Kamu bankalarından iş dünyasına: 'Rüzgar Türkiye lehine, yılbaşına kadar sabredin'

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliği yaptığı, reel sektör temsilcileri ve kamu bankaları yöneticilerinin katıldığı toplantıda kredi başvurularında teminatların değerlemesiyle ilgili özel çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Kamu bankalarından iş dünyasına: 'Rüzgar Türkiye lehine, yılbaşına kadar sabredin'
Kamu bankalarından iş dünyasına: 'Rüzgar Türkiye lehine, yılbaşına kadar sabredin'
GİRİŞ 12.08.2022 12:50 GÜNCELLEME 12.08.2022 16:42
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Reel sektörün finansmana erişim probleminin giderilmesi amacıyla reel sektör temsilcileriyle kamu bankaları yöneticilerinin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde bir araya geldiği toplantıda, kamu bankaları yöneticilerinin, yılbaşına kadar toplam 24 milyar dolarlık bir borç yükümlülüğü bulunduğuna dikkat çekerken, uluslararası piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine olduğunu söyledikleri bildirildi.

Dünya'dan Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, önceki gün TOBB’da gerçekleştirilen toplantının basına kapalı kısmında, kamu bankalarının yöneticilerine finansmana erişim konusundaki şikayetler dile getirildi. Kredi kullanımı sırasında bankaların çok zorladığını belirten reel sektör temsilcileri, bu alanda biraz esneklik sağlanması gerektiğini bildirdiler. Kamu bankaları yöneticileri ise sıkıntının farkında olduklarını belirtirken, uluslararası piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine döndüğünü kaydettiler. Bu noktada Hazine’nin borçlanma maliyetlerinde başlayan düşüşün devam edeceği öngörüsünü paylaşan bankacılar, yılbaşına kadar bankalar ve reel sektörün ödenmesi gereken dış borcun 24 milyar dolar civarında olduğunu, bunun da Türkiye için çok büyük rakam olmadığını aktardılar. Bankacıların, reel sektör temsilcilerinden yılbaşına kadar sabretmelerini istedikleri öğrenildi.

BANKALAR İLE REEL SEKTÖR ORTAK ÇALIŞMA YAPACAK

Öte yandan kredi başvurusunda teminat olarak gösterilen taşınmazın gerçek değerinin çok altında bir bedelle rapora yansıması, firmaların kredi kullanımını da engelliyor. Kredi kullanımında teminat olarak gösterilen taşınmazların bedeli, yapı yaklaşık maliyetlerine göre hesaplanıyor. Yani rayiç değeri 2 milyon lira olan bir taşınmaz, yapı yaklaşık maliyetleri tablosunda 300- 400 bin lira gibi görünebiliyor. Edinilen bilgilere göre reel sektör temsilcilerinin konuyla ilgili rahatsızlığını ilettiği kamu bankası yöneticileri, bankaların da bunu sorun olarak gördüğünü ilettiler. Bu konuda bankalar ile reel sektörün ortak çalışma yapması kararlaştırıldı. Bununla ilgili yapı yaklaşım maliyet birim bedellerinin güncellenmesi yönünde bir çözüm yöntemi gündeme geldi. Önceki gün TOBB’da gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfb ank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih katılmıştı

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 4
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  5 kuruş vergi vermeyen siz. Kamudan dusuk faizli kredi kullanip faiz farkini butceden vatandasa ödeten siz. Kullandigi krediyi isletmeden cekip ev araba doviz alan siz. Devlet sizi beslemek zorunda degil. Batan batar. Yetine yenisi kurulur. Ekonomi bunu gerektirir. Ekonomi bu kadar ithalati kaldirmiyor. Parasal genisleme bitti.
  Cevapla
 • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
  TOBB kamu bankalarının yakasını bıraksın ve devletin sırtından insin, kene gibi kanını emmesin. TOBB özel bankaları yanına alsında öyle konuşsun, banka patronları kendilerinden değilmi
  Cevapla
 • yaz 1 yıl önce Şikayet Et
  tüsiad tayfasına zırnık kredi vermeyin. chp iiktidara gelsin diye ekonomiye operasyon çekiyorlar.
  Cevapla
 • Haber7 okuru. 1 yıl önce Şikayet Et
  Beklenmeyen rusya ukrayna olayi cikti. Benzer surecler baska iki ulke arasinda da cereyan ediyor. Yilbasina varmadan cin tayvan birbirine girerse sonraki bahar mı beklenecek? Rüzgar yönünü kendimiz belirleyebiliyor muyuz?
  Cevapla