30 yıldır böylesi olmadı, sıfır zam Avrupa'yı karıştırdı! 'Türkiye benzeri yok'

Avrupa'yı etkisi altına alan enflasyon krizi ve Rusya-Ukrayna savaşının etkileri devletleri ekonomik olarak zor durumda bırakmaya devam ediyor. Bunun neticesinde Avrupa'da çalışanlara zam yapılmaması AB'yi karıştırdı.

GİRİŞ 11.08.2022 16:33 GÜNCELLEME 11.08.2022 19:53
Bu Habere 194 Yorum Yapılmış

Sabah'tan Mehmet Çek'in haberine göre çalışanların yükünü hafifletmek üzere asgari ücret artışı olmayan, çalışanlara zam yapılmayan Avrupa'da huzursuzluk artıyor. Çalışanlar, enflasyona dikkat çekerek maaşlara zam yapılmasını istedi.

TÜRKİYE BENZERİ YOK

Ancak İsviçre, Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde Türkiye'dekine benzer bir sistem yok. Enflasyonun yükselmesiyle birlikte asgari ücrete veya çalışanların aylıklarına bir düzenleme yapılmıyor. Zam yapılmaması İsviçre'de bile rahatsızlığa neden oldu. İsviçre Sendikalar Federasyonu (SGB) Başkanı Pierre Yves Maillard, İsviçre'deki çalışanların maaşlarının artırılmasını talep etti.

"SONUÇLARI FELAKET OLACAK"

Maillard, işverenlerin ücretleri arttırmaması durumunda, sosyal ve politik huzursuzluk olacağını da söyledi. Maillard, "Salgın birçok insan için ücret kayıplarına yol açtı. Savaş nedeniyle son 30 yılda görülmeyen fiyat artışları yaşandı. Ücretlerin arttırılmaması durumunda, sonuçlar işgücü piyasası ve tüketim için felaket olacak. Birçok insan sabit giderlerini ödemekte sorunlar yaşayacak" diye konuştu.

YÜZDE 5 ZAM İSTEDİ

Sektöre bağlı olarak değişebilecek olan maaş artışlarının ortalama yüzde 5 olabileceğini kaydeden Maillard, "Ücretler artırılmazsa satın alma gücü düşer ve tüketim çöker. Bu nedenle ücretleri artırmak yalnızca sosyal bir yükümlülük değil, aynı zamanda ekonomik bir zorunluluktur" dedi. SGB, eylül ayı başında yürütülecek olan müzakerelerde maaş artışlarına özel taleplerini açıklamayı planlıyor.

MAAŞLAR ARTIRILMIYOR

Türkiye'de enflasyonun artması nedeniyle hükümet asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına iki kez yüksek zam yaptı. Avrupa'da ise enflasyon bağlı olarak çalışanların maaşlarına zam yapılması söz konusu değil. Almanya asgari saat ücretini yıl sonunda 12 euroya çıkaracak. Ancak bu enflasyonla mücadele kapsamında değil, hükümetin seçim vaadi olarak gerçekleşmiş olacak.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 194
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Çok saçma bir haber gerçeklik le alakası yok.
  Cevapla
 • ORHAN 1 ay önce Şikayet Et
  almanya %300 çalışanlara zam yaptı diye bir haber olsaydı hemen inanırdın demi...!
  Cevapla
 • Guaidoglu 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupada gereceke olarak enflasyon daha cok artar diye zam yapmiyorlar. Türkiye de aynisi uygulansin. Vatandas hicbirsey almayinca fiyatlar düser enflasyon düser. Bence avrupayi örnek alin.
  Cevapla
 • Hataylı Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışındaki vatandaşlarımız, Allah rızası için Orada ki alım gücünüzle bizimkini kıyaslayıp öyle yorum yapın... Türkiye enflasyonu: Tüik %79.60...Enag %176civarı...gıda enflasyonu %300-400 civarı... vicdanınıza bırakıyorum...
  Cevapla
 • Hataylı Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışındaki vatandaşlarımız, Allah rızası için Orada ki alım gücünüzle bizimkini kıyaslayıp öyle yorum yapın... Türkiye enflasyonu: Tüik %79.60...Enag %176civarı...gıda enflasyonu %300-400 civarı... vicdanınıza bırakıyorum...
  Cevapla
 • Halil 1 ay önce Şikayet Et
  Hicte sabit degil ben gemiciyimmm su an hollandadayim daha gun bir holandali gecen seni 5 avroya aldigi tavugu bu seni 10 avroya aldigini soyleyerek dert yani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle