Yeni model Batı'yı tahtından etti! Türkiye Afrika'ya damgasını vurdu

Türkiye kazan-kazan ilişkisi bağlamında Afrika kaynaklarının Afrikalıların yararına kullanılması gerektiğini düşünüyor ve bu yönde iş birlikleri ve ortaklıklar gerçekleştiriyor. Türkiye'nin Angola ve Güney Afrika büyükelçileri Türkiye-Afrika ilişkilerinin umut vadettiğini, kıta ve Türkiye arasında birçok fırsatın bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin Luanda Büyükelçisi Alp Ay, 'Bizim bazı ülkeler gibi kötü tecrübelerimiz de yok Afrika'da. Öyle olunca çok sıcak, çok yürekten ilişkimiz gelişiyor. Türkiye deyince bizim tarihimizi onlar bizden daha iyi biliyor.' dedi.

Yeni model Batı'yı tahtından etti! Türkiye Afrika'ya damgasını vurdu
Yeni model Batı'yı tahtından etti! Türkiye Afrika'ya damgasını vurdu
GİRİŞ 11.08.2022 17:19 GÜNCELLEME 11.08.2022 17:20
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Ankara'da bulunan Türkiye'nin Luanda Büyükelçisi Alp Ay ve Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Türkiye-Afrika ilişkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

Büyükelçi Ay, Türkiye'nin Afrika'daki büyükelçisi olmanın büyük gurur verici olduğunu belirterek son 20 yılda Türkiye'nin Afrika açılımı politikası sayesinde dostlukların arttığını söyledi.

"Kültürel, sosyal, siyasal, ekonomik ilişkilerimiz son derece iyi ve daha da gelişecek." değerlendirmesinde bulunan Ay, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço'nun Ankara'da düzenlenen Türkiye-Angola İş Forumu'nda Türk iş insanlarını ülkesine davet etmesinin ardından hem küresel hem de Afrika kıtasında tecrübesi olan çok önemli Türk şirketlerinin Angola'da bulunduğunu dile getirdi.

Ay, Türk şirketlerinin Angolalı iş insanlarıyla "kazan-kazan" felsefesiyle hareket ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin Afrika kıtasında açtığı büyükelçiliklerle Afrika'ya yerinde hakim olduğunu vurgulayan Ay, "Sivil toplum kuruluşlarımızın aslında uzun süreden beri olan ilgisi, kalpten kalbe yardımları Afrika'da artık biliniyor. Bizim bazı ülkeler gibi kötü tecrübelerimiz de yok Afrika'da. Öyle olunca çok sıcak, çok yürekten ilişkimiz gelişiyor. Türkiye deyince bizim tarihimizi onlar bizden daha iyi biliyor çünkü bir ilgi var, samimi bir ilgi var. Biz de onu değerlendirip o köprüleri daha sağlamlaştırmak istiyoruz inşallah." dedi.

Ay, Angolalı öğrencilerin Türkiye'ye ilgilerinin büyük olduğunu, Türkiye'de okuyan Angolalı öğrencilerin eğitimlerinin ardından ülkelerine döndüklerini belirterek "Bu hepimizi aşacak geleceğe doğru bir köprü olur, çok başarılı bir şey." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Luanda Büyükelçisi Alp Ay'ın eşi Özcan Yandım Ay da 8 aydır Angola'da bulunduğunu, Angolalılarla iç içe yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

"Eşler olarak, oradaki büyükelçi misyon şefi eşleri olarak da bizim orada ufak bir oluşumumuz var. Orada da yardım faaliyetleri yapmaya çalışıyoruz. Daha çok eğitim üzerine yani eğitim ve kadınlar üzerine, yani kadına, yani sadece parasal yardım değil bir meslek edindirme. Mesela şimdi işte basit engelli kadınlar için bir proje yaptık. Afrika'yı çok sevdim. Bence çok özel ve çok renkli bir tecrübe."

"GÜNEY AFRİKA'DAKİ KADINLAR ÖZELLİKLE SİYASETTE ÇOK ÜST MEVKİLERDE"

Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Güney Afrika'da bir yılını doldurduğunu öncesinde kıtaya turist olarak bile gitmediğini söyledi.

Güney Afrika'daki ikinci kadın büyükelçi olduğunu belirten Kandaş, "Güney Afrika'dan bahsedersek eğer benim ilk dikkatimi çeken şey; Güney Afrika'daki kadınların özellikle siyasette çok üst mevkilerde bulunması. Çok fazla sayıda kadın milletvekili ve kadın bakan var. Ayrıca şirket sahipleri kadın. Dolayısıyla kadınlar çok söz sahibi. O açıdan Türkiye'nin Güney Afrika'ya kadın büyükelçi göndermesi de bence bir avantaj oluyor. Kadınlar için bence çalışma ortamı çok uygun ve zevkli ve herhangi bir zorlukla açıkçası kadın olmaktan dolayı karşılaşmıyorum." ifadesini kullandı.

"KITADA ÇOK CİDDİ VARLIK GÖSTERİYORUZ BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZ SAYESİNDE"

Kandaş, Güney Afrika'da kadının önemli rol aldığını, bakanlıklarla görüşmesinde kadın dayanışması sayesinde iş yapmanın daha kolay olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin Afrika'da 44 büyükelçiliğinin bulunduğunu hatırlatan Kandaş, "Kıtada çok ciddi varlık gösteriyoruz büyükelçiliklerimiz sayesinde ve büyükelçiliklerin açılması ve bünyelerinde çeşitli müşavirliklerin olması çok çok önemli. Güney Afrika'da bu açıdan ben şanslıyım. Yunus Emre Enstitüsü, TİKA, Türk Hava Yolları, Maarif Vakfının ofisleri var. Dolayısıyla bütün bu koordinasyon ofisleri var. Dolayısıyla Afrikalıların bize bakışı açısından da bu çok önemli çünkü görünürlüğümüz yüksek ve karşılarında birçok alanda özellikle insani yardım ve kalkınma iş birliği alanında veya kültür alanında muhatap buluyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Kandaş, Güney Afrikalı yetkililerin, Türk şirketlerini yatırım için ülkeye davet ettiğini, Güney Afrika'da yatırım yapan şirket sayısını artırmaya çalıştıklarını kaydetti.

"Türkiye'de yatırım yapan Güney Afrika şirketleri de yani en son bildiğim rakam altmış altıydı. Bu şirket sayısını da artırmak istiyoruz. Tabii ticaret de ayrı bir konu. Ticareti de artırmak için uğraşıyoruz." diyen Kandaş, iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri de geliştirmek istediklerini dile getirdi.

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na katılan Öner, halen Haber7.com'da 'Haber Şefi' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 19
 • Turk 1 yıl önce Şikayet Et
  Even biz afrikaya damga vuruyoruz avrupada avro ile bizi vuruyor. Ne zaman across your 1,80 tl ye düsüreceğiz.
  Cevapla
 • Harika adam 1 yıl önce Şikayet Et
  Halktan biri olarak.. hiçbir hükümetin halkı zengin ettigini veya refah seviyesini yükselttiğini görmedim. Çünkü zihniyet değişmiyor. Şu anki durumda ortada artık bir aile kurmak,ev,araba almak birseylere sahip olmak,,bitti. Ancak babadan varsa devam edebilirsiniz. Yoksa 10000 kazansa da boş.. bi cacık olmaz. Önce refah seviyesi ve alım gücünü düzeltmeler. Gerisi hikaye..
  Cevapla
 • Emekli ve Kızgın 1 yıl önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık kardeș, beytül mal hırsızlığı bitmez bu sözde %96 müslüman olan bu ülkede.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne kazandık?
  Cevapla
 • vatan sever 1 yıl önce Şikayet Et
  2003 te 2 milyar dolarlık mal satıp 3,4 milyar dolarlık ürün alıp cari açık verirken bu gün 15 milyar dolarlık mal satıp 10 milyar dolarlık ürün alıp 5 milyar dolar cari fazla verir hale geldik. Anladın mı, hayır çünkü müzmin muhalifler bakıp görmezler, işitir duymazlar!!!!!!!!!
  Cevapla
 • ULUBATLI 1 yıl önce Şikayet Et
  ŞAHLAN TÜRKÌYEM kısa zamanda nereden nereye geldik
  Cevapla
 • Emekli ve Kızgın 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet nerden nereye rahmetli babam asgari üçret ile 7 çocuk büyütüp evermiș, üstelik arsa alıp ev bile yapmıș. Sõzde nerden nereye geldik diyen zihniyetlere gelde sen yap aynısını. Ha hırsızsan dolandırı isen söz meclisten dıșarı.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk milleti çalışkandır Türk milleti zekidir . Az zamanda Saymakla bitmeyen projelere imzalar atıldı Bu Devasa Hizmetler Ìleriki yıllarda Kasaları dolduracak GEÇTE OLSA millet anlayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle