Ukrayna tahılında Türkiye'ye indirim mi yapıldı? BM'den açıklama geldi

Ukrayna-Rusya tahıl anlaşmasında Türkiye'ye yüzde 25 indirim yapıldığı iddia edildi. Ukrayna'nın uyguladığı ileri sürülen indirimle ilgili Birleşmiş Milletler'den açıklama geldi.

GİRİŞ 11.08.2022 16:33 GÜNCELLEME 11.08.2022 16:46
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, tahıl anlaşmasıyla Türkiye’nin Ukrayna’dan yüzde 25 indirim alacağı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Dujarric, ”İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması’nda herhangi bir indirim yer almadı. Ayrıca, böyle bir indirimi garanti edecek başka bir anlaşmadan haberdar değiliz.” dedi.

Küresel gıda krizinin çözümü için Türkiye’nin koordinasyonunda yürütülen tahıl sevkiyatı anlaşması, 22 Temmuz’da Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM arasında imzalanmıştı.

İmzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında, 1 Ağustos’ta RAZONI isimli ilk gemi Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı'ndan hareket etmişti.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Kremlin'den de bu ilk sevkiyat sonrası tahıl anlaşması ile ilgili önemli bir açıklama gelmişti.

Açıklamada, Ukrayna'nın Karadeniz'den tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmaya yönelik Türkiye ile yaptığı anlaşmanın “tek seferlik bir mekanizma” olmadığını ve etkili bir şekilde çalışmaya devam etmesini umduklarını belirtmişlerdi.

Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden dünya pazarlarına sevk edilmesini sağlayan anlaşmanın tarafların mutabakatı ile 120 günde bir yenilenmesi gerekiyor.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 8
 • Müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  İşte Müslüman farkı ki karşılıksız diğer insanlara yardımda bulunuyor aracılık ediyor Türkiye nin indirimli buğday almaması çok isabetli olmuş İslami diğer insanlara göstermek adına, tebrik ediyorum
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  tabiki çok doğru ancak Osmanlı dogruluktan yıkıldı. içindeki hainlerden yıkıldı. bizim durum ne olacak? ülkemiz %25 hain ile birlikte %8 lik hainle dolu.
  Cevapla
 • Öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  Yani ekmeği %25 zamlı yiyeceğiz
  Cevapla
 • ali 42 1 ay önce Şikayet Et
  öğretmensiniz ve ağlıyorsunuz yazıklar olsun aldığınız maaşa yaptığınız yoruma
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkemiz için kazanç olan işe üzülen zararına olan her işe sevinen öğretmen tanıdıklarım var, onun için yorumunu yadirgamiyorum.
  Cevapla
 • KARADERELİ 1 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten öğretmen misiniz? Eğer öğretmenseniz vay bizim halimize.
  Cevapla
 • cihangir 1 ay önce Şikayet Et
  yüzde 25 indirim çok az. iki tarafa da en az yüzde 50 kâr ortağı olmalıydık. biz olmasak nasıl o tahılları satıp para kazanacaktılar? kıtlık falan hikâyedir. asıl dertleri ürünleri satıp para kazanmaktı.
  Cevapla
 • cihangir 1 ay önce Şikayet Et
  yüzde 25 indirim çok az. iki tarafa da en az yüzde 50 kâr ortağı olmalıydık. biz olmasak nasıl o tahılları satıp para kazanacaktılar? kıtlık falan hikâyedir. asıl dertleri ürünleri satıp para kazanmaktı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle