20 yıldır dünya piyasasında göz kamaştırıyor

Kentte üretilen alyanslar birçok farklı aşamadan geçirilerek "Made in Diyarbekir" logosuyla başta Amerika olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor.

20 yıldır dünya piyasasında göz kamaştırıyor
20 yıldır dünya piyasasında göz kamaştırıyor
GİRİŞ 08.07.2022 11:55 GÜNCELLEME 08.07.2022 11:57
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bir atölyede işlenen ham altınlar farklı renk ve modellerde alyansa dönüştürülüyor. Birçok farklı aşamadan geçirilerek üretilen alyanslar müşterilerinin parmaklarını süslüyor. Küçük bir atölyede usta eller tarafından üretilen alyanslar, Türkiye'nin yanı sıra başta Amerika olmak üzere Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Azerbaycan, İsveç ve Arnavutluk gibi dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

34 yıldır kent ekonomisine katkı sunan ve istihdam desteği de sağlayan yerli ve milli firma, yıllık 650-700 kilo üretim sağlıyor.

YURT DIŞINA GÖNDERİYORLAR

Altınay Mücevherat Kuyumculuğun Genel Müdürü İlhan Yılmaz, 1988 yılından beri kuyumculuk sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirtti. 20 yıldır da atölyede alyans üretimi yaptıklarını aktaran Yılmaz, “Evlilik yüzükleri dediğimiz alyansları üretiyoruz. Bu alyansları hem yurt içi pazarına satıyoruz hem de yurt dışına ihracatını yapıyoruz. Avrupa, Ortadoğu ve Asya ülkelerine ihracat yapıyoruz. Amerika, Hollanda, Almanya, İsveç, Arnavutluk gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Pandemi sürecinde üretimimiz aksamadı. Müşterilerimizi hiçbir zaman mağdur etmedik. 50’ye yakın istihdamımız, 5 mağazamız var. Yenikapı'da da bir mağaza açtık. 6 perakende mağazamız var. ‘Made in Diyarbekir’ diye dünya pazarına gönderiyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 5
 • Ayşenur 4 ay önce Şikayet Et
  Made in newyork yada pekin olmuyorsa bu da olmaz. Bu haberin kime faydası var onu anlayan beri gelsin
  Cevapla
 • alaaddin aslan 4 ay önce Şikayet Et
  yani butun haberlerin faydasi varda bu habermi rahatsiz ediyor seni
  Cevapla
 • sait dbakır 4 ay önce Şikayet Et
  niye illaki madein abdmi olacak abd seviciler sizi
  Cevapla
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  diyarbekir nedir neresidir. buranın adı diyarbakır değil mi? nasıl bir değişik insanlar ile yaşıyoruz.
  Cevapla
 • alaaddin aslan 4 ay önce Şikayet Et
  diyarbakir.ın degisik isimleri var.tarihe bakarsaniz ..diyaribekir denmesinde ne kusur var.mersin.in hatay.in elazig.in degisik söylemleri var.beklide ilgi cekmek icin DIYARİBEKIR denmistir.
  Cevapla