Ev fiyatlarında artış hızı yavaşladı! İşte fiyatı düşüren 5 neden

1 yıldır rekora çıkan konut fiyatlarında artış hızı yavaşladı. Uzmanlar, piyasada yavaş yavaş reel fiyatlara dönülmeye başlandığını belirtiyor. Başkan Erdoğan’ın sosyal konut müjdesinin de etkili olduğu vurgulanıyor.

Ev fiyatlarında artış hızı yavaşladı! İşte fiyatı düşüren 5 neden
Ev fiyatlarında artış hızı yavaşladı! İşte fiyatı düşüren 5 neden
GİRİŞ 09.08.2022 09:13 GÜNCELLEME 09.08.2022 09:34
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Konut fiyatları son 1 yıldır rekor hızda artış gösteriyor. Maliyetler, kur etkisi, düşük arz ve artan talebin uçurduğu fiyatlar, konutun yeniden bir yatırım aracı olmasını sağladı. Ancak son dönemde konut fiyat artışının hız kestiği gözlemleniyor. Endeksa'nın verilerine göre, Türkiye genelinde haziran sonu itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 182 seviyesinde gerçekleşirken, ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 liraya, ortalama konut satış fiyatı ise 1 milyon 317 bin 288 liraya çıktı. Fiyat artışlarında ay bazında mayısta zirvenin görüldüğü, sonra artış oranlarının düşüş eğilimine girdiği belirtildi. Uzmanlara göre, son dönemde fahiş şekilde artan fiyatların artış hızı kesildi, piyasadaki fiyatlar reel rakamlara geldi.

ARTIŞ HIZI DÜŞÜYOR

Konut fiyatlarının düşmediğini ancak artış hızının yavaşladığını belirten MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, "Konut alıcısının kıtlık psikolojisiyle ev almaya koştuğu bir 7 ay vardı. Şimdi ise afaki artan konut fiyatlarının reele dönmeye başladığını söyleyebiliriz. Örneğin, bir sitede son satılan 3 dairenin ortalama fiyatı 8 milyon ise 9 milyon isteyen alıcı 8'e düşürüyor fiyatı... Konut kredisi faizlerinin yüksek seyretmesiyle tüketicinin ulaşamıyor olması da fiyat artış hızının kesilmesini sağladı" diye konuştu.

NAKİT VARSA EV AL DÖNEMİ

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Başkanı Hakan Akdoğan, para politikalarında sıkılaştırma olmasının, kredi musluğunun kısılmasının talebi düşürdüğünü ve bu durumun ev fiyat artış hızını yavaşlattığını belirtti. Akdoğan, "Nakit paran varsa ev al dönemi başladı. Ev fiyatlarında artış eski hızında olmayacak" dedi.

1- Konut fiyatlarında artış hızının düşmesinde konut kredilerine gelen sınırlamanın etkisi büyük. Kredili alımlar eskisi gibi yüksek oranlarda değil. Bu da artış hızını kesti.

2- Artık konut fiyatlarında pazarlık payı da oluşmaya başladı, çünkü alıcı sayısı azaldı. Ev sahiplerinin istedikleri rakam değil, alıcının teklifi önemli hale geldi.

3- Ev fiyatlarının son 1-1.5 yılda fahiş artması sebebiyle konut alıcı kitlesi de daraldı. Vatandaş ev almaktan vazgeçince talep dengelendi ve fiyat artışı hız kesti. Afaki artan ev fiyatları alıcı bulamayınca fiyatlar reele dönmeye başladı.

4- Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatacağını açıklamasının ardından piyasaya yeni arzın geleceğinin beklentisiyle vatandaş beklemeye geçti. Dev projenin adı bile fiyatların gerilemesinde etkisi büyük oldu.

5- Piyasada dolaşmaya başlayan ev fiyatlarının zirve yaptığı ve bundan sonra artık daha fazla artmayacağı söylentileri de fiyat artışının hız kesmesine neden oldu.

DEV PROJE MÜJDESİ

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Başkanı Ulvi Özcan ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın dev sosyal konut hamlesini müjdesini vermesinin piyasaları dengelemeye yettiğini söyledi. Özcan, "Ayrıntılar henüz açıklanmasa bile, piyasaya böyle bir arzın gireceği beklentisi bile fiyat artış hızını yavaşlattı. Piyasayı son derece olumlu etkiledi" dedi. Kiralık konutlarda aynı olumlu tabloyu görmediklerini belirten Özcan, "Eylülde kiralık dairelerde kiracı aleyhine yoğun bir hareket bekliyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 8
 • ömer Nalbant 3 ay önce Şikayet Et
  Ev almıyorum 1500 2000 tl verip ev alacağım ha hiç işim olmaz o daireye verceğim parayla 100 dönüm tarla alırım
  Cevapla
 • gercek 3 ay önce Şikayet Et
  hikaye artis durur tabi zirveye geldi 1+1 olmus 1 trilyon o konutlarin bitmesi 3sene 3 sene sonrada ev fiyatlari yerinde sayacak degil olur 2 trilyon
  Cevapla
 • fatih 3 ay önce Şikayet Et
  artışın değil fiyatların düşüşünü bekliyoruz
  Cevapla
 • hak 3 ay önce Şikayet Et
  Artış hızı düşüyormuş..Rampaya geldi tabi.Rampayı geçince hızlanacak.Durmak yok yola devam...
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  reel dediğin fiyatlar bile şişirme 300-400 bin liraya satılan 30 yıllık binalardaki evler 2-3 milyon bumu reel. reeel dediğin o evlere en fazla 500-600 rakamı. hadi düşürün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle