Bakan Karaismailoğlu: 478 bin kilometre fiber kablo çekildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu'nu” değerlendirdi. Bakan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bakan Karaismailoğlu: 478 bin kilometre fiber kablo çekildi
Bakan Karaismailoğlu: 478 bin kilometre fiber kablo çekildi
GİRİŞ 21.07.2022 15:39 GÜNCELLEME 21.07.2022 16:16
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu'nu” değerlendirdi. Bu yılın birinci çeyreğinde haberleşme sektöründeki büyümenin devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, ilk üç aylık dönem itibarıyla BTK tarafından yetkilendirilen 444 şirketin 801 yetki belgesi bulunduğunu kaydetti.

Sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin birinci çeyrekte net satış gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 25,5 milyar liraya yükseldiğini duyuran Karaismailoğlu, mobil abone sayısının 87,4 milyona ulaştığının altını çizdi.

BU YIL ŞİMDİYE KADAR 160 MİLYON MOBİL NUMARA TAŞINDI

Bu yılın ilk çeyreğinde toplam mobil trafik miktarının 76 milyar dakika olduğuna vurgu yapan Karaismailoğlu, “Mobil abone yaygınlığı yüzde 103,2 seviyesinde gerçekleşti. Mobil abonelerin 81,3 milyonunun 2016 yılında hizmete başlayan 4.5G aboneliğini tercih ettiği ve 4,5G hizmetinin toplam abonelerin yüzde 93'ünü oluşturduğu görülüyor. Makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı 7,9 milyonu aştı. Taşınan toplam mobil numara sayısı 160 milyona ulaşırken, sabit hatlarda ise toplamda 2,4 milyon numara taşıma işlemi gerçekleştirildi” dedi.

478 BİN KİLOMETRE FİBER KABLO DÖŞENDİ

70,5 milyonu mobil olmak üzere toplam genişbant internet abone sayısının 88,8 milyona çıktığının altını çizen Karaismailoğlu, abone sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttığını ifade etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yaklaşık yüzde 70 ile kablosuz-telsiz sabit internet hizmeti abone sayısında yaşandı. 2022 yılı birinci çeyreğinde 478 bin kilometre fiber altyapısına ulaştık. Fiber internet abone sayısı da yıllık bazda yüzde 21 artışla 5 milyonu geçti. Genişbant internet abonelerin kullanımları da 2022 yılı birinci çeyreğinde önemli ölçüde artış gösterdi. Sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 229 GByte seviyesinde, mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı ise 12,6 GByte seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki üç aylık döneme göre; sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımında yüzde 12 ve mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımında ise yüzde 15 civarında artış oldu” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 6
 • Mizah 4 ay önce Şikayet Et
  Elinize sağlık. En az zam iletişim sektöründe. Şikayet etsekte hız eskiye göre çok çok daha iyi. Artık açar açmaz çakan internet yok.
  Cevapla
 • izmitli 4 ay önce Şikayet Et
  nereye döşendi bu kablo sölermisiniz izmitin merkezine yıllardır telekom alt yapı yapıp int getiremedi sayın bakan bunlardan haberiniz varmı sizin acaba
  Cevapla
 • Metin 4 ay önce Şikayet Et
  Nedense bu nu kalitede değilde fiyatta görüyoruz.
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  İyide İstanbulda bile internet hızı çok düşük ..Neden acaba...
  Cevapla
 • Abbas kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Evim(sitede) Türk Telekom binasına 50 metre ama fiber hattımız yok boşu boşuna hava atmayın sadece herkes günü bitirme çabasında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle