Bulgaristan duyurdu: Türkiye sınırındaki sorun çözüldü

Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Dermenciev, Türkiye-Bulgaristan sınırındaki tır geçişlerinde yaşanan geçiş sorunlarının giderildiğini belirterek 'Jandarmanın müdahalesi sayesinde tır trafiği normale döndü.' dedi. Bulgaristan sınırında yaşanan sorun nedeniyle Türkiye tarafından Bulgaristan'a giriş yapmak isteyen tırlar, yaklaşık 26 saat bekletilmişti.

Bulgaristan duyurdu: Türkiye sınırındaki sorun çözüldü
Bulgaristan duyurdu: Türkiye sınırındaki sorun çözüldü
GİRİŞ 07.08.2022 14:41 GÜNCELLEME 07.08.2022 15:12
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Bakan Dermenciev, Kapıkule Sınır Kapısı'nın karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda teftişte bulundu.

Sınırda gazetecilere açıklamalarda bulunan Dermenciev, geçici hükümetin 2 Ağustos'ta göreve başladığını ve Bulgaristan-Türkiye sınırında tır kuyruğu sorunuyla karşılaştığını anımsattı.

Dermenciev, cuma günü bölgede sebze-meyve denetiminde görev yapan devlet ile özel sektör temsilcilerinin arasında bazı sorunlar yaşandığını ve bu nedenle geçiş için bekleyen tırların uzun kuyruklar oluşturduğunu söyledi.

Kolluk kuvvetlerinin sorunu çözmek için müdahale etmek zorunda kaldığını belirten Dermenciev, "Jandarmanın müdahalesi sayesinde tır trafiği normale döndü." dedi.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR ARASINDA SINIRDA DENETİM SORUNU

Eski Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda kamu görevlilerinin yaptığı denetim işini, özel sektöre devretmişti.

Özel sektör temsilcileri, sınırda yaklaşık 10 yıldır "gıda sağlık denetimi" yapıyor.

Temmuzda istifa eden eski Başbakan Kiril Petkov ise sınır kapısında gerçek bir denetim yapılmadığını ve devletin 10 yılda en az 500 milyon avro zarara uğratıldığını bildirmişti.

Petkov, sınırda denetim yapan şirketin çalışmalarına son vermiş ancak şirket mahkeme kararıyla göreve dönmüştü.

Devlet yetkilileri, özel şirketin çalışmalarını denetlemeye başlamış ancak özel şirketin denetimlere karşı çıkması sonucu sınırda tır kuyruğu oluşmuştu.

Bulgaristan sınırında yaşanan sorun nedeniyle Türkiye tarafından Bulgaristan'a giriş yapmak isteyen tırlar, yaklaşık 26 saat bekletilmişti.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 33
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet sinir kapilarina bi cözüm bulmali
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Rüşvet Vermeden BULGARİSTAN KAFİRİNDEN GEÇMEK ÇOK ZOR... Devletimiz bu konu ile ilgili acil çözüm bulmalı...
  Cevapla
 • Bünyamin 1 yıl önce Şikayet Et
  Hikaye. avrupadaki ağa babaları bulgara talimat veriyor, gümrüklerden tır geçişini yavaşlat diye. bulgarda ağa babalarının emrini tıpış tıpış yerine getiriyor. Yapmazsa ab den para alamaz yoksa. Maksat Türkiyeden avrupaya giden ürünlerin olabildiğince geç yerine ulaşması. Nakliye ne kadar uzarsa bazı tarım ürünleri yolda bozuluyor veya zamanında ulaşması gereken ürün yerine ulaşmayınca tazminat tehlijesi ortaya çıkıyor. Yani bulgar bunu bile isteye yapıyor, gerisi hikaye.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  abd ile rusyayla uğraşacagına önce yunanistan bulgaristan ermenistanla uğraş onlar bile bizi kaale almıyor
  Cevapla
 • bitti 1 yıl önce Şikayet Et
  bulgaristanın yumuşak karnını biraz okşamalıyız. yıllardır süren aynı eziyet. artın son verilmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle