Sırada enerji koridoru var

Türkiye'nin uluslararası ilişkiler ve krizler konusunda bir süredir yürüttüğü aktif ve dengeli dış politika bütün dünyada takdir toplarken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki ay Türkiye'yi iki önemli toplantıda temsil edecek.

GİRİŞ 09.08.2022 07:11 GÜNCELLEME 09.08.2022 09:17
Bu Habere 124 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eylül ayında New York'ta yapılacak BM Genel Kurulu'nun yanı sıra, aynı ay içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine Özbekistan'daki Şanghay Beşlisi toplantısına katılacak.

ABD ziyareti sırasında Erdoğan'ın, ABD Başkanı Joe Biden'la bir görüşme yapacağı belirtildi. Bu toplantıda Suriye'nin kuzeyindeki terör yapılanmaları başta olmak üzere, bölgesel ve iki ülke ilişkilerinin detaylı bir şekilde ele alınacak.

Geçen ay Türkiye, Rusya ve İran'ın katılımı ile yapılan Tahran zirvesinden sonra, Erdoğan bir kez daha ABD'nin, Fırat'ın doğusunu terk etmesi gerektiğine vurgu yapmıştı.

TÜRKİYE ENERJİ KORİDORUNA DÖNÜŞEBİLİR

Şangay Beşlisi toplantılarında da Türkiye'nin özellikle tahıl koridorunun açılmasından sonra enerji koridorunun konusunu da gündeme getireceği kaydedildi. Rus ambargosu nedeniyle Avrupa ülkelerinin enerjide yaşadığı krizin çözümünde de Türkiye'nin aktif rol alabileceği, bu kapsamda Avrupa'ya Türkiye üzerinden LNG taşınmasının gündeme gelebileceği değerlendirildi.

Uzmanlara göre; kış yaklaşırken Avrupa'da doğal gaz krizi büyüyeceği, bu nedenle tahıl koridorundaki gibi Türkiye'nin bir enerji koridoruna dönüşmesi ihtimali de arttı. Avrupa ülkelerinin bu anlamda Türkiye'ye muhtaç hale geldiği, bu konuların da Şangay Beşlisi toplantılarında ele alınacağı aktarıldı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 124
 • Haber 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim halimiz No ola acaba
  Cevapla
 • pusula 1 yıl önce Şikayet Et
  kelin ilacı olsa başına sürer
  Cevapla
 • İstanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Buna para kazanmak denir . Kimseyi kurtarmak değil maksat . Türkiye nin konumunun farkına varması ve avantaja çevirmesidir bu durum. Her kes ayağını dennk alsın demektir. Yeni Bağımsız Türkiye bu demektir.
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  neden her zaman avrupayo kurtarmak için seferber olunuyor ???? Pandemide maske ekonomik krizde tahıl ... vs. vs.. bırakın ab abd yaptığı soykırımların cezasını çeksin. Tahıl satacaksak asya ya afrika ya satalım. Ucubelerle ne işimiz var ?
  Cevapla
 • 5050 1 yıl önce Şikayet Et
  Acimak yok išimiz olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle