Rakip firmaya geçmek isteyen işçi tazminattan oldu

Maaşının aldığı gerçek ücret üzerinden gösterilmediği gerekçesiyle istifa eden işçi, kıdem tazminatı ve mesai alacağına dair dava açtı. İş Mahkemesi'nin 'mağdur' dediği işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Rakip firmaya geçmek isteyen işçi tazminattan oldu
Rakip firmaya geçmek isteyen işçi tazminattan oldu
GİRİŞ 28.07.2022 09:35 GÜNCELLEME 28.07.2022 09:43
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Yüksek Mahkeme, işçilik alacaklarının ödenmemesi nedeniyle iş akdini haklı nedenle feshettiğini öne süren işçinin; başka bir işyerinde çalışmak için kendi isteği ile işyerinden istifa ettiği için tazminat alamayacağına hükmetti.

Bir fabrikada elektrik ustası olarak 6 sene çalışan işçi, sigorta primlerinin düşük yatırıldığını, alacaklarının ödenmediğini belirterek istifa etti. Alacaklarını tahsil edemeyen işçi, İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu. Sigorta primlerinin asgari ücretten yatırıldığını, bordroların asgari ücretten düzenlendiğini, çalışmalarının Sosyal Güvenlik Kurumu'na geç ve eksik bildirildiğini, davacının aylık ücretinin asgari ücret kısmının bankaya yatırıldığını, kalan kısmının ise elden ödendiğini öne sürdü. Aylık ücretlerinin eksik ve düzensiz ödenmesi, fazla mesai ve ulusal bayram genel tatil ücretlerinin ödenmemesi, Sosyal Güvenlik Kurumu'na eksik ve geç bildirimde bulunulması sebeplerinden ötürü iş akdini haklı olarak feshettiğini dile getirdi.

DEVREYE YARGITAY GİRDİ

Alacakların ödenmesi için davacıya ihtar çekildiğini ileri sürerek; kıdem tazminatı, ücret, fazla çalışma ücreti, ulusal bayram genel tatil ücreti, yıllık izin ücreti alacaklarını talep etti. Davalı işveren ise davacı işçinin asgari ücretle vasıfsız işçi olarak çalışmaya başladığını, ustalık mertebesine ulaşmadığını, davacının iş sözleşmesini başka bir iş yerine geçmesi nedeni ile feshettiğini öne sürdü. Mahkeme, davanın kabulüne hükmetti. Kararı davalı şirket avukatı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi de itirazı reddetti. Bunun üzerine davalı, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

EMSAL NİTELİKTE BİR KARAR

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme, başka bir işyerine geçmek için primleri bahane eden işçiye geçit vermedi. Kararda şöyle denildi; "Somut uyuşmazlıkta davacının el yazısı ile yazılı ve imzalı istifa dilekçesinde 'Kendi gönül rızamla istifa ediyorum. Kıdem tazminatım haricinde yasal hiçbir alacağım yoktur.' demek suretiyle işyerinden istifa ettiği anlaşılmaktadır. Dosya içerisinde bulunan iş başvuru formu ile davacının aynı sektörde faaliyet gösteren başka bir firmaya iş başvurusunda bulunduğu ve İnsan Kaynakları Müdürlüğü'ne hitaben yazılan form içeriğinden iş başvurusunun kabul edildiği ve davacının ay sonunda işe başlayacağına dair taahhütte bulunduğu görülmektedir.

Davacı istifa dilekçesinden iki gün sonra noterden gönderdiği ihtarnamesi ile işçilik alacaklarının ödenmemesi nedeniyle iş akdini haklı nedenle feshettiğini bildirmiş ise de; başka bir işyerinde çalışmak için kendi isteği ile işyerinden istifa eden davacının kıdem tazminatının reddi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulü hatalı olup, kararın bozulmasını gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozulmasına oy birliğiyle karar verildi."

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 8
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bu şimdi hak mı? Elden imzalı kağıt aldıysa tamam. Nereye ne kadar yatırılmış? Bir elektrik teknisyenin asgari ne kadar maaş alacağının tespitini yapıp, bu bedel üzerinden tazminat bir bankaya yatırılmış mı bakmak neden yok? Belgenin işe girerken yazdırılmadığı ne malum. Ev sahipleri de başladı, önden tahliye taahütü almaya. Aman hep zenginden yana olun.
  Cevapla
 • Abbas Sarıoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkede bir çok işveren çalıştırdığı elmanın ücretini asgari ücret üzerinden gösterip piriminide onun üzerinden yatırıyor. Çalışanın bordrosunu asgari ücret üzerinden düzenleyip geri kalanını da elden ödeme yapıyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor.
  Cevapla
 • çepni türkmen 4 ay önce Şikayet Et
  işveren ustalık belgesi olmayan bir insanı elektrik ustası olarak nasıl çalıştırıyor Madem işveren haklı İş Mahkemesi neden işçi haklı buluyor
  Cevapla
 • ALPASLAN 4 ay önce Şikayet Et
  Davasında haklı ammma hiçbir kağıda imza atmayacaktı...
  Cevapla
 • Fakir 4 ay önce Şikayet Et
  Adam başka bir işe girmeyipde ne yapacaktı aç ve açıkta mı kalsın.Kanunda fakirden yana işlemiyor artık zenginden yana karar veriliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle