Türkiye'den stratejik doğal gaz hamlesi!

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama tesisi BOTAŞ Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde kapasite artırma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirtti.

GİRİŞ 24.07.2022 14:47 GÜNCELLEME 24.07.2022 15:04
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Tesisin kapasitesinin 4,6 milyar metreküpe, toplam enjeksiyon kapasitesinin günlük 45 milyon metreküpe, toplam geri üretim kapasitesinin ise günlük 75 milyon metreküpe çıkarılması için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamada, kesintisiz enerji arzının sağlanması ve doğal gaz arz güvenliği için kritik önem taşıyan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin kapasitesinin yaklaşık 5 yıl önce başlayan genişletme çalışmalarının sonucunda 3,2 milyar metreküpe ulaştığı ifade edildi.

Tesisin kapasitesinin 4,6 milyar metreküpe, toplam enjeksiyon kapasitesinin günlük 45 milyon metreküpe, toplam geri üretim kapasitesinin ise günlük 75 milyon metreküpe çıkarılması için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Kapasite artırma çalışmaları kapsamında Silivri açıklarında iki deniz platformunda açılan 18 doğal gaz depolama kuyusundan 9'unda akış testleri başarıyla gerçekleştirildi, diğer 9 kuyuda da sondaj ve üretim tesislerinin kurulum çalışmaları sürüyor.

"YÜKSEK SES DOĞAL GAZIN YÜZEYE ÇIKMASI SIRASINDA OLUŞMAKTADIR"

Yeni açılan kuyuların sondajlarından sonra yapılması zorunlu olan kuyu testlerinin her kuyuda bir defaya mahsus olmak üzere 2-4 gün sürdüğüne işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kuyu testleri sırasında kullanılan doğal gaz, evsel tüketimde, elektrik üretim santrallerinde ve sanayi tesislerinde kullanılan doğal gaz olup, çevresel etkileri bakımından en temiz enerji kaynaklarından biridir ve zehirleyici bir etkisi bulunmamaktadır. Çalışma esnasında duyulan ses, test süresince basınçlı doğal gazın yüzeye çıkması sırasında oluşmaktadır. Uzun yıllar ülkemizin enerji güvenliğine hizmet edecek bu stratejik tesisin birkaç ay içinde tamamlamayı hedeflediğimiz çalışmalar esnasında, yapmak zorunda olduğumuz testler sırasında oluşan yüksek sese rağmen yatırımlarımıza halkımızın verdiği destek ve gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 35
 • Ekolu Günler 4 ay önce Şikayet Et
  Allah aşkına eko geldi. Herşey çok güzel olacak dedi!!! Ne güzel oldu lütfen söyleyin. Bir tane güzel şey duymak istiyorum. Ne değişti. İstanbullu hizmet gördü mü?
  Cevapla
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Stratejik TANAP enerji hattızın önemi artıyor . Böylesi yüksek kapasiteli doğalgaz depolama imkanları sayesinde , enerji piyasasını regüle edebiliriz . Hem İstanbul'un gaz ihtiyacını karşılar , hem Karadeniz ve Akdeniz LNG tanker taşımacılığı sayesinde , endüstri bölgeleri ve doğalgaz çevrim santrallerinin devamlı üretim yapmasını mümkün kılarız .
  Cevapla
 • Birisi 4 ay önce Şikayet Et
  CHP gelsin de tezeğe dönelim. Eskiyi yad edenlere iyi olur bir dejavu yaşasınlar Erdoğanı istemeyenler
  Cevapla
 • halil sadıç 4 ay önce Şikayet Et
  tezeği bulabilirsen tabii ,,
  Cevapla
 • Çiçek 4 ay önce Şikayet Et
  Ne zaman bize bizim kendi topragımızdan çıkan gazı kullanmak nasip olucak inşallah nasip olur Allahın izniyle dışa bagımlı kalmayız inşallah Amin
  Cevapla
 • macır 4 ay önce Şikayet Et
  Başarılarınız daim olsun be ya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle