Türkiye'ye dolar akacak! İki yıl aranın ardından yeniden atağa geçti

Düğün turizminde yeniden atağa geçen Türkiye, 7 ayda 2019 rakamlarını yakaladı. Körfez ülkeleri, Hindistan ve Pakistan’dan 1.000’in üzerinde çift Türkiye’de mutluluğa ‘evet’ diyecek. Düğün turizmi 500 milyon doların üzerinde gelir bırakacak

GİRİŞ 24.07.2022 10:23 GÜNCELLEME 24.07.2022 10:39
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Türk turizm sektörünün en önemli gelir kalemlerinden biri olan düğün turizmi şimdiden pandeminin izlerini sildi. İki yıllık aradan sonra destinasyon düğünlerinde yeniden gözde olan Türkiye, yılın ilk 7 ayında 2019 rakamlarını yakalamayı başardı.

Bu yıl sonunda hem düğün sayısı hem de gelir bakımından rekorların kırıldığı 2019'un aşılacağını belirten sektör temsilcileri, Türkiye'yi destinasyon düğünlerinde ilk 10 ülke arasına sokmayı hedefliyor. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere, Hindistan, Pakistan ve Azerbaycan'dan 1.000'den fazla düğüne ev sahipliğini yapacak olan Türkiye, bu alandan 500 milyon doların üzerinde gelir elde edecek.

2019 RAKAMLARI AŞILACAK

Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği (TUED) Kurucu Başkanı ve Uluslararası Etkinlik Derneği'nin (International Live Events Association-ILEA) Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Tepeler, destinasyon düğünlerinin yıla hızlı bir başlangıç yaptığını söyledi.

7 ayda 2019'u yakaladıklarını, bu yıl sonunda ciro ve düğün sayısında 2019'un aşılacağını anlatan Tepeler, 1.000'in üzerinde çiftin Türkiye'de mutluluğa 'evet' diyeceğini kaydetti. Tepeler, "Hoşgeldin partisi, kına gecesi ve düğün olmak üzere üç farklı etkinlik düzenliyoruz. Sadece tek bir organizasyonun minimum etkinlik bütçesi 100 bin dolardan başlayıp talebe göre 5-6 milyon dolara kadar çıkıyor. Bu düğünlerin ekonomiye yıllık katkısı minimum 500 milyon doları aşacak" dedi.

EN BÜYÜK GELİR HİNTLİLERDEN

Türkiye'ye düğün yapmak için en çok Körfez ülkelerinden talep aldıklarını anlatan Tepeler, "Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran şu anda ilk üçte yer alıyor. Bunu Hindistan ve Pakistan takip ediyor. Hintliler için düğün çok önemli ve lüksü seviyorlar. O nedenle Hindistan'dan gelen çiftlerin düğünleri milyon dolarları buluyor" ifadelerini kullandı.

ORTALAMA 7 GÜN KALIYORLAR

Düğünlere 100 ila 1.000 arasında misafirin geldiğini aktaran Meltem Tepeler, gelenlerin minimum 3 gün konakladığını aktardı. Tepeler, "3 gün sadece düğün etkinliği için konaklıyorlar. Sonrasında muhakkak farklı şehirleri de görmek istiyorlar. Ortalama konaklamaları 7 günü buluyor" dedi.

DÜĞÜNE GELİP EV ALIYORLAR

Düğün turizminin sadece etkinlik sektörüne değil, otellerden yeme-içme ve perakendeye kadar birçok sektöre katkı sunduğuna dikkat çeken Tepeler, "En lüks otelleri tercih eden düğün misafirleri sadece konaklama ve yeme içme için günlük 1.000-1.500 dolar harcıyorlar. Ayrıca alışveriş için ayırdıkları bütçelerini de dahil ettiğimizde günlük harcamaları 4-5 bin doları bulabiliyor" diye konuştu. Düğün için gelen misafirlerin daha sonra tatil yapmak için de ülkemize geri geldiğine dikkat çeken Tepeler, "Hatta buraya gelip ev alan misafirlerimiz dahi var. Geçen hafta düğün için gelen bir İranlı misafirimiz İstanbul'dan 1 milyon dolara daire aldı" şeklinde konuştu.

2023 KONTRATLARI YAPILDI 

Destinasyon düğünlerinde yükseliş ivmesinin önümüzdeki yıl da devam edeceğini aktaran Tepeler, "Şimdiden 2023 için talep almaya başladık. Bazı düğünlerin kontratları imzalandı. Gelecek yıl, bir aksilik yaşanmadığı takdirde yeni rekorlara imza atacağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu. Destinasyon düğünlerinde Türkiye'nin hâlâ ilk 10'da yer almadığını anlatan Tepeler, "Bu alanda en güçlü rakibimiz Dubai. Hedefimiz ise en kısa sürede ülkemizi ilk 10'a sokabilmek" dedi.

KAPADOKYA DA ÖNE ÇIKMAYA BAŞLADI 

Türkiye'de düğünlerin en gözde lokasyonunun İstanbul olduğunu anlatan Tepeler, "Özellikle boğaz hattı otellerİ en çok talep gören yerler. Ayrıca lüks segment otellere ve kır düğünlerine de talep var" dedi. İstanbul'u Antalya ve Bodrum'un takip ettiğini aktaran Tepeler, "Son dönemde Kapadokya da önemli bir destinasyon olarak öne çıkmaya başladı" diye konuştu.

KAYNAK: SABAH
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 74
 • **** 7 ay önce Şikayet Et
  Halka yansımadiktan sonra gelse ne olur gelmese ne olur yine birilerinin cebi boş kalmış
  Cevapla
 • sst 7 ay önce Şikayet Et
  türkiyede bulunan suriyeli ve afganlar kendi ülkelerine her ay düzenli olarak para gönderiyor dola olarak sayıları beş milyon olduğunu düşünün 5 milyon kişi bir ayda 100 dolar gönderidğini düşünün bunu önlemek yeter
  Cevapla
 • yunus 7 ay önce Şikayet Et
  Harika mahallede 72 milletten insan yaşıyor çok mutluyum onlardan fakir olduğum için kendi vatanımda göçebe oldum . Ekmek su gibi vatandaşlık dağıtmak çok iyi değil.
  Cevapla
 • Bulut 7 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar dolar yagacağının, Dolar farkında mı?
  Cevapla
 • ses 7 ay önce Şikayet Et
  başlığa bak. pompalamaya devam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle