Bakanlık'tan açıklama: Yurt dışından arazi kiralanması söz konusu değil

Tarım ve Orman Bakanlığı, son günlerde gündemde olan yurt dışında tarım için arazi kiralandığı iddiaları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına yurt dışında arazi kiralanması söz konusu değildir" denildi.

GİRİŞ 22.07.2022 08:24 GÜNCELLEME 22.07.2022 09:20
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığınca son günlerde gündemde olan konular hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada "Türkiye’nin yurt dışında özel sektör aracılığıyla gerçekleştirilmesi planlanan tarımsal yatırımlarına ilişkin vizyonuyla ilgili açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Yurt dışında tarımsal yatırım yapmak konusunda Tük şirketleri, yani özel sektör nihai karar verici olacaktır. Bakanlık olarak görevimiz, yatırımcı firmalarımıza yatırım yapılacak ülke ortamı hakkında bilgi vermek ve yatırımcıların haklarını koruyacak şekilde hukuki bir zemin oluşturmaktır. Ülkemiz özellikle soya ve ayçiçeği gibi ürünleri büyük oranda ithal etmektedir. Bu ürünlerin yetiştirilmesi için yeterli arazimiz bulunsa bile iklim ve coğrafi koşullar iç talebi karşılayacak oranda üretim yapılmasına imkân vermemektedir. Ayrıca Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığı da aşikardır. Ülkemizin planladığı bu vizyoner yatırımlar, ithal edilen ürünlerin azalması ve cari açığın kapatılmasında da önemli bir rol oynayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına yurt dışında arazi kiralanması söz konusu da değildir" denildi.


"TARIMSAL ÜRETİM HAYATİ BİR HAL ALMIŞTIR"

Yapılan a​çıklamanın devamında "Ülkemizin tarım politikasında önceliği, tüm tarım alanlarımızın verimli bir şekilde kullanılması, alın ve akıl teri döken çiftçimizin desteklenmesidir. Bu minvalde Bakanlığımız göç, veraset ve diğer nedenlerle terk edilmiş tarım arazilerini yeniden üretime kazandırmak için yeni bir destekleme modeli geliştirmek üzere çalışma yürütmektedir. Türkiye, tarımsal üretim, tarım teknolojileri ve gıda sanayiinde dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Ülkemiz Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2020 yılı verilerine göre dünya bitkisel ürünler üretiminde 12'nci, sebze üretiminde 4'üncü ve meyve üretiminde ise 6'ncı sıradadır. Tarımsal hasıla bakımından da Avrupa'da birinci durumdadır. Bu manada özel sektörün tarımsal kalkınma sürecine dahil olması için teşvik edilmesi büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin kendi teknolojisini ve bilgi birikimini devreye sokarak diğer ülkelerle yapacağı tarım alanındaki iş birliği, büyük potansiyelimizi hayata geçirme fırsatı sunacaktır.  Bu sayede, Türk yatırımcılar da bilgi birikimlerini ve tecrübelerini ihraç edebileceklerdir. Yaşanan pandemi süreci, Rusya-Ukrayna savaşı, küresel iklim değişikliği ve artan nüfus nedeniyle tarımsal üretim daha da hayati bir hal almıştır. Bu ortamda Türkiye’nin ve iş insanlarımızın küresel gıda piyasasında söz sahibi olması adına Bakanlığımızın yeni vizyonu büyük önem kazanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

YURT DIŞINDA ARAZİ KİRALANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yurt dışında arazi kiralama iddialarına cevap verilerek, "Bakanlığımızın vizyonu yurt dışında tarımsal üretim yapmak için Türk yatırımcısını teşvik etmek ve onlara avantaj sağlamaktır. Bakanlığımızın görevi yatırımcılarımıza yabancı ülkelerdeki tarımsal yatırım imkanları hakkında bütün yönleriyle bilgi vermektir. Ayrıca yatırımcılarımızın haklarını koruyacak şekilde hukuki bir zemin oluşturmaktır. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına yurt dışında arazi kiralanması söz konusu da değildir. Bakanlık olarak pandemi süreci başta olmak üzere alın terini büyük emeklerle toprağa dökerek insanımızın karnını doyuran çiftçilerimizin her zaman yanında olduk, sonuna kadar da yanlarında olacağımızı saygılarımızla kamuoyuna duyururuz" denildi. 

KAYNAK: DHA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 31
 • Sadi 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ülkeleri yapınca adamlarda vizyon var tabii Türkiye yapınca bunu nasıl yaparsınız laf u güzaf
  Cevapla
 • Demir 4 ay önce Şikayet Et
  Kiralayan ulke de yetismeyen urun olur yapilir ama ulkemiz 4 mevsim hersey yetisiyorken kiralarsan sacma olur misal rusyada domates yetismez sicak lik yok ama bizde akdeniz guney dogu komple ekilir urun verir karadeniz cay findik diye gider ulkemiz de ana urunler yetisir bu sebeple sacma kiralamak
  Cevapla
 • Karanlık Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Kiralasa ne olur? Uygun ortam varsa ozel sektörü destekleyip ekonomik üretmekte ne zarar var? Toprağın var diyerek başka ülkelerde üretim yapmamak doğru değil.Bu amaçla Türk insanın da dünyaya yayılabilir,etkimiz artar. Sadece tarım değil. İnşaat, sigara, gıda market, petrol,giyim, elektrik elektronik, enerji.... Her alanda dünyada yayılmalı. Onların malı onlara veya diğer devletlerde satılmalı. Ülkem işadamı kazansın, ülkem kazansın. Yeter ki benim toprağımı konut yapıp yabancıya satmasin
  Cevapla
 • hımbıl 4 ay önce Şikayet Et
  Anlaşılan devletimiz ülkemizdeki Gıda tekelini elinde tutup piyasayı istedikleri gibi evirip çeviren lobinin can damarlarına basmış.
  Cevapla
 • dedeoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Bu işin dükkan kiralayıp işletmekten yada gıda ithal etmekten ne farkı var. Elbette devletimiz milletimizin faydasına olan her türlü tarım arazisini kiralamaktan çekinmemeli ve hatta bu konuda daha fazlasını yapmalı. Yoksa devletimiz arazi kiralayarak GGıda ithal eden tekelci özel sektör kuruluşlarının bam telinemi bastı.
  Cevapla
 • Atilla 4 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışında arazi kiralanmasına karşı çıkılmasını anlayamıyorum. Türkiyede yabancı ülkelerin arazi kiralamasına karşı çıkılmasını anlıyorum. Hükümette arazi kiralamadık diye açıklama yapmasıda ilginç, sanki hata yapılmış. Kiralayın.
  Cevapla
 • dedeoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  karşı çıkanlar halkımız değil gıda tekelcileri. Bu iş onların dümenlerini bozuyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle