Konya'da kimyasal varillerinin araziye bırakılmasına en üst sınırdan ceza

Bakanlıktan Konya’da kimyasal atıklara neden olan işletme ve zanlılara en üst sınırdan toplam 38 Milyon 441 Bin TL ceza uygulandı.

GİRİŞ 19.07.2022 15:07 GÜNCELLEME 19.07.2022 15:07
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Konya’nın Kayacık ve Tatlıcak mahallelerinde boş tarlaya bırakılan varillerden sızan atıklar nedeniyle 60 hayvanın yaralanmasıyla ilgili olayda sorumlu işletme ve zanlılara en üst sınırdan para cezası uyguladı.

Bakanlık tarafından işletmeye 16 Milyon 441 Bin TL, zanlılar H.A.Ç ve M.Ç.’ye de şahıs başı 11 Milyon TL para cezası verildi. Yine Bakanlıkça bu şahıslar ve işletme hakkında da çevrenin kasten kirletilmesi suçu ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu ve işletme faaliyetten men edildi.

Konya'nın Selçuklu ve Karatay ilçelerindeki boş arazilere kimyasal madde bırakıldı. Varillerin içerisinde bulunan sülfürik asit, reçine solüsyonu ve çeşitli atık yağlar ise sızmaya başladı.

Varilleri kamyonla boş arazilere bırakan sürücüler Hacı Adem Ç., Metin Ç. ve şirket sahibi Remzi P., Selçuklu İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri tarafından yakalandı.

Bölgede inceleme

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzleme ve Çevre Denetimi Dairesi Başkanı Barış Akgün, merkez Selçuklu ilçesi Kayacık Mahallesi Aliye İzzetbegoviç Caddesi ve merkez Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi'nde atıkların döküldüğü alanlarda incelemelerde bulundu.

"İşletmeyi faaliyetten men ettik"

Varillerin toplandığı yerde çalışmaları inceleyen Akgün, gazetecilere, 17 Temmuz'da ihbar üzerine bölgeye ekiplerin sevk edildiğini ve Bakanlığa bağlı birimlerce gerekli numunelerin alındığını söyledi.

Akgün, atıklarda sülfürik asit ile karışık atık yağların tespit edildiğini belirterek, "Çevremizi, toprağımızı, suyumuzu ve havamızı kirletenlere hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğiz. Bu anlamda atıkları döken 2 kişiye 11'er milyon lira ve işletmeye de 16,5 milyon lira idari para cezası uyguladık. Aynı zamanda bu şahıslar ve işletme hakkında çevrenin kasten kirletilmesi suçundan cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Aynı zamanda işletmeyi de faaliyetten men ettik." şeklinde konuştu.

Şüpheliler tutuklandı

60 küçükbaş hayvanın yaralandığı olayda varilleri 6 kamyon halinde farklı bölgelere bıraktıklarını itiraf eden 3 kişi 'çevreyi kasten kirletme' ve 'mala zarar verme' suçlarından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Ayrıca 3 kişi hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

"38,5  milyon TL idari para cezası"

Olayla ilgili açıklama yapan bakanlık, "Bakanlığımızca, Konya'da kimyasal atıkları araziye bırakarak çevreyi kirleten işletmeyi; Faaliyetten MEN ETTİK. Kirliliğe neden olanlara yasal en üst sınırdan 38,5 milyon TL idari para cezası uyguladık. İlgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk." ifadelerini aktardı.

KAYNAK: HABER7
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 37
 • Hamidiye Süvarisi 4 ay önce Şikayet Et
  Tüm medyada haber yapılsınki birdaha kimse yapmaya cesaret edemesin.
  Cevapla
 • Ali Can Yücel 4 ay önce Şikayet Et
  İyi bir ceza olmuş. Şu cezalar ekomiyi zora sokan zincir marketlere gelmiyor nedense?
  Cevapla
 • İbrahim 4 ay önce Şikayet Et
  Aynı cezai işlemleri lütfen trakya bölgesi işletmelerine de uygulayın. Çorlu, Tekirdağ, kırklareli...
  Cevapla
 • Mete 4 ay önce Şikayet Et
  Sahis basina ceza degil... kirda sumbul sogani basina ceza kesiliyorsa litre basina 11m dan varil basina 666m toplam 3.5 milyar ceza kes ki adam aklinin ucundan taseronluk gecirmesin.
  Cevapla
 • Velhasıl 4 ay önce Şikayet Et
  İnşallah affa uğramaz. Ceza verilip uygulanırsa insanlar suç işlemekten imtina eder ama ceza verip bir de affedersen hiç bi işe yaramaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle