz sanayi sitesi projemiz olacak. İşte aslında örneğini burada yaptığımız BÜSEM arazisi hazine arazisiydi. Atıl bir araziydi. Bu arazide belediye başkanımız, valimiz ve milletvekillerimiz örnek bir çalışma yaptı. Bize, bu hazine arazisinin uygun bedellerle verilmesi talep edildi. Biz de ‘Burada 150 bin kardeşimizi istihdam edecekseniz bu araziyi sizlere uygun şartlarda tahsisini yaparız’ dedik ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisini yaptık.”

KURUM: BÖLGENİN ÜRETEN VE YILDIZ ŞEHRİ GAZİANTEP’İ ÇOK DAHA YÜKSEK NOKTALARA TAŞIYACAK ADIMLAR ATIYORUZ

BÜSEM’in altyapısı için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in İller Bankası, Milli Emlak ve Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile birlikte bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Bakan Kurum, “Amacımız, Gaziantep’imizi bu bölgenin üreten ve yıldız şehri Gaziantep’i çok daha yukarılara taşımak. Hep birlikte sizlerle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak, üreten şehir Gaziantep’i çok daha yüksek noktalara taşıyacak adımları atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

BAŞKAN ŞAHİN: GAZİANTEP MODELİNİ BİR ZAFER MODELİNE, BİR TÜRKİYE MODELİNE, BİR DÜNYA MODELİNE BİRLİKTE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Cumhuriyetin 100’üncü yılında dünyanın 10’uncu ekonomisi olma hedefine ilerleyen Türkiye’nin bu hedefine en yakışır, en yakın şehrin Gaziantep olduğunu dile getiren Başkan Fatma Şahin, şöyle konuştu:

“Şehirde valimiz, valimizin koordinasyonu, vekillerimizle uyumumuz, hep birlikte iş yapma biçimimiz ve kapasitemiz bir Gaziantep modeli oluşturdu. Bu birlikte rahmet var, birlikten kuvvet doğar. Biz gayretten sorumluyuz zafer Allah’tandır. Ama gayret de çabayı sever. Kader de çabayı sever. Ne istiyoruz? Bizim inancımıza göre, medeniyetimize göre buranın efendisi buranın hizmetkarıdır. Biz böyle gördük, böyle öğrendik. Sizlerden istediğimiz bu çalışmayı ürüne dönüştürelim. Ekonomiye dönüştürelim. İstihdama dönüştürelim. ‘Herkes evine ekmek götürsün ve her şey çok daha güzel olsun’ istiyoruz.

O yüzden büyükşehir olarak, genel sekreterimiz, ilgili belediye başkanlarımız, bugün Şahinbey, Şehitkamil, Nizip belediye başkanlarımız burada herkes yerel kalkınmanın mimarı. 94’de İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın attığı tohum, Gaziantep’te büyük yerel ormana dönüşmüştür, kalkınmaya dönüşmüştür. Bunu birlikte başarmanın gücü kuvveti için her birinize teşekkür ediyorum. Buradaki çaycısından işçisine, inşaatçısına burada bir emek var, alın teri var. Biz işçi memleketiyiz. İşçimiz mutluysa, siz mutluysanız, biz mutluyuz. Birlikte başaracağız. Gaziantep modelini bir zafer modeline, bir Türkiye modeline, bir dünya modeline birlikte dönüştüreceğiz.”

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 31
 • Kurt 1 ay önce Şikayet Et
  Polislerınde oyu var unutulnasın.Polisler sessiz ama bilinçli.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bir ülkenin lokomotifi inşaat sektörü değil TEKNOLOJİ dir.
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu lütfen alt yapı çalışmaları olmazsa olmaz farkındayım ancak üretim olmadan ekonomi normale dönmüyor. O yüzden hassas olduğunuz üretim konusunda aşırı hassas kararlar ve somut adımlar bekliyoruz. Togg iha sıra askeri üretim çok somut örnekler ancak çiftçiye askeri teknoloji haricinde sanayide üretim yapılabilecek teknolojilere ihtiyacımız var.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Kanal İstanbul ne alemde?
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Konut projesinde Fiyatlar muhakkak kırılacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle