TCMB'nin resmi rezerv varlıkları açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, haziranda bir önceki aya göre yüzde 3,3 azalarak 98,3 milyar dolara geriledi.

GİRİŞ 21.07.2022 14:44 GÜNCELLEME 21.07.2022 15:39
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

TCMB tarafından, Haziran 2022 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı.

Buna göre, resmi rezerv varlıkları haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 3,3 azalarak 98,3 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 4,8 azalışla 49,7 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 1,8 düşüşle 41,1 milyar dolara indi.

ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ DÖVİZ ÇIKIŞLARI

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarak 23,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın 17,5 milyar doları anapara, 5,7 milyar doları faizden oluştu.

FİNANSAL TÜREV İŞLEMLER

Aynı dönemde, Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 63 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 27,6 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

ŞARTA BAĞLI DÖVİZ ÇIKIŞLARI

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler haziranda bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak 56,1 milyar dolara çıktı.​​​​​​​​​​​​​

KAYNAK: AA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 6
 • ayhan 4 ay önce Şikayet Et
  20 sene önce avrupadan boç para almak için çalmadığımız kapı kalmadı. Dilencilikten kurtulduk şimdi rezerv dolarları ve altınları beğendiremiyoz..
  Cevapla
 • aaaa 4 ay önce Şikayet Et
  brüt rezervi söyüyorlar bir de utanmadan, net i de söyleyin de biraz gülelim belki sizin de yüzünüz kızarır diycem de 20 senede kızarmadıysa asla kızarmaz
  Cevapla
 • Fatih Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  sen önce gece açıkta kalan bir yerlerini ört. sizin zilletçiler 20 sene önce beşiktaş ilçesi büyüklüğündeki Lüksemburg'tan YARIM milyar dolar dileniyorlardı.
  Cevapla
 • Yolcu... 4 ay önce Şikayet Et
  20 sene önce kasa boş imf ye borcumuz vardı. Borç isterken bile dilenci gibiydik
  Cevapla
 • Fetö savar 4 ay önce Şikayet Et
  Hoş geldin yüzsüz fetöcü. 20 sene önceki IMF borcundan da bahsetsene.
  Cevapla
 • MahDo 4 ay önce Şikayet Et
  20 sene önce net rezervin varmıydı da burut net e takıldın hemserim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle