İşsizlik 50 ayın en düşük seviyesinde! Kadınlar rekor kırdı

İşsizlik yüzde 0.3 azalarak yüzde 10.3’e geriledi ve Mayıs 2018’den bu yana en düşük seviyesini gördü. Yüzde 47.8’lik istihdam oranı ise ikinci en yüksek oran olarak dikkat çekti

İşsizlik 50 ayın en düşük seviyesinde! Kadınlar rekor kırdı
İşsizlik 50 ayın en düşük seviyesinde! Kadınlar rekor kırdı
GİRİŞ 11.08.2022 10:14 GÜNCELLEME 11.08.2022 11:12
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Türkiye'de işsizlik oranı haziranda yüzde 10.3 olarak gerçekleşirken, bu rakam Mayıs 2018'den bu yana en düşük işsizlik oranı olarak dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaş grubunda işsiz sayısı, haziranda bir önceki aya kıyasla 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi oldu. Haziranda elde edilen bu rakam, Mayıs 2018'den bu zamana kadarki en düşük işsizlik oranı olurken son 50 ayın en düşüğünde. İstihdam edilenlerin sayısı haziranda 30 milyon 866 bin olarak kayıtlara geçti. Haziranda hesaplanan yüzde 47.8'lik istihdam oranı ise ikinci en yüksek istihdam oranı oldu. Türkiye'de istihdam oranı Mayıs 2022'de yüzde 47.9 ile rekor seviyeye çıkmıştı.

KADINLARDA KATILIM REKORU

Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücü haziranda 34 milyon 407 bin kişi olarak belirlendi. İş gücüne katılma oranı yüzde 53.2 ile son 50 ay ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Bu seride en yüksek orana yüzde 53.7 ile Mart 2019'da ulaşılmıştı. Öte yandan, Haziran 2022'de kadınlarda iş gücüne katılma oranı yüzde 35.5 olarak hesaplanırken bu alanda en yüksek oran elde edilmiş oldu. Analistler hizmet sektörü ve e-ticaret alanlarındaki talep artışı ile tarımsal teşviklere ilişkin gelişmelerin istihdam piyasasını desteklediğini belirtiyor.

Paiterium Danışmanlık Kurucusu ve Ekonomist Dr. İsmet Demirkol, salgın sonrası normalleşmenin başlamasıyla hizmet sektöründeki talebin ihtiyacın üzerinde seyrettiğini, özellikle turizm sektöründeki gelişmelerin beklentilerden güçlü seyrettiğini söyledi.

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, "Potansiyel anlamdaki işsizliği işaret eden daha geniş tanımlı gösterge, atıl iş gücü oranı ise yüzde 22.4'ten yüzde 20.4'e doğru bir düşüş gösterdi" dedi. İstihdam piyasası açısından temmuz ayı için asgari ücrete gelen zammın etkilerine bakmak gerektiğini vurgulayan Erkan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Enflasyon ortamında ücret iyileştirmeleri veya ara dönem enflasyon farkları itibarıyla genel ücret artışları işveren maliyetlerini artırmış durumda. Yüksek ücret artışının karşılanması iş piyasasının genel durumu açısından, kayıtlı istihdamın artmaya devam etmesi ise kayıt dışılığın azaltılması anlamında önemli."

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 16
 • Samet 7 ay önce Şikayet Et
  Her gün fabrika açılıyor OSB ler full dolu ağır sanayi eleman topluyor dahada azalacak işsizlik
  Cevapla
 • rüknettin 7 ay önce Şikayet Et
  organize sanayilerde yüzbinlerce işçi aranıyor. sadece istanbul ikitelli OSB 20 bin kişi alacağız talep yok diyor. Herkes çocuğu yüzbinlerce lira vererek özel üniversiteye yollama telaşında. Bu gidişle 10 yıl sonra biz ARAKAN dan işçi almaya başlarız.
  Cevapla
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Aga, adam iki telli organizede çalışıp eskiden ev araba umudu vardı. Adam şimdi o parayla karnımı mı doyurayım, kiramı mı ödeyim diyor gitmiyor. Ver 20.000 tl çalışmazlarsa gel söyle. Yoksulluk sınırı 22.000 tl ye dayanmış, para vermeyip iş istiyorsunuz. Gel iş var tuvalet temizletcem günlük 10 tl. sonra da iş beğenmiyorlar.
  Cevapla
 • pendik 7 ay önce Şikayet Et
  size göre ülkede işsizlikte yok enflasyonda yok size göre herkes bizi kıskanıyor
  Cevapla
 • Mizah 7 ay önce Şikayet Et
  Yani kapitalist sistem erkeği ezerek kadını çalışmaya mecbur etti. Yerli milli.
  Cevapla
 • cano66 7 ay önce Şikayet Et
  Bence TÜRKİYE de işsiz insan kalmadı deyin ve noktayı koyun.Enflasyonuda aynı şekilde sıfırlayın hepimiz huzura kavuşalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle