Bakan Yanık duyurdu: Çalışanlar ve emekliler de başvuru yapabilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, hayata geçirilen sosyal yardım uygulamasına çalışanlar ve emeklilerin de başvuru yapabileceğini açıkladı. İşte detaylar ve aranan şartlar...

GİRİŞ 23.07.2022 22:25 GÜNCELLEME 24.07.2022 17:24
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım uygulaması Türkiye Aile Destek programıyla ilgili detayları açıkladı.

Bakan Yanık, sosyal yardım uygulamasına şartları taşıması kaydıyla emekliler, özel sektör çalışanları, esnaf, sanatkâr ve diğer bağımsız çalışanların da başvuru yapabileceğini açıkladı.

Türkiye Aile Destek Programı'ndan kimler nasıl yararlanacak? Destek programına başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak? Destek programı ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte merak edilen tüm detaylarSosyal medya hesabından başvuru şartlarını açıklayan Bakan Yanık şu ifadeleri kullandı;

'GÜÇLÜ BİR SOSYAL DEVLET OLMANIN SONUCU...'


Türkiye ürettiği refahı paylaşıyor! Güçlü bir sosyal devlet olmanın sonucu olarak hayata geçirilen sosyal yardım uygulamamız Türkiye Aile Destek Programına çalışanlar ve emekliler de başvuru yapabilecek.

ÇALIŞANLAR

Genel şartları taşımaları ve hanede kişi başı düşen gelirin net asgari ücret tutarının 1/3’ünden az olması koşuluyla; Özel sektör çalışanları Esnaf, sanatkâr ve diğer bağımsız çalışanlar faydalanabilecek.

EMEKLİLER

Genel şartları taşımaları ve hanede kişi başı düşen gelirin net asgari ücret tutarının 1/3’ünden az olması koşuluyla; SSK emeklileri, BAĞKUR emeklileri, Emekli Sandığı emeklileri SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı emeklilerinin dul, yetimleri faydalanabilecek.BAKAN YANIK: ÖDEMELER BU CUMA BAŞLIYOR

Bakan Yanık ayrıca Temmuz'da yapılan başvuruların onaylanması halinde cuma gününde itibaren ödemelerin başlayacağını duyurdu.

Bakan Yanık, ''Ayrıca Temmuz'da başvuru yapan vatandaşlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nca hak sahipliklerinin onaylanması halinde, bu onayı takip eden ilk ödemede başvurdukları ay dahil olmak üzere destek ödemesi alacaklardır. Ödemeler bu cuma başlıyor. Haydi e-Devlet'e!'' ifadelerini kullandı.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Aylık 450, 550 ve 600 lira olmak üzere üç segmentte verilecek desteklerle yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek sağlanacak. Aile Destek Programı kapsamındaki destekler 12 ay boyunca sürekli olarak yapılacak.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Aile Destek Programı başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılıyor. Aile Destek Programı başvurusu bu platformda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işlemleri arasında yer alıyor. Öte yandan e-Devlet uygulamasını kullanmayanlar ise Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları üzerinden Aile Destek Programı başvurusu yapabilecek.

KAYNAK: HABER7
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Gece sorumlusu' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 86
 • melih ateş 1 yıl önce Şikayet Et
  Genel olarak bakıldığında bu tip yardımları alanlar kürt orjinli.Hatta çok sayıda kürt orjinlinin hemde çok yakın akrabaları PKK nın dağ kadrosunda ....Bu yardımlara özellikle HDP liler sıklıkla başvuru yapıyor.Gerçek ihtiyaç sahibi Türkler utancından müraacat etmiyor.
  Cevapla
 • Turan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu başvuru sanada banada açık bir başvurudur, otekileştirmenin, sınıflandırmanın, tamamen dar görüşlü , kin ve nefret duygularini yansıttığını bildirgesidir,
  Cevapla
 • Mozkaya 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tip yardımlar çok istismar ediliyor madem bu para verilecek iyi araştırılsın herkesin aylığına eklensin
  Cevapla
 • Hamza ÇELİK 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok yerinde teşekkür ederiz sayın bakanım Allah devlete zeval vermesin
  Cevapla
 • Remzi 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim vergiden yardım alıp 6 lı masaya oy veren kim varsa hakkım haram zıkkım olsun açık ve net söylüyorum bize koyun diyenler hepsi müracaat etmiş Allah yedirmeyin hakkımı
  Cevapla
 • Fatih múcahid 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan. Siz õnce emeklinin temmuz ayí maas zammíní õdeyin. Zira agustos ayí geldi. Hala bir ses yok. Vereceginiz zamda eridi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle