1 kilo altın getirene 50 gram altın verilecek! Vatandaşa çifte kazanç

Yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak için farklı sistemler girmeye devam ediyor. Son olarak geliştirilen yeni sistem ile birlikte 1 kilo altını sisteme dahil eden vatandaşa toplamda 50 gram altın verilecek.

GİRİŞ 11.08.2022 09:26 GÜNCELLEME 11.08.2022 09:32
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak için kolları sıvayan Ahlatcı Metal Rafineri A.Ş., Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası işbirliğiyle Altın Toplama Tasarrufu Modeli'ni (ATOM) geliştirdi.

VATANDAŞA ÇİFTE KAZANÇ

ATOM sisteminde altınlarını değerlendiren tasarruf sahibinin, iki kazancı olacak. Buna göre vatandaşın ilk kazancı, altınını sisteme teslim ederken oluşacak. Kuyumcuların 'işçilik maliyeti' diyerek yaptığı ve yüzde 8'lere varan kesintiler ATOM sisteminde en aza indirgenecek. Ahlatcı'nın verdiği artı milyemler; 14 ve 18 ayar altın teslimlerinde 20 puana kadar çıkacak.

1 KİLO ALTINA 50 GRAM ALTIN VERİLECEK

İkinci kazanç ise Merkez Bankası ve Ahlatcı'nın vereceği nemalar olacak. 1 kilo altını sistemde değerlendiren vatandaşa 30 gramı Merkez Bankası'ndan, 20 gram da Ahlatcı'dan olmak üzere toplam 50 gram altın kazanacak. Tasarruf sahibi, teslim ettiği altınların karşılığı olan parayı, TL mevduatı olarak bankada tuttuğunda ise yüzde 17 nema alacak.

HEDEF 100 TON ALTINI SİSTEME KAZANDIRMAK

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, altınları direkt Merkez Bankası'nı aktaracaklarını vurguladı. Hem vatandaşa hem de Türkiye'ye fayda sağlayacak bir sistem geliştirdiklerini anlatan Ahlatcı, "Hedefimiz 100 ton altını sisteme kazandırmak" dedi.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 86
 • Musty 1 ay önce Şikayet Et
  Bana 1 kilo getirin 2 kilo vereyim ama ileri bir zamanda
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Başka hiç işiniz kalmadı, milleti ateşe atıyorsunuz yuh olsun ,adam akıllı çalışın israfı önleyin,vergi kaçıranların tepesine çökün( rayiç bedelden gösterip milyonları cebe indirenler)devlet işini tam yapmalı, vatandaşı rahat bırakınız
  Cevapla
 • metin -y 1 ay önce Şikayet Et
  1 Kilo altına 50 gram veriliyorsa 100 gram altına 5 gram veriliyormu ?
  Cevapla
 • Bankacı 1 ay önce Şikayet Et
  Sisteme dahil olunca ne olacak. Buna dayanarak vatandaşa faizli kredi verilmicek mi..
  Cevapla
 • Hakim 1 ay önce Şikayet Et
  Sakın altın ve diğer kazanclarinizi harama vermeyin her yıl düzenli şekilde ihtiyac sahiplerine zekatını verin hem ömrümüzün hemde birikimlerinizin bereketi artacaktır nokta
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle