Ayda 100 bin liraya kadar kazanıyorlar! Sosyal medyada gençler influencer olmak istiyor

Influencer pazarlamanın milyarlarca dolarlık bir sektör haline gelmesi sonrası binlerce sosyal medya kullanıcısı fenomen olmak istiyor. Markaların %68’i de fenomenlere ayırdığı bütçeyi artırmayı hedefliyor.

Ayda 100 bin liraya kadar kazanıyorlar! Sosyal medyada gençler influencer olmak istiyor
Ayda 100 bin liraya kadar kazanıyorlar! Sosyal medyada gençler influencer olmak istiyor
GİRİŞ 21.07.2022 14:11 GÜNCELLEME 21.07.2022 14:29

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya platformlarının kullanımı artarken, pazarlama stratejilerinde influencer marketing’in (etkileyici pazarlama) payı artıyor. Influencer Marketing Hub’ın konuya dair yayımladığı veriler, 2021’de yaklaşık 14 milyar dolar olan influencer marketing pazarının 2022’de 16 milyar doları aşacağına işaret ediyor.

Sosyal medyanın olanaklarını avantaja çevirerek satışlarını artırmak isteyen markaların %68’i 2022’deki pazarlama kampanyalarında sosyal medya fenomenlerine bütçelerini yükseltmeyi hedefliyor, son dönemde fenomenlerin içerik platformuna dönüşen Cemre.com infuencerların merak edilen gelir karnesini ortaya koyuyor.

DÜZENLİ İÇERİK PAYLAŞAN FENOMENLER AYDA 30 BİN LİRAYA KADAR PARA KAZANIYOR

Sosyal medya platformlarının yalnız iletişim değil, reklam ve tanıtım aracı olduğunu ifade eden Cemre.com kurucusu Yaşar Can yaptıkları araştırmayı değerlendirerek şunları söyledi:

“İnsanlar arasında iletişim kurmanın en etkin yollarından biri haline gelen sosyal medya, bazı kişiler için gelir kaynağı olurken, markalar için de hedef kitlelerine ulaşacakları önemli bir mecraya dönüşüyor. Fenomenler işlerini dijital kanallara taşırken, markalar da ürünlerini sosyal medya fenomenleri aracılığıyla sunuyor. Ağırlıklı olarak YouTube, Instagram, TikTok gibi platformlarda düzenli içerik paylaşan fenomenler, 2-3 sene içinde aylık 20 ila 30 bin TL arasında gelire ulaşıyor.”

FENOMENLERİN KAZANÇLARI BİNLERCE SOSYAL MEDYA KULLANICISININ İŞTİHANI KABARTIYOR

Sosyal medya kullanıcılarının içerik üreticisi olmalarında fenomenlerin kazançlarının teşvik edici bir rolü olduğunun altını çizen Yaşar Can, önde gelen sosyal medya platformlarındaki fenomenlerin gelirlerine dair şu bilgileri paylaştı:

“TikTok dünyada en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarının başında yer alıyor. Araştırmamızda görüyoruz ki bu uygulamada yaklaşık 100 bin takipçisi olan fenomenlerin canlı yayın ve sponsorlu gelirlerinin toplamı 8 bin TL’nin üzerine çıkıyor. TikTok, kullanıcılarına herhangi bir ücret ödemez ve reklam geliri paylaşma gibi bir programı sunmazken, YouTube platformunda ise durum farklı bir boyut kazanıyor.”

YOUTUBER’LAR REKLAM BAŞINA YAKLAŞIK 100 BİN TL KAZANIYOR


YouTube’da kanal sahiplerinin reklamlar aracılığıyla gelir elde edebildiğini belirten Cemre.com kurucusu Yaşar Can, “YouTube fenomenlerinin reklam gelirlerinin yaklaşık %55’i kanal sahiplerine kalıyor ve bu platformda her bin izlenme başına 2 ila 25 TL arasında ödeme gerçekleştiriliyor. Fenomenler bin takipçi ile 4 bin saat izlenmeye ulaştıkları takdirde para kazanmaya başlayabiliyor. Elbette kazanç sağlamak bununla sınırlı kalmıyor. Çünkü kanal sahipleri video içinde yer verdikleri reklamlarla video başına 100 bin TL’ye varan gelir elde edebiliyorlar. Yaklaşık 1 milyon abonesi bulunan kanallar ise aylık 15 ila 40 bin TL arasında kazanç elde ediyorlar” dedi. 

100 BİN TAKİPÇİLİ INSTAGRAM FENOMENLERİ PAYLAŞIM BAŞINA BİN TL ALIYOR

Instagram’da fenomenlerinden istenen reklam sayısı artıkça, reklam bedelinin de aynı oranda yükseldiğine dikkat çeken Yaşar Can, “Instagram fenomenlerinin gelir elde etme yöntemleri, hesap sahiplerine göre farklılık gösterse de birçoğu başka sayfaların reklamlarını kendi hesapları üzerinde gerçekleştirerek, kendi ürünlerini satışa sunarak ya da işbirliği yaparak para kazanıyor. Ortalama 100 bin takipçi ile 10 ila 30 bin izlenmeye sahip Instagram fenomenleri, paylaşımları karşılığında yaklaşık bin TL ücret alıyor. 1 milyonun üzerinde takipçisi olanlar ise faturalı işbirliği yaptıkları için bu rakam 5 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar değişiklik gösteriyor” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİN ÇOĞU SOSYAL MEDYA FENOMENİ OLMAK İSTİYOR

ABD'de pazarlama şirketi olan IZEA tarafından 18 ila 60 yaş aralığındaki sosyal medya kullanıcıları için yeni araştırma yapıldı. Araştırmaya  toplam 1.085 sosyal medya kullanıcısı katıldı. Çalışmanın amacı, kendilerini influencer olarak görenleri veya influencer olmak isteyenlerin oranını tespit etmekti. 

Araştırma sonuna göre katılımcılardan 18 ila 29 yaş arasındaki gençlerin yüzde 44'ü, şu anda ya sosyal medya fenomeni ya da sosyal medya fenomeni olmak istiyor.

Daha sonra, katılımcılara işlerini bırakmak ve geçimlerini influencer olarak sağlamak konusunda ne hissettikleri soruldu. Genç nüfusun çoğunluğu tam zamanlı işini bırakarak influencer olabileceğini söylerken 40 yaşın üzerindekiler tam zamanlı işlerini ne olursa olsun bırakmayacaklarını belirtti.

Araştırma gençler arasında sosyal medya fenomeni olmanın artık bir meslek olarak görüldüğünü ortaya çıkardı.

KAYNAK: NTV, HABER7
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar