15 Ocak sonrası emekli olan 1728 TL fazla alır

15 Ocak sonrası emekli olacak bir polisin aylığı bin 728 TL, ikramiyesi 62 bin 299 TL fazla olur. SSK'lı ve Bağkur'lular da ek gösterge artacağı için 1 Ocak'ı beklemeli.

GİRİŞ 07.08.2022 07:37 GÜNCELLEME 07.08.2022 09:24
Bu Habere 99 Yorum Yapılmış

Emeklilik dilekçesinin yılsonunda veya yılbaşında verilmesi bağlanacak aylık miktarını değiştirir. Bu yıl emeklilik dilekçesinin zamanı konusunda memurlara özel bir durum da var. Ek gösterge yılbaşında devreye gireceği için memurların emeklilik dilekçesi için 15 Ocak 2023'ü beklemeleri aylık miktarını artıracaktır. SSK ve Bağkur'lular için ise büyüme ve enflasyon rakamları dilekçenin doğru zamanını belirliyor. Bir çalışanın yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını sağladığında emekliliğe hak kazanır. SSK'lılar bu şartları sağladıklarında işyerlerinden istifa ederler, çıkışları yapılır ve SGK'ya emeklilik dilekçesini verirler. Memurlar ise emeklilik için gerekli şartları sağladıklarında görev yaptıkları kamu kurumuna başvururlar. Memurların emeklilik başvurusu görev yaptıkları kamu kurumu tarafından yapılır, aylık SGK tarafından bağlanır. 

EK GÖSTERGE ETKİSİ

Akşam Gazetesinden Okan Güray Bülbül'ün haberine göre, SSK'lılarla memurlar için yılsonu ve yılbaşı kavramları birbirinden farklı. SSK'lılar için yılbaşı 1 Ocak. Memurlar için ise 15 Ocak. Memurların emekli ikramiye ve aylıklarının hesabında 14 Ocak 2023'e kadar 2022 yılı, 15 Ocak ve sonrasında ise 2023 yılı parametreleri kullanılıyor. Ek gösterge düzenlemesi de 15 Ocak 2023 itibarıyla devrede olacak. Memurların emekli aylıkları ve görev aylıkları ayın 15'i itibarıyla hesaplandığı ve yılbaşı 15 Ocak olduğu için yeni ek göstergeyle ilk ödemeler 15 Ocak 2023'te yapılacak. 15 Ocak 2023 itibarıyla emeklilik dilekçesi veren memurların aylıkları yeni ek göstergeye göre hesaplanabilecek. 

POLİSİN 1728 LİRA ARTAR 

Öte yandan 14 Ocak 2023 ve öncesinde dilekçe veren memurların emekli aylık ve ikramiye hesabı ise ek gösterge olmadan hesaplanarak ödeneceği için mecburi haller dışında emekli dilekçesinin bekletilmesinde fayda var. Örneğin ek gösterge alacak bir polisin 2023 yılındaki emekli aylığı 1728 TL, emekli ikramiyesi ise 62 bin 299 TL daha fazla olacak. Yüksek öğrenim mezunu hemşirede ise aylık farkı 1946 TL, ikramiye farkı ise 70 bin 210 TL'yi bulacak. Bu nedenle ek gösterge kapsamındaki memurların zaruriyet söz konusu olmadıkça 15 Ocak'tan önce emekliye ayrılmamaları avantajlarına olacaktır. 

KAYNAK: AKŞAM
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 99
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Şimdiden Ocak ayının hesabına başladıysanız her ay yapacağınız maaş haberlerinden çekeceğimiz var desenize ..
  Cevapla
 • Dayı 1 ay önce Şikayet Et
  Sizde adelet yaptılar ama hiç adil olmadı biz memurlar için ek göstergenin bir önemi yok çünkü bize vermediler hakkaniyet olmadı hakkimi helal etmiyorum umarım bu yanlışlığı anlarlar bizede verirler
  Cevapla
 • Seçmenin Birisi 1 ay önce Şikayet Et
  Onu bunu bilmem de Eyt konusuna iyi çalışmalı sayın hükümetimiz.Aslinda çıksa çalışacakları birşey yok eski yasa belli geri işletilen yasayı geri getirecek hepsi o.
  Cevapla
 • Em. Memur 1 ay önce Şikayet Et
  Kaymaklı bir işte çalışan işçi bir memurun iki katı, işi bilip yılda 5 ay çalışan çiftçi memurun 4 katı, işinin ehli orta düzey bir esnaf memurun 3 katı, rolünü iyi oynayan müteahhit memurun 5-10-50 cesaretine göre 100 hatta 1000 katı kazanır. Memurların kıskanılacak bir tarafı yok bence. Maddi açıdan acınacak haldeler. Fakat kuyruğu dik tutmaya çalışırlar hep. Maaş gününe 10 gün kala çocuklu memur 5 parasız kalır. Memur emeklilerinin durumu ise daha vahim.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  İşiniz gücünüz polisin maaşı, aynı görevi yapan Jandarmanın maaşını biliyormusunuz. Bir defada 20 yıllık bir jandarma astsubayın aldığı maaşla, 29 yıllık bir polisin maaşını karşılaştırın bakalım, aradaki fark ne kadar görün. 8 saat çalışan bir sağlıkçı ile 13 saat çalışan bir polis aynı maaşı alıyor. Önce adaletli bir maaş düzenlemesi şart, işin riski, görev yoğunluğu, fazla çalışma gibi hususlar dikkate alınarak maaşlar hesaplanmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle