Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Akkuyu açıklaması: Böyle bir şeyi kabul etmedim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus enerji şirketi Rosatom'un IC İçtaş'taki faaliyetlerini durdurmasına ilişkin, "Burası kapatıldı’ gibi ifadeler söyleniyor. Böyle bir şeyi ben de kabul etmedim, Rus tarafı da kabul etmiyor" dedi.

GİRİŞ 06.08.2022 14:55 GÜNCELLEME 06.08.2022 14:58
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya/Soçi ziyareti dönüşü aralarında Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Haber7.com Yayın Koordinatörü İbrahim Günay’ında yer aldığı medya temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus şirketi ROSATOM’ın yarı yarıya ortak olduğu Türk şirketi IC İçtaş'taki çalışmalarını durdurmasına yönelik soruya ilişkin şunları söyledi:

Tabii böyle bir konuyu görüşmemek olamaz. Görüştük. Akkuyu Nükleer Güç Santrali, ülkemizin enerji stratejisi içinde ayrı bir öneme sahip. Akkuyu’nun ilk reaktörünü 2023 yılında hizmete alma hedefimiz sürüyor. Bu hususları, Rus tarafıyla görüşmelerimizde bir kez daha ele aldık. ‘25 bin kişi şu anda çalışmıyor. Burası kapatıldı’ gibi ifadeler söyleniyor. Böyle bir şeyi ben de kabul etmedim, Rus tarafı da kabul etmiyor. Çalışıyorlar. Şimdi önümüzdeki hafta Mersin Taşucu’nda Abdülhamit Han sondaj gemimizi uğurlamaya gittiğimde aynı gün oradan Akkuyu’ya geçeceğim. Akkuyu’daki çalışmaları yerinde, bizzat heyetimle beraber izleyeceğim. Ondan sonra da Sayın Putin’e oradaki gelinen durumu aktaracağım, söyleyeceğim. Ona göre de yol haritamızı belirleyelim diyeceğim. Yani onlar da bir defa kesinlikle süreci durdurmak gibi bir şeyi kabul etmiyorlar.

ERDOĞAN'DAN RUS TURİST AÇIKLAMASI

Türkiye ile Rusya arasında yeni bir doğal gaz anlaşması olup olmayacağı yönündeki soruya da yanıt veren Cumhurbaşkanı Erodoğan, "Bizim şu anda Türkiye olarak kapımız herkese açık. Ülkemizde kimler yatırım yapmak isterse biz onlara her türlü desteği veririz. Çünkü Türkiye dünyada sadece bu son gelişmelerde değil, bunun dışında da serbest pazar ekonomisinin en önemli bir açık kapısıdır. Tabii bu Soçi ziyaretinin bir güzel tarafı da şu oldu; Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak. Bir de Rusya’nın Mir kartı var. Şu anda bizim beş bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Burada da çok ciddi gelişmeler var. Bu da tabi Rusya’dan gelen turistleri çok çok rahatlatan bir süreç. Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Bu da tabi hem onlar için hem bizim için çok çok rahatlatıcı bir sistem. Bu ziyaretimizde Rusya Merkez Bankası Başkanı ile bizim Merkez Bankası Başkanımız da görüşmelerini yaptılar" ifadelerini kullandı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 57
 • Metin 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’de bazı ihraç ettiği mallar için Türk Lirası talep etsin gerekirse bunları da düşünsün madem öyle
  Cevapla
 • Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Bu santral çok önemli.. Bunun gibi en az 10 tane daha yapmalıyız
  Cevapla
 • emre 3 ay önce Şikayet Et
  Tam 95 yıl bu ülkeye çivi cakilmamis//Demir ağlarla ördük yurdu nakaratları ile milleti unutmuşlar.Reis bu ülkeyi yonettiginden itibaren Türkiyede yapılan Baraj/hidro elektrik santrali/Rüzgar ve güneş santralleri ve en son Nükleer tesis çalışmaları ile 75 yıldır yapılanların 2 katı..Saglam bir yonetim olmasaydı bütün bunlar yapılamazdı.
  Cevapla
 • ANTİ SOSYAL 3 ay önce Şikayet Et
  REİS NÜKLEER SANTRAL İLE TÜRKİYE' Yİ AYDINLATMAYA ÇALIŞIYOR, KEMAL İSE, GAZ YAĞI LAMBASI İLE TÜRKİYE' Yİ KARANLIKTA BIRAKMAYA ÇAL IŞIYOR, ARALARINDA, DAĞLAR DENİZLER, OVALAR VAR, PIRIL, PIRIL PARLAYAN ERDOĞAN Gİ Bİ BiR LİDER VARKEN, BİZ GAZ YAĞI LAMBASI GİBİ KEMAL' İN PEŞİNE NİYE GİDELİM, BİZİM AKLIMIZDAN ZORUMUZ MU VAR.
  Cevapla
 • osman 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya bize Nükleer konusunda yardımcı olmak istiyor. Abd her fırsatta Türkiye'ye düşmanlık ediyor. Terörü obezleştiriyor. Türkiye Nükleer santral ile başlayıp Nükleer bomba üretimine geçmelidir. Karşı çıkan abd ab ise kendilerindeki nükleerleri imha etsinler önce.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle