Grönland'da hazine avı: Milyarderler eriyen buzullara yatırım yapıyor

Bilim insanları, Grönland'da buzulların 20 ila 30 yıl içinde potansiyel olarak ortadan kalkmasını bekliyor. Buzulların erimesiyle geriye yalnızca mevsimsel buz örtüsü kalacak. Buz tabakasının hızla erimesi, milyarderler için yeni yatırım kapısı oluştururken elektrikli dönüşümle değer kazanan nikel ve kobalt aramak için bölgeye yatırım yapılıyor.

Grönland'da hazine avı: Milyarderler eriyen buzullara yatırım yapıyor
Grönland'da hazine avı: Milyarderler eriyen buzullara yatırım yapıyor
GİRİŞ 10.08.2022 09:09 GÜNCELLEME 10.08.2022 09:10
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Grönland'ın Disko Adası ve Nuussuaq Yarımadası'ndaki buz tabakası hızla erimesi dünyanın en zengin isimlerini harekete geçirdi. Aralarında Jeff Bezos, Michael Bloomberg ve Bill Gates'in de bulunduğu bir grup milyarder, bu bölgelerde milyonlarca elektrikli araca güç sağlayacak kadar kritik madenler bulmak amacıyla Kaliforniya merkezli "Kobold Metals" ve "Bluejay Mining" isimli maden şirketlerine fon sağlıyor. Şirketler buzların eridiği bölgede elektirikli araçlarda kullanılan metalleri çoktan aramaya başladı.

EN ÖNEMLİ NİKEL YATAĞI

Elektrikli dönüşümle yıldızı parlayan nikel, paladyum, bakır, kobalt ve platin madenlerini bulmak için çalışmalara başlayan Kobold Metals'in CEO'su Kurt House, bölgenin dünyadaki en önemli birinci veya ikinci en büyük nikel ve kobalt yatağına sahip olduğunu düşündükleri belirtti. Kobold ve Blujay'ın gömülü hazineyi aradığı yerde 30 jeolog, jeofizikçi, aşçı, pilot ve mekanikçi görev yapıyor. Ekipler, yer altının elektromanyetik alanını ölçmek ve aşağıdaki kaya katmanlarını haritalamak için toprak örnekleri, uçan insansız hava araçları ve vericili helikopterler alıyor. Gelecek yaza kadar erken bir zamanda tam olarak nerede sondaj yapılacağını belirlemek için verileri analiz etmek için yapay zeka kullanıyorlar.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 61
 • Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Oralar mezarınız olsun!..Amin..
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kapitalci Amerikan milyarderler , Amerikan ordusunun gücüne dayanarak , Grönland ve Arktiklere çöreklenmeye kalktı mı , Muhtemelen karşılarında Rusya'yı bulacaklar . Sözde Kutup ayıları ve Fokları korumak gibi şirin kampanyalara afiş ve sponsor oluyorlar .
  Cevapla
 • gökhan 1 ay önce Şikayet Et
  buranın yatırımla madenle ilğisi yok konu bambaşka.isteyen hitlerin buraya olan ilğisini araştırsın.
  Cevapla
 • Nimetullah 1 ay önce Şikayet Et
  Bosverin onu bunu , elimizde olsa bizimkiler de koşarak yapar.
  Cevapla
 • Kartal 1 ay önce Şikayet Et
  İklim miklim hikâye.zaten dünyada var olan gazları değişik şekillerde kullanarak küresel ısınma mı olur.madem öyle milyonlarca hektar ormanları neden yaktırıyorsunuz.koca gemi ve uçakları, kamyon,tren ve işmakinalarını pille mi çalıştıracaksınız.demir çelik fabrikalarında kömür yakmadan demir nasıl üreteceksin.fasa fiso işler.koca entrika politikası
  Cevapla
 • Yorumcu 1 ay önce Şikayet Et
  Eski atlaslara bakmanı tavsiye ediyorum, Grönland nasıldı ve şimdi nasıl. Yeryüzündeki değişimler bir çocuğun büyümesine benzer, çıplak gözle asla göremezsin. Ancak yıllanmış resimlere baktığında görürsün değişimi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle