KYK borcunu ödeyenler için yeni formül masada!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği öğrenim kredisi müjdesi sonrası gözler yapılacak düzenlemeye çevrildi. KYK borcu için yasal düzenleme bekleniyor. Gençler sadece anaparayı ödeyecek. Borcunu ödeyenler için de formül aranıyor.

GİRİŞ 26.07.2022 09:35 GÜNCELLEME 26.07.2022 10:31
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Dört gözle beklenen KYK müjdesi sonrası borç sorgulaması yapan borcunu ödemek isteyen gençler düzenleme henüz yürürlüğe girmediği için borcun tamamını gördü.

Alınan kredilerin üretici fiyat endeksi (ÜFE) farkına göre belirlenip geri ödeme tablosu da kamu alacaklarına göre düzenlendiği için sadece anaparanın ödenmesiyle ilgili süreç, yasal düzenlemeden sonra başlayacak.

Borcunu ödeyenler için geriye dönük işlem yapılması mümkün görünmese de bu konuda bazı seçenekler üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Yasa yürürlüğe girer girmez rakamlar yenilenecek ve ÜFE farkı silinecek. Gençler düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte sadece anaparayı ödeyecekler.

Gençlerin omuzlarından 26 milyar liranın üzerinde bir yük kalkmış olacak. Konu ile ilgili ayrıntıları Bakanlar Nebati ve Kasapoğlu tarafından yapılacak.

26 MİLYAR LİRALIK YÜK KALKACAK

Başkan Erdoğan'ın müjdeli açıklamasının ardından anapara dışındaki farkın tahsil edilmemesi ve askıya alınması için il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

Düzenlemeyle kredi geri ödemelerinde toplam 26 milyar liranın üzerinde bir yük gençlerin üzerinden kalkacak.

ÖDEME PLANI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Edinilen bilgilere göre düzenlemeyle ilgili olarak, icralık olanların borçlarının anapara üzerinden yapılandırılması, ödemelerin 2 yıl sonra başlayacağı koşulunun kaldırılması, peşin veya taksitli ödeme tablosu gibi seçenekler üzerinde duruluyor.

Sabah'ın haberine göre, Borcunu ödeyenlere ise hakkaniyet açısından kısmi veya anapara dışında yapılan ödemenin tümünün iadesi seçeneklerinin mümkün olup olmayacağı üzerinde durulduğu ifade ediliyor.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 62
 • Yalnız61 4 ay önce Şikayet Et
  Böylelikle enflasyon düşecek TL nin değeri artarak dunyanın en güçlü ekonomileri arasına gireceğiz.
  Cevapla
 • Cumhur 4 ay önce Şikayet Et
  Yani yatırımlarımızı Dolar üzerinden yapmamızı tavsiye ediyorsunuz teşekkürler.
  Cevapla
 • Serdar 4 ay önce Şikayet Et
  Turkiye ekonomisi bu yılın sonunda Amerika, Çin ve Almanyayi da geçerek dünyanın en gelişmiş ekonomi olacak. Enflasyon baz etkisiyle düşerken, TL değeri artacak. Yalnız61 kardeşim de ekonomiden anlıyor.
  Cevapla
 • Dural 4 ay önce Şikayet Et
  işte cesaret, işte feraset, işte fazilet, işte fedakarlık, işte mertlik, işte adam gibi adamlık.
  Cevapla
 • Fehmi 4 ay önce Şikayet Et
  Borcu zamanında ödemek doğru mu yanlış mı bu ülkede uğraştığımız işlere bakın bu ağlarda 85 milyonun hakkı var bir kişi helal etmese olurmu böyle af konusuna tamamen karşıyım ödemeyen uyanık ödeyen saf mi oldu
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Biz ve bizim gibi zamanında ödeyenlerin hakkı ne olacak böyle olmaması lazım
  Cevapla
 • Mus 4 ay önce Şikayet Et
  Zamanında odemissen ise sadece anaparasini odemissindir zaten. Hakkının yenildigi kanaatine nasıl vardın.
  Cevapla
 • Salim 4 ay önce Şikayet Et
  Ekonomi deyince dünyada iki uzman isim var. Erdoğan ve Nebati Bey. Rabbime şükürler olsun ikiside bu ülkemizin yönetiminde ve sayelerinde ekonomimizin ve vatandaşın durumu çok iyi elhamdülillah.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Efendim yorumlarınızı sıklıkla takip ediyor ve takdir ediyorum maşAllah
  Cevapla
 • Soner 4 ay önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanımız ve Nebati beyin önderliğindeki Türk modeli bütün nesillere örnek olacak derecede başarılı. Devlet üstün hizmet madalyası verilmesi lazım.
  Cevapla
 • Cavit 4 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşın refah düzeyi çok iyi durumda maşallah. Allah razı olsun yetkililerden.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle