Site aidatlarına yüzde 200 zam! Vatandaş isyan etti

İstanbul'da kiralardan sonra site aidatları da astronomik şekilde arttı. ‘Enflasyon, döviz kuru, personel gideri, peyzaj masrafı' gibi bahanelerle yapılan artışlar 7 ayda yüzde 200'e ulaştı.

GİRİŞ 27.07.2022 09:43 GÜNCELLEME 27.07.2022 16:03
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

İstanbul'da ilginç giderlerle şişirilen site aidatlarına yapılan zam yüzde 200'lere ulaştı. Aidatla birlikte neredeyse iki kira ödeyen vatandaşlar isyanda. Uzmanlara göre site bütçeleri acilen denetlenmeli.

Yüksek kira artışlarının ardından, ev sahibi ve kiracılar fahiş aidat oranlarıyla sarsıldı. Enflasyon ve döviz kurunu bahane eden fırsatçı site yönetimleri yıllık aidatlara yüzde 200'e varan oranlarda zam yaptı. Halkalı'daki 3 bin 531 daireden oluşan konut projesinde yıllık aidat kalemlerinde peyzaj bakımına 650 bin TL, golf araçlarının bakımına 60 bin TL, SMS ile bilgilendirmeye 18 bin TL yazılırken, çalışan maliyetleri için ise 15 milyon TL gider gösterildi. Yılın 7 ayında enflasyon bahane edilerek site aidatlarına iki kez zam yapan site yönetimi 7 ayda aidatlara toplam yüzde 200 zam yaptı.

7 AYDA İKİNCİ ZAM

60 metrekarelik 1+1 konutta oturan bir daire sakininin yılın başında 296 TL olan aylık aidatı önce 467 TL'ye, ikinci zamla ise 897 TL'ye yükseltildi. Site sakinleri, fahiş zam kararına Facebook gruplarında isyan ederken site yönetiminin tepkilere duyarsız kaldığı dikkat çekti. Yine Büyükçekmece'deki 2020 villalık projenin aylık aidat bedeli, 2 bin 900 TL'den önce 3 bin 400 TL'ye ardından 4 bin 100 TL'ye yükseltildi.

BÜTÇE DENETLENMELİ

Kiralardan sonra aidatları da ödeyemeyecek hale geldiklerini belirten site sakinlerinden Ç.S. kira zammına getirilen yüzde 25'lık sınırlamanın benzer şekilde site aidatlarına da uygulanmasının şart olduğunu söyledi. Bina yönetim şirketlerinin enflasyonu ve kuru bahane edip fahiş zamlar yaptığını vurgulayan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise "Türkiye'de 30 bin bina yönetim şirketi var. Devlet bunların bütçelerini denetlemeli, site sakinleri de mutlaka yönetim kararlarında etkin rol oynamalı" dedi.

EN SIK YAPILAN USULSÜZLÜKLER

Geliştirdiği site, plaza ve apartman yazılımıyla aidatları yüzde 30 düşürmeyi başaran Ali Emre Erişen, Türkiye'de toplu yaşam alanlarının yönetiminde ciddi usulsüzlükler yapıldığına dikkat çekiyor. Normal şartlarda site yönetimlerinin genel kurul yapmadan bütçe oluşturamadığını belirten Erişen, "Dolayısıyla yılda bir kez zam yapılmalı, ancak uyanıklık yapıp, Temsilciler Meclisi'ne gidip ek bütçe çıkarıyorlar. Böylece ihtiyaç olmasa da yıl içinde ikinci bir zam yapıyorlar" dedi.

Erişen'in verdiği bilgiye göre site yönetimleri en çok şu yolsuzluklara başvuruyor:

* Sayaç okuma firmasıyla anlaşıp sıcak su bedeli adı altında ek faturalar çıkarılıp geliri artırıyorlar

* Bankalara site aidatını taşımak için yüksek komisyon bedelleri alınıyor. Bu bedeller, faizi işletilip yöneticiler arasında pay ediliyor.

* Sitenin ihtiyaçları için dışarıdan alınan ihtiyaçlara gereğinin üzerinde bütçe çıkarılıyor. Bu bütçenin bir kısmı yöneticilerin cebine kalıyor.

KONUT FİYATINDA AYLIK ARTIŞ % 12.4

Merkez Bankası mayıs ayına ilişkin konut fiyat endeksini açıkladı. Buna göre konut fiyatları aylık bazda yüzde 12.4, yıllık bazda ise yüzde 145,50 arttı. Böylece konut fiyatları yıllık bazda rekorunu tazeledi.

ÖNCE İTİRAZ SONRA DAVA

Site yönetimlerinin yaptığı fahiş zamlara karşı site sakinlerinin hukuki haklarını Avukat Elvan Kakıcı Şimşek şöyle sıraladı: "Site aidatlarına site yönetimleri karar veriyor. Ancak site sakinleri yönetimin toplantılarına katılıp, kararlarını takip etmeli. Böylece sorun ortaya çıkar çıkmaz itiraz edebilirler. Fahiş zamlar olursa site malikleri yönetim defterini isteyip incelesinler. Eğer usulsüzlükler tespit ederlerse önce yönetime itiraz edip düzeltilmesini talep etsinler. Gereken yapılmazsa Sulh Hukuk Mahkemeleri'ne dava açsınlar. Bu tür davalar ortalama 3 duruşma sürüyor ve ortalama bir yılda sonuçlanıyor."

KAYNAK: AKŞAM
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 51
 • Doğan Sarıkaya 1 yıl önce Şikayet Et
  oturuyorsan sitede aidatı göze alacaksınız
  Cevapla
 • Yasar caner avrupa 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın hiç bir ülkesinde Türkiye hariç kapıcı görevlisi veya bina görevlisi yok.Binalara iş yapan şiketler var.Bina görevlileri çok maliyetli.Günlük görevini 2veya3 saat paptıkdan sonra zaman dolduruyorlar.çok paraya maal oluyorlar.Millet zaten zor durumda. Bina için günlük saatlık görev yapanlar var.Elektirik su ,dogalgaz zaten banka yoluyla oluyor.Bir temizlik için kapıcıya hiç gerek yok. Yut dışından örnek alınsın.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet bunların önlemini alamıyorsa istifa etsin Maaşlara zam yapmak akıllıca değildi bunlarda zam üstüne zam yaparlar herşeye yumruğunu koy sert ol yoksa yol alamaz yolda kalırsın.
  Cevapla
 • Metin k. 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye de kanunlar yok olsaydı devlet bu kişilerin üzerine çökerdi.
  Cevapla
 • gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  iyide enflasyon zaten %300 olmuş.bende bunu çözemedim enflasyonu durduramayan devlet ev sahiplerini marketleri durdurmaya çalışıyo.sen önce enflayonu düşür sonra %200 zam yapana fahiş de.
  Cevapla
 • İsmail Bahadır 1 yıl önce Şikayet Et
  Enflasyon onları durdurarak durdurulur. Kimsenin elinde sihirli deynek yok
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  İyide milletin geliri yüzde 300 artmadı, olmayan gelirinden adamların canını mı alacaksınız? Enflasyon arttı diye olmayan parayla kiraları zorlarsanız, ödeyemez o da elinizde patlar. Azıcık makul olun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle