Bakan Kurum: Vatandaşlarımız yeni yuvalarına ve iş yerlerine kavuşuyor

Sel felaketinden etkilenen Kastamonu Bozkurt, Sinop Ayancık ve Bartın’da bin 196 konut ve yöresel mimariye uygun köy evlerinin inşasında son aşamaya gelindi. Konutlar, etaplar halinde yeni sahiplerine teslim edilecek.

GİRİŞ 11.08.2022 11:45 GÜNCELLEME 11.08.2022 13:03
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçen yıl 11 Ağustos’ta Batı Karadeniz’i etkisi altına alan sel felaketinin yıldönümünde yayınladığı mesajında; Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta yaşamını yitirenlere rahmet dileyerek yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Tarihte görülmemiş bir sel felaketinin yaşandığını söyleyen Bakan Kurum, mesajında şunları ifade etti:

"82 canımızı toprağa verdik. Üzerinden tam bir yıl geçmiş olmasına rağmen yaşadığımız acı, yüreklerimizde hala ilk günkü gibi taze. Sel felaketi nedeniyle vefat eden tüm kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum. Ülkemizde sıklığı ve şiddeti artan tüm afetlerde olduğu gibi Kastamonu’daki sel felaketinin ilk anından itibaren devletimiz ve milletimiz bir oldu, beraber oldu. İlk andan itibaren milletimiz için seferber olduk. Kardeşlerimizin acılarını paylaştık. Afetzede vatandaşlarımızın en ufak bir mağduriyet dahi yaşamamaları için kira, eşya ve taşınma yardımlarımızı yaptık. Arama kurtarma, yardım, hasar tespit ve proje çalışmalarımızı olabilecek en hızlı sürede tamamladık.’’

"MİLLETİMİZİN HER DAİM YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Afetten zarar gören tüm illerde vatandaşların yeni yuvalarına kavuştuğunu belirten Bakan Kurum mesajına şöyle devam etti:

"Yavrularımızın zihninden o acı görüntüleri siliyoruz. Şimdi, şehirlerimizde yeni bir hayat başlıyor. Şu anda Kastamonu Bozkurt, Sinop Ayancık ve Bartın’da sağlıklı ve güvenli bin 196 konut ve yöresel mimariye uygun köy evlerimizin inşasında artık son aşamaya geldik. Etaplar halinde konutlarımızı yeni sahiplerine teslim edeceğiz. Yeni Bozkurt için inşa ettiğimiz meydanımızın hemen yanındaki yeni ticaret alanımızda ilk dükkanlar açıldı, diğer dükkanlara dair çalışmalarımız sürüyor. Sanayi esnafımız da büyük zarar görmüştü.Onlar için de selde hasar gören tüm sanayi sitelerini yeniledik. Kastamonu, Abana ve Bozkurt’ta selde hasar gören tüm sanayi sitelerinin inşaatını tamamladık. Kardeşlerimizi yeni dükkanlarına kavuşturuyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz. Evlatlarımızın mutlu, sağlıklı, güvenli yarınları için tüm imkanlarımızı seferber etmeyi en büyük vazifemiz olarak görmeyi sürdüreceğiz; gece gündüz demeden çalışacağız. Bir kez daha; yaşadığımız tüm afetlerde yitirdiğimiz canlarımıza; Allah'tan rahmet diliyorum. Rabbim cennet vatanımızı ve bu aziz milleti her türlü afetten muhafaza eylesin.’’

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 6
 • hak 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırlısı kıştan önce insanlar yerleşecek...Deprem dönüşümü çok yavaş.Üsküdar belediyesi Kentsel dönüşüm yaptuırtmam diyor...Binasal dönüşüm nnasıl olacaksa..
  Cevapla
 • Tr yerli 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım ülkemizde her biten inşaat kontrol edilmeli su elektrik aboneliği çevre düzenlemesini bitiremeyen oto parkı ittifaki kaldırım yeşillik alan yapmayan yerlere oturum satış izni verilmesin çevresi tertemiz olunca satış belgesi verilsin vatandaş mağdur olmasın
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ben ediyorum, eksikleri yazıyorum, müteahhit şikayet ediyor benim başım belaya giriyor. Hiç gerek yok. Bu hükümet müteahhitleri seviyor. Kamuda kabul yapacağıma gider binadan atlarım daha iyi, devlet olarak ben denetleyemiyorum, belediyler nasıl denetlesin. Sayıştay başkanına söylenmedi mi, açık aramak için bakmayın diye. Açık aramıyor kimse her şey çok güzel uygun.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdi ben derenin içine ev yapacağım, halka sataacağım. Adamlar ölecek. Devlet gelip evleri yapacak. Güzel. Doğal Afet Sigortaları varmıymış (DASK)? Devletin uğradığı bu zarar o müteahhitlerden tazmin edilmiş mi? Bu doğal afetse sigortacılar karşılasın, ihmalse müteahhit.
  Cevapla
 • Ali baba 1 ay önce Şikayet Et
  Bakan kurum, erzurumu gökdelen kondu yapılanmasından kurtar. Belediyeyi durdur
  Cevapla
 • cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  toki daha cok ev yapmalı istsnbula kiralar ucmuş durumda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle