Kripto paralar tekrar yükselişe geçti

ABD’de dün açıklanan aylık enflasyon yüzde 0 düzeyinde geldi. Kripto paralar da Fed’in aldığı aksiyonların işe yaradığı düşüncesiyle primlenmeye başladı. Bitcoin yeniden 24 bin dolar sınırını aştı.

GİRİŞ 11.08.2022 13:12 GÜNCELLEME 11.08.2022 13:48
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kripto Para dünyası ABD’den gelen enflasyon verisiyle yön bulmaya başladı. Uzun zamandır istikrarsız seyreden kripto paralar büyük güç kaybetmiş, yatırımcılarına devasa zararlar açmıştı. Bitcoin 69 bin dolardan sert düşüş gerçekleştirip 20 bin doların altına sarkmıştı.

Tarihi zirvelerinden henüz çok uzakta olan kripto paralara bir müjdeli haber ABD ekonomisinden geldi. ABD’de enflasyon aylık bazda yüzde 0 yıllık bazda ise yüzde 8,5’e gerilemiş oldu.

Fed’in almış olduğu aksiyonların işe yaraması olarak yorumlansa da yaz mevsimi nedeniyle oluşan durağan fiyatlar, enerji fiyatlarındaki gerileme gibi sebepler de enflasyonu geçici olarak nötr hale getirmiş olabilir.

Fed’in Eylül ayında yapacağı toplantıya dair faiz beklentileri henüz değişmezken yıllık bazda enflasyon yine yüksek seyrediyor. Fed’in hedeflerine gerileyene kadar bu yıl yüzde 1 oranında daha faiz artırımı yapılması beklentiler dahilinde bulunuyor.

YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİN

Kripto paralar geçici haber trafikleriyle ani fiyat hareketleri gerçekleştirse de büyük tabloya bakıldığında henüz ABD tarafında olumlu olabilecek kuvvetli gelişmeler yaşanmadı. Kripto paralardaki küçük yükselişler genelde Boğa tuzağı olabiliyor ve sonrasında hızla düşüş gerçekleşebiliyor.

KRİPTO PARALAR SIÇRAMA YAPTI

Kripto paralar ABD enflasyon verisiyle birlikte güç kazanmaya başladı. Doların Parite kaynaklı hafif gerilemesi de kripto paralara destek oldu.

BİTCOİN GÜÇLENDİ

Lider kripto para birimi Bitcoin yüzde 7’ye yakın prim yaptı. Bitcoin şu sıralar 24 bin 300 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bitcoin tarihi zirvesi olan 69 bin dolardan yüzde 65 geride seyrediyor.

ETHEREUM DA PRİMLENDİ

Uzun zamandır düşüşte olan Ethereum da ivme kazandı. Ethereum yüzde 13 oranında yükselişle 1880 dolar seviyelerinde bulunuyor. Ethereum tarihi zirvesinden yüzde 60 geride bulunuyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 4
 • Ülkem 1 ay önce Şikayet Et
  Gel gel diyorlar bir tepe yapıp dünya sermayesini dolandırdıktan sonra sistem iptal diyecekler elinde nedügü belli olmayan bu kripto kumarına yeni enayiler arıyorlar bunuda yukarı çekerek toparlandı bahanesiyle gelel yapıyorlar anamha helalinizi harama bulaştırmayın daha dip bitmedi bu onbin doları görmeden dip deneyin burdan uzak durun helaldende ayrılmayın ne diyelim başka.
  Cevapla
 • Bahadır 1 ay önce Şikayet Et
  Bir teori ama : bu tür coin üretim satış ve tüm hepsi abd nin karşılıksız bastığı dolarları sistemden silmek için uydurduğu bir oyun sadece fiziki olmayan dolarları sistemden kaldırıyor bence böyle
  Cevapla
 • göbekli losyonu 1 ay önce Şikayet Et
  helal değil yaptığınız haram para
  Cevapla
 • hakan 1 ay önce Şikayet Et
  geri zekalılardan para çekmeye başlayacaklar 10 kişi kazanırken binlercesi kaybedecek
  Cevapla