Tazminatsız işten kovulmuştu... Yargıtay'dan ilginç bankacı kararı!

Çalıştığı bankada, babasına ait hesapta işlem yapan genç bankacı, tazminatsız işten kovuldu. Yargıtay, babasının yokluğunda işlem yapıp yerine imza attan bankacıya kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti.

GİRİŞ 12.07.2022 08:59 GÜNCELLEME 12.07.2022 09:30
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Özel bir banka şubesinde çalışan genç bankacı, babasına ait hesapta, işlem yaptı. Babasına haber vermeden hesapta işlem yapan bankacı, usulsüz işlem yaptığı gerekçesiyle tazminatsız kovuldu.

İş Mahkemesi'nin kapısını çalan genç bankacı, iş akdinin davalı banka tarafından haksız nedenle feshedildiğini iddia ederek; kıdem ve ihbar tazminatı, ücret ve fazla mesai alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Davalı banka şubesi avukatı ise davanın reddini istedi. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı banka temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Baba da ait başka birinin hesabında izinsiz işlem yapılamayacağına dikkat çekilen kararda şöyle denildi:

"Davacı işçinin çalıştığı bankada babası adına mevcut hesapta işlem yaparken babasının yokluğunda işlem yapıp yerine imza attığı ve bu durumun anlaşılması üzerine iş akdine bu sebeple son verildiği ortadadır. Bankacılık her şeyden önce güven esasına göre çalışılan bir yer olup davacı işçinin feshe konu edilen eylemi açık bir şekilde usulsüzlüktür, doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmaz. Açıklanan nedenle, davalı işveren fesihte haklı olduğundan kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir."

KAYNAK: İHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 4
 • mehmet karataş 4 ay önce Şikayet Et
  vekalet olmadığı sürece yapılan bir usulsüz bir durum babası güvenmiş olsa ona bu imkanı tanırdı
  Cevapla
 • bankacı 4 ay önce Şikayet Et
  İlginç ya da şaşılacak durum değil. Doğru bir karar. Yapılması gereken yapılmış. Bugün babasının hesabı, yarın amcası öteki gün komşusu .. bitmez bu uzar gider
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Karar gerçekten çok doğru, düşünsene o zaman güven unsuru ortadan kalkar herkes herkesin hesabına girsin ozaman kolayca her türlü işlemi yapsın birde imza atsın eee ozaman nerde kaldı gizlilik güven unsuru gerçekten adalet iyi işliyor güzel bir kararmış.
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Karar doğru, bugün babasına yarın başkasının hesabına. Çok isabetli bir karar olmuş
  Cevapla