Rusya'nın Kuzey Akım 1 üzerinden Avrupa'ya doğalgaz akışı yarın başlıyor

Rusya doğalgazını Baltık Denizi altından Almanya'ya taşıyan Kuzey Akım 1 boru hattındaki akış, bakım çalışmaları nedeniyle durdurulmuştu. Reuters haber ajansı akışın yarın yeniden başlayacağını açıkladı.

GİRİŞ 20.07.2022 09:58 GÜNCELLEME 20.07.2022 09:58
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İhracat planlarına aşina iki kaynağın Reuters'e haber ajansına yaptığı açıklamaya göre , Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Rus gaz akışının planlı bakımın tamamlanmasının ardından Perşembe günü yeniden başlayacak.

Rusya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) yaptığı doğalgaz ihracatının üçte birinden fazlasını oluşturan boru hattı, 11 Temmuz'da on günlük bakım nedeniyle kapatılmıştı.
 

Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan kaynaklar, Reuters'e boru hattının zamanında faaliyete geçmesinin beklendiğini, ancak kapasitesinin günde yaklaşık 160 milyon metreküpün (mcm) altında olduğunu söyledi. Rus enerji devi Gazprom, Kanada'da hizmet veren Siemens Energy'nin türbininin dönüşündeki gecikmeleri gerekçe göstererek geçen ay rota üzerinden gaz ihracatını yüzde 40 kapasiteye indirmişti.

Bununla birlikte, Kaynaklardan biri, yarından itibaren Kuzey Akım 1 üzerinden beklenen gaz hacimleri hakkında "Gazprom, 11 Temmuz'dan önceki seviyelere geri dönecek" dedi.

Avrupa, panik halinde kış hazırlığı yapıyorAvrupa, panik halinde kış hazırlığı yapıyor

RUSYA GÜVENİLİR BİR TEDARİKÇİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Diğer taraftan Batılı ülkeler, dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçısı ve ikinci en büyük ham petrol tedarikçisi olan Rusya'yı enerji kaynaklarını Ukrayna’ya açtığı savaş esnasında şantaj aracı olarak kullanmakla suçladı. Rusya, güvenilir bir enerji tedarikçisi olduğunu söyleyerek suçlamaları reddetti.

Ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom'un doğalgaz sevkiyatını ihtiyaç olduğu kadar artırmaya hazır olduğunu belirterek, daha önce Kuzey Akım 2'nin kullanılmasını önerdi.

Öte yandan, Reuters’ın  gördüğü bir mektuba göre, Gazprom Avrupa'daki müşterilerine, "olağanüstü" koşullar nedeniyle gaz arzını garanti edemediğini bildirdi. Rus devletine ait  doğalgaz tekeli, 14 Temmuz tarihli bir mektupta, 14 Haziran'dan itibaren tedariklerde geriye dönük olarak mücbir sebep ilan ettiğini aktardı.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 8
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Tersi olsaydı, Avrupa anında vanayı kapatırdı
  Cevapla
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Güven olmaz , Vana Rusya'nın elinde kâh Kuzey Akım vanasını açar , kâh Güney Akım vanasını kapatır . Dik duralım , diklenmeyelim .
  Cevapla
 • Aliriza Yüce 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupa'nın ayarı bozuldu.Bundan sonra zor ayar tutar.Birazdaha ekonomileri bozulsun,birbirlerini satmaya başlarlar.Hepsi tetikte bekliyor.Nerdenmi?biliyorum.Birinci ve ikinci dünya savaşında birbirlerini bogazllayan bunlar degilmiydi?Hepsi Türkiye'nin dostluğunu kazanmak için sıraya girecekler.
  Cevapla
 • Namyelüs 4 ay önce Şikayet Et
  ABD,kendi çıkarları için herkesi ateşe atabileceğini bir kez daha göstermiştir.ABD ile beraber olmak onun kölesi olmak demektir.
  Cevapla
 • vw almayin 4 ay önce Şikayet Et
  kapatin gitsin
  Cevapla
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  O ne kurnaz ki O , Rusya üç dileğimizi yerine getiren Lamba Cini değil ki Kuzeyin vanasını kapatıp , Güney'inkini açık tutsun .
  Cevapla
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya bu ne yapacağı belli olmaz . Kuzey Akım vanasını açıp , AB gülücükler atarken , Güney Akım vanasını kapatır , bizler somurturuz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle