Dövizde yeni düzenleme: Resmi Gazete'de yayımlandı

Yurt dışında bulunan dövizin Türkiye'ye getirilerek hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren en az bir yıl süreyle bu hesaplarda tutulması halinde, vergi oranı sıfıra indirildi.

GİRİŞ 09.08.2022 10:05 GÜNCELLEME 09.08.2022 11:09
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)'ndan bazı varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre, yurt dışında bulunan dövizin Türkiye'ye getirilerek hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren en az bir yıl süreyle bu hesaplarda tutulması halinde, vergi oranı sıfıra indirildi.

Yeni karar, "Gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan para, altın, Döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ve bu varlıkların gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince kanuni defter kayıtlarına alınmasına, Yurt içinde bulunan ancak gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların vergi dairesine beyan edilerek kanuni defter kayıtlarına alınmasına, Yurt içinde bulunan madde kapsamındaki varlıkların gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayanlarca beyan edilmesine, Maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlara, yönelik açıklamaları kapsamaktadır."

Tebliğde öne çıkan diğer ise maddeler şöyle:

Banka ve aracı kurumlar, kendilerine bildirilen varlıklara ilişkin olarak bildirim sahibinden bildirilen varlıkların değeri üzerinden 30/9/2022 tarihine kadar yapılan bildirimler için yüzde 1, 1/10/2022 tarihi ila 31/12/2022 tarihi (bu tarih dahil) arasında yapılan bildirimler için yüzde 2, 31/3/2023 tarihine kadar (bu tarih dahil) yapılan bildirimler için yüzde 3 oranında peşin olarak tahsil edecekleri vergiyi, bildirimi izleyen ayın on beşinci günü akşamına kadar vergi sorumlusu sıfatıyla Ek-2'de yer alan beyanname ile bağlı bulundukları vergi dairesine 340 ve 346 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda beyan edecektir. Beyan edilen varlıkların değerleri üzerinden, vergi dairelerince tarh edilen vergiler, söz konusu beyan süresi içerisinde banka ve aracı kurumlarca vergi sorumlusu sıfatıyla ödenecektir.

2022/Ağustos ayında 5.000.000 TL karşılığı döviz bildiriminde bulunan bir gerçek kişinin, aynı ay içerisinde bildirdiği tutarı 2.500.000 TL'ye düşürmek ya da 7.500.000 TL'ye çıkarmak istemesi halinde ilk bildirimine ilişkin düzeltme bildirimi vermesi gerekecektir.

Ağustos ayında 5.000.000 TL karşılığı döviz bildiriminde bulunan bir gerçek kişinin, Eylül veya Ekim ayı içerisinde, bildirdiği tutarı 2.500.000 TL'ye düşürmek istemesi halinde, Ağustos ayındaki bildirimine ilişkin düzeltme bildirimi vermesi gerekecektir. Banka ve aracı kurumlarca Ek-2'de yer alan beyanname ile vergi dairesine bildirilen varlıklara ilişkin düzeltme talebi ise banka veya aracı kurumlar aracılığıyla yapılacaktır.

Ağustos ayında 5.000.000 TL karşılığı döviz bildiriminde bulunan bir gerçek kişinin, Eylül veya Ekim ayı içerisinde, bildirdiği tutarı 7.500.000 TL'ye çıkarmak istemesi halinde ise Eylül veya Ekim ayına ilişkin 2.500.000 TL'lik yeni bir bildirim vermesi gerekecektir. Yeni verilen bildirimler önceki bildirim ile ilişkilendirilmeyeceğinden, sadece ilave tutarın bildirilmesine dikkat edilecektir.

Bildirim süresi sona erdikten sonra bildirimlere ilişkin yapılan düzeltme talepleri dikkate alınmayacaktır. Bu çerçevede, 31.3.2023 tarihine kadar yapılan bildirimlerin bu tarihten sonra düzeltilmesi mümkün olmayacaktır.

Yurt dışında bulunan ve madde kapsamında bildirime konu edilen varlıkların, Türkiye'deki banka ya da aracı kurumlardaki hesaplara transfer edildiği veya yurt dışından getirilerek bu hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren en az bir yıl süreyle bu hesaplarda tutulması halinde, bildirilen varlıkların değeri üzerinden madde kapsamında uygulanması gereken vergi oranı yüzde 0 olarak dikkate alınacaktır. Bu durumda, banka ve aracı kurumlar tarafından tahsil edilerek vergi sorumlusu sıfatıyla vergi dairesine ödenen vergiler, bildirim sahibinin Ek-4'te yer alan form ile düzeltme zamanaşımı süresi içinde vergi dairesine başvurusu üzerine ilgilisine iade edilecektir.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 11
 • Ben de haklıyım 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de parasını dövize yatıranlara okkalı vergi yükleyin. Başka yolu yok. Resmen ülkenin altını oyuyorlar.
  Cevapla
 • doğruları konuşan 3 ay önce Şikayet Et
  Millet o zaman parasını yastık altında saklar. Ya da altın alır, evinde tutar.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Sıfır, vergiyle yurt dışındaki dövizini getir. Ne güzel anlatmışsınız, bunun adı varlık barışı değil miydi? Kısaca karapara getirin hesabını sormayacağız kanunu. Elinize sağlık. Kara para giren hiç bir ülke iflah olmaz.
  Cevapla
 • doğruları konuşan 3 ay önce Şikayet Et
  Bu CHP sıfırı tüketti. Artık nereden gelirse gelsin.
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  ordan vergiyi arttır vatandaşa gelince kur farkı enflasyon farkı v.s arttır ne dünya be başkaları için ölmüş atalarımız bu zamana kadar
  Cevapla
 • ssk 3 ay önce Şikayet Et
  tüm türkiyenin beklediği eyt ile ilgili haber bekliyoruz. yaş sorunu yeni bir yaş maddesi ile çözülmüş gibi yapılmamalı bizim sorunumuz zaten yıllarca çalışmış, ve sadece yaşa takılmış olmamız. bir yerlerde çalışıyor falan da değiliz ki dememize gerek yok sistemde görürsünüz kaç senedir işsiziz özellikle kadınlar. oyalamayın
  Cevapla
 • doğruları konuşan 3 ay önce Şikayet Et
  37 yaşla emeklilik yok. Güzel vallahi. Üç beş yıl çalış, 40-50 yıl milletin sırtından geçin.
  Cevapla
 • sivaslı 3 ay önce Şikayet Et
  eyt tamamiyle saçmalık 40 yaşında hangi ülkede emeklilik var devlete yük başka bişe değil.....
  Cevapla
 • C.Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Asıl İhracat ve ithalat Dışı Döviz ve Dolara Her kur artışında Vergi getirin.. ozaman Dövizin ve Doların hızla düştüğünü net göreceksiniz.... Çünkü Döviz bürolarında bile insanlar Paralarını (100 Dolarda olsa) Dolara Euroya yatırıyorlar!..Dolar bu yüzden inmiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle