Bayram alışveriş trendleri açıklandı

E-ticaret sitesi Hepsiburada, platformu üzerinden satış verilerine bakarak, bayram öncesi tüketici satın alma alışkanlıklarını inceledi.

Bayram alışveriş trendleri açıklandı
Bayram alışveriş trendleri açıklandı
GİRİŞ 09.07.2022 14:02 GÜNCELLEME 09.07.2022 14:02

Verilere göre en çok temel tüketim, gıda, sağlık-güzellik, züccaciye, anne-bebek ve kitap kategorisinden alışveriş yapıldı.

E-Ticaret Sitesi Hepsiburada Kurban Bayramı öncesi platformu üzerinden yapılan alışverişleri inceleyerek tüketici eğilimlerini açıkladı. Verilere göre, 2022’nin Kurban Bayramı öncesine denk gelen 1-8 Temmuz tarihleri arasında, en çok temel tüketim - gıda, sağlık-güzellik, anne-bebek ve kitap kategorisinden alışveriş yapıldı. En çok alışveriş yapan şehirler ise; İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla ve Antalya oldu.

TÜRKİYE BU BAYRAM SEYAHAT EDİYOR 

E-ticaret sitesinin seyahat verilerine bakıldığında en çok satın alınan ürünler arasında seyahat - tur hediye çekleri bulunuyor. En çok tercih edilen şehirler arasında ise; Dalaman, Bodrum ve Antalya bulunuyor. Uzun tatili fırsat bilen tüketiciler, tatil bavullarına güneş ürünlerini de ekledi. Güneş kremleri ve güneş havluları bu dönem en çok satılan ürünler arasında yerini aldı.

BEBEK BAKIMI ÖN PLANDA

Tatilde kendine zaman ayırmak isteyen anneler, bebeklerinin bakımını da aksatmıyor. Anne-bebek kategorisinde oyuncak ve bebek mamalarının yanı sıra bebek bakım ürünlerine de ilgi çok olduğu belirtildi. Bebek beslenme ve banyo gereçleri tatil valizlerinde yerini aldı.

ÇOCUKLAR DA TATİLE HAZIR

Kitap kategorisinin en çok satın alınan kitapları; çocuk kitapları olurken; çocuklar, tatilde hem eğlenip hem öğreneceği, okul öncesi eğitici ve öğretici kitaplar, dikkat zekâ geliştirme kitapları, bilim, teknik ve boyama kitaplarına ilgi gösterdi.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt