Konutların yanında TOKİ'den bir müjde daha! 81 ilde başlıyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinde esnaf da unutulmadı. Eylül ayında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı dev sosyal konut projesinde sosyal konut ve arsanın yanı sıra işyeri de kapsama alındı.

GİRİŞ 06.08.2022 07:28 GÜNCELLEME 06.08.2022 09:27
Bu Habere 146 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi esnafı da rahatlatacak. İllerde küçük ve orta ölçekli işletmeler için tesisler inşa edilecek. İşyerleri vatandaşa 20 yıl vadeyle satılacak.

KURAYLA SATIŞA ÇIKACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle yürütülecek proje kapsamında 81 ilde küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri kurulacak.

Sosyal konut anlayışıyla yürütülecek projede vatandaş uzun vadelerle düşük taksitlerle işyeri sahibi olacak.

Edinilen bilgilere göre, yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşa kira öder gibi işyeri sahibi olması için 20 yıl vadeli ödeme koşulu sağlanması planlanıyor.

Kura yöntemiyle satışa sunulacak ticari ünitelerin sayısı ve özellikleri vatandaşın talebine göre belirlenecek.

KONUT, ARSA, İŞYERİ HAMLESİ SÜREKLİ OLACAK

Geçtiğimiz günlerde sosyal konut, Hazine arazileri ve ticari üniteleri uygun ödeme koşulları ile satışa sunacaklarını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut anlayışı ile sanayi tesisleri yapılacağını belirterek, "Üretimi ve istihdamı artırmak için küçük ve orta ölçekli işletmelere sanayi tesisleri kuracağız Böylece kira öder gibi işyeri sahibi olunacak" dedi.

Sosyal konut projesinin 'yaşayan bir proje' olarak kurgulandığını anlatan Bakan Kurum, "Sürekli şekilde arazi üretimi yapılarak, talep edilen yerlerde çalışmalar an be an devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Eylül'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tüm detayların paylaşılacağı proje kapsamında, özellikle yapılacak rekor sayıdaki sosyal konutlar için vatandaşın erişilebilir şartlarda kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlamak, fahiş artan kira rakamlarını düşürmek, salgın döneminde daralan konut arzını hızla artırarak, inşaat sektörünü canlandırmak amaçlanıyor.

Altyapılı arsa satışı projesinde de hiç evi olmayan vatandaşa kendi istediği gibi ev yapma imkanı yine uygun ödeme koşullarıyla sağlanması planlanıyor.

 

Esnafa 20 yıl vadeli satılacak işyerinde de üretimin ve istihdamın artırılması hedefleniyor.

 

 

KAYNAK: SABAH
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 146
 • Sabire yalnız 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz kiracılara yardım edin sayın cumhurbaşkanı Güneş gören bir ev verin bize
  Cevapla
 • Sabire yalnız 1 yıl önce Şikayet Et
  Arda Hanım Posof ilçesinde 2017'deki toki'lerden ev çıktı bize fakat Güneş görmüyordu en alt kat ve arka taraf güneş görmeyen bir daire eşim de ben de hastayız güneş görmeyen bir evde nasıl oturalım O yüzden ev hakkımızdan vazgeçtik şu an halen Kiradayım
  Cevapla
 • Adaaaa00012 1 yıl önce Şikayet Et
  Zenginler el atar meraklanmayin
  Cevapla
 • Mağduruzzzzz 1 yıl önce Şikayet Et
  İlk önce yarım kalan tokilere tamamlasın toki bekliyoruz ne zaman bitecek kira ödemekten bıktım
  Cevapla
 • Yıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep nankör olanlar inşallah siz muracat etmezsiniz yüzsüzlük edip katilmazsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle