BDDK kararı sonrası 2.6 milyar dolar bozdurdular

BDDK'nın TL kredi kullanımı için döviz şartı getirmesinin ardından ilk haftada tüzel kişilerin parite etkisinden arındırılmış olarak döviz mevduatı 2.6 milyar dolar geriledi.

BDDK kararı sonrası 2.6 milyar dolar bozdurdular
BDDK kararı sonrası 2.6 milyar dolar bozdurdular
GİRİŞ 07.07.2022 17:06 GÜNCELLEME 07.07.2022 17:06
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak geçen hafta 2 milyar 266 milyon dolar geriledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun TL kredi kullanımı için döviz mevduatına sınır getirmesinin ardından ilk haftada tüzel kişilerin parite etkisinden arındırılmış olarak döviz mevduatının 2.6 milyar dolar gerilemesi ise dikkat çekti.

Geçen hafta Merkez Bankası verilerine göre gerçek kişiler döviz mevduatını artırmayı sürdürdü ama tüzel kişiler BDDK’nın da etkisiyle mevduat azalttı. Gerçek kişilerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 330 milyon dolar arttı.

Tüzel kişilerin dolar cinsi döviz mevduatı 1 milyar 390 milyon dolar, Euro cinsi döviz mevduatının dolar karşılığı parite etkisinden arındırılmış olarak 1 milyar 105 milyon dolar geriledi.

MERKEZ BANKASI'NIN REZERVİ 100,9 MİLYAR DOLARA GERİLEDİ

Merkez Bankası tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, 1 Temmuz itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 553 milyon dolar azalarak 59 milyar 789 milyon dolara geriledi. Brüt döviz rezervleri, 24 Haziran'da 60 milyar 342 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri de 440 milyon dolar azalışla 41 milyar 594 milyon dolardan 41 milyar 154 milyon dolara indi.

Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 1 Temmuz haftasında bir önceki haftaya kıyasla 994 milyon dolar azalarak 101 milyar 936 milyon dolardan 100 milyar 942 milyon dolara düştü.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 69
 • hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Düşün savaştasın ve bana, benim evladıma bir şey olmasın diye bir şey yapmasak, her kes aynı şeyi yapsa ne olacak düşman istediği her yeri işgal edecek aynı şekilde benim param değer kaybetmesin hatta kar yapayım diye döviz alsak yani ülkemizi milletimizi komşumuzu düşünmesek ne olacak biz neden aynı milletiz neden komşuyuz yarın başımız sıkıştığında bize kim yardım edecek kader birliği işte budur her şeyi hükümetten bekliyoruz karşıdaki düşman güçlü (ekonomik olarak zaten ekonomik savaş veriyoruz) biz devletimize milletimize paramıza sahip çıkacaz bunu anladıkları zaman zaten saldıramayacaklar saldırsalar da bir şey yapamazlar Hayırlı Bayramlar
  Cevapla
 • 1 Kayseri'li 4 ay önce Şikayet Et
  Memura verilen zam DOLAR OLUP YASTIK ALTINA GİRER
  Cevapla
 • Erhan 4 ay önce Şikayet Et
  Cumamız ve arefe günümüz mübarek olsun kur korumalı mevduat birde bunun geri ödenmesi var faizide kur farkıda istihdama üretime yönelmedi bu para sadece açık kapatılmaya kullanıldı
  Cevapla
 • Adam 4 ay önce Şikayet Et
  ABD nin Organize işler şubesi gibiler dolar bozdur dolar al sat . Bağlı sermaye ile kukla olmuş elitler
  Cevapla
 • Berdi 4 ay önce Şikayet Et
  Dolar düşsün diye satılıyor,fiyat ucuz diye dolar alınıyor yabancılar tarafından... 1 trilyon dolar olsa sat sat 2 senede tükenir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle