Ev sahibi olmak isteyenler dikkat! Yeni konut formülü masada

Hükûmet fiyat artışındaki en büyük etken olan konut açığını kapatmak için yeni formül arayışında. Şehir merkezlerine yakın kamu arazilerinde konut üretimi gündemde.

GİRİŞ 31.07.2022 06:58 GÜNCELLEME 31.07.2022 09:06
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

Büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde artan konut fiyatlarına ve kiralara karşı yeni formül arayışı başladı. AK Parti’nin bu hafta içinde yapılan MYK toplantısında konut fiyatları ve kira artışlarının gündeme geldiği öğrenildi.

KONUT AÇIĞI HIZLA KAPATILMALI
Edinilen bilgilere göre, bazı MYK üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıda,  vatandaşın konuta ulaşmada giderek sıkıntı çektiğini, dar gelirlilerin konut sahibi olmalarının bugünkü piyasa şartlarında zorlaştığını, hem yüksek kiralara hem de konut satış fiyatları ile ilgili yeni tedbirlerin alınması gerektiğini anlattı. Sahada yaptıkları gözlemlerde, vatandaştan yoğun olarak kira artışları ve yüksek ev fiyatlarından şikayet geldiğine dikkat çekildi.

KAMU ARAZİLERİNE KONUTLAR

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi kalabalık şehirlerde üniversitelerin de açılması ile birlikte konut sıkıntısının artacağına dikkat çekildi. MYK üyeleri, konut açığının kapatılması için özellikle büyükşehirlerde şehir merkezlerine yakın kamu arazilerinin acilen TOKİ’ye devredilmesi ve sosyal konut projelerinin hızla devreye girmesini önerdi. Öte yandan, hükûmetin gündeminde bir süredir kiralama amaçlı sosyal konut üretilmesi de var. TOKİ’nin sosyal konut projelerinin, kiralama amaçlı konut ve işyeri üretimini de kapsayacak şekilde genişletilmesi tartışılan formüller arasında. Bu konuda diğer ülkelerdeki uygulamalara benzer bir yapının kurulabileceği, TOKİ’nin yapacağı sosyal konutların dar gelirli vatandaşlara düşük bedelle kiraya verilmesi üzerinde duruluyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 109
 • Misafir Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Açın 2 b arsalarını kiracılara 400 metre kare 500 metre kare olarak verin ve bırakın çok süratli bir şekilde parseller halife belirterek alt yapısını yapın ve çelik konstrüksiyon evler yapsın vatandaş gerekirse kredi de kullansın hatta bu arsalar genelde şehir merkezine yakın ama şehir merkezi olmayan yerler olduğu için bırakın orda tavuk falan da beslesinler aksi halde çadır kentler kurulacak prefabrike kentler kurulacak kışın yumurta böyle giderse 5 tl yi geçer süratli bir şekilde çelik konstrüksiyon eve yönikmesi gerekir hiç zaman kaybetmeden
  Cevapla
 • fatih 5 ay önce Şikayet Et
  45 yıldır bu kira saçmalığına her yerde sözüm oldu. ev sahibiyken ihtyacım yoktu kira almadım. ihtiyacım oldu gene almadım. bu hak değil. bu yatırım değil. bu rabbimin bize emaneti. soydan soya kalan arazi arsa saçmlalık. tarla hariç bu işe son verilmeli. dağ taş boomboş verin insanlara diye 15 yıldır email atıyorum mektup yazıyorum. e son cimere şubatta attım vallahi. çok şükür brileri duydu. yapın geç bile kalındı. kira sorunu barınma sorunu çözülsün herşey düzelir.
  Cevapla
 • Salih 5 ay önce Şikayet Et
  TOKİ konutları küçük ve kullanışsız yapılıyor. 3+1 dairede 89m2 dairemi olur? İnsanların eşyaları evlerine sığmıyor. Net 105-110m2 daire ideal ve kullanışlı olur. Sayın Murat Kurum inşallah bunları dikkate alıyordur.
  Cevapla
 • enes demir 5 ay önce Şikayet Et
  toki elindeki bütün daireleri uygun fiyata kiraya vermeli bunu da istanbulda belirli mahallelerden daireler bosaltilarak yapilmali baska turlu duzmez kiralar
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Diyarbakır'da belediye kamu arazilerine imar veriyor ama yani başında bulunan milletin arazilerine ise 10 yıldır imar vermiyor. Bu nasıl adalet.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle