Meslek lisesi öğrencileri dışa bağımlılığı bitirecek! Milyonlarca lira tasarruf sağlanacak

Mersin'de Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, yat ve tekneler için yurt dışından tedarik edilen yedek parçalar tersine mühendislik ile yeniden üretiliyor. Bu sayede milyonlarca liralık tasarruf sağlanıyor.

Meslek lisesi öğrencileri dışa bağımlılığı bitirecek! Milyonlarca lira tasarruf sağlanacak
Meslek lisesi öğrencileri dışa bağımlılığı bitirecek! Milyonlarca lira tasarruf sağlanacak
GİRİŞ 04.08.2022 11:39 GÜNCELLEME 04.08.2022 11:39

Toroslar ilçesinde birçok Ar-Ge çalışmasının yapıldığı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, ithal yat ve tekne parçaları tersine mühendislik yöntemi ile yeniden üretilmeye başlandı.

Proje kapsamında ilk olarak teknelerin parçaları incelendi, daha sonra yat ve tekne sahipleriyle görüşülüp notlar alındı. Proje her ne kadar basit gibi görünse de her yıl milyonlarca lira tasarruf sağlanması hedefleniyor.

'TÜRKİYE'DE EKSİK OLAN BİR SEKTÖR TAMAMLANACAK'

Çalışmalar hakkında bilgi veren Ar-Ge Koordinatörü Kamil Göksoy, proje ile yurt dışından ithal edilen parçaları kendilerinin üreteceğini belirterek, "Okulumuz 2020 yılında bakanlığımızın teknik okullara verdiği destek ile 51 araştırma geliştirme okulundan biri oldu. Ar-Ge çalışmaları kapsamında bölgenin sanayi potansiyeli, coğrafi koşullarıyla ilgili çalışma yaparken en fazla dikkatimizi çeken olay, Akdeniz havzasına yazın yurt içi ve yurt dışından 1 milyon civarından yat ile yelkenli teknenin ziyaret etmesi oldu. Yaptığımız incelemelerin ardından teknelerin parça ihtiyacının tedarikinde çok büyük bir açık olduğunu tespit ettik. Projemizi bunun üzerine hayata geçirdik. Bakanlığımız da bu projemizi onayladı. Projemiz kapsamında yat ve teknelerin acil ihtiyacı olan parçaların üretimi için Ar-Ge çalışmalarına başladık. Belli başlı prosesler ürettik, üretim çalışmalarımız devam ediyor. Proje ile Türkiye'de eksik olan bir sektör tamamlanmış olacak. Tamamen dışarıya bağımlı olan bir parça tedarikinin ülke içinde üretimini sağlamış olacağız" diye konuştu.

'TEKNE SAHİPLERİ PARÇALARI DAHA UCUZA TEDARİK EDECEK'

İlk olarak tekne tamiratı yapan atölyelerle irtibata geçip, kaptanlarla konuştuklarını aktaran Göksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Geri dönüşlerle birlikte ilk olarak yapımı kolay, acil parçalara yöneldik. Denizcilik zor bir sektör. Parçalar hem tuzlu suda çalışıyor hem de güneş ışığına maruz kalıyor. Çok basit parçalar olarak gözükmelerine rağmen yurt dışından yaklaşık 30 euro ödenerek getirtiliyor. Biz yurt dışından getirtilen parçaları daha düşük maliyetle üreterek yat ve tekne sahiplerinin kullanımına sunacağız. Böylelikle hem döviz ülkemizde kalacak hem de daha ucuza tedarik edilecek."

KAYNAK: DHA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar