IMF Başkanı Georgieva: Gelecek yıl küresel resesyon olabilir

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomi için görünümün nisan ayından bu yana ciddi şekilde karardığına işaret ederek, gelecek yıl küresel ekonomide bir resesyon yaşanması olasılığını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

IMF Başkanı Georgieva: Gelecek yıl küresel resesyon olabilir
IMF Başkanı Georgieva: Gelecek yıl küresel resesyon olabilir
GİRİŞ 07.07.2022 11:40 GÜNCELLEME 07.07.2022 11:40
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Son gelen ekonomik verilerin ikinci çeyrekte Çin ve Rusya gibi büyük ekonomilerde yavaşlamaya, daralmaya işaret ettiğini belirten IMF Başkanı Kristalina Georgieva, "Riskler yukarı gitti, resesyon olasılığını görmezden gelemeyiz. 2022 zor bir yıl oluyor, 2023 belki çok daha zorlu olacak. 2023 yılı için resesyon riskleri arttı" dedi.

Georgieva, IMF'in önümüzdeki günlerde 2022 yılı için daha önce yüzde 3,6 olarak açıklamış olduğu küresel ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize edeceğini de belirtti. Bu, IMF'in 2022 büyüme tahminin de yaptığı üçüncü revizyon olacak.

IMF'in 2022 ve 2023 için küresel GSYH büyüme tahminlerini temmuz ayının son haftasında revize etmesi bekleniyor.

Küresel ekonomi 2021 yılında yüzde 6,1 büyümüştü.

KAYNAK: REUTERS
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 14
 • Kaşif 1 ay önce Şikayet Et
  Petrol eskisi gibi 40 dolara inerse resesyondan çıkılır. Aksi halde bu fiyatlar üzerinden kimse kinseye mal satamaz. Bütün işler de durur.
  Cevapla
 • Şenol 1 ay önce Şikayet Et
  Nüfusa oranla ekonomik büyümenin olmaması yada azalması anlamına geliyor resesyon. Yani üretim yapıyorsun ama alan yok. Üreten ürününü satamıyor. Yani elinde çürüyor. Yeni hammadde alması olanaksız oluyor. Bunu küresel bazda düşünün. Resesyon sorununun çözümü ekonomide aracılı yani para ile alışveriş yöntemini acilen terk etmek ve trampa yöntemine geçmektir.
  Cevapla
 • Ömer Bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm ülkelerde sektörlerin hepsi bir kaç adamın eline kalmış rekabet edilemez olmuş Haliyle paralar tek ellerde toplanınca olan halklara oluyor Yani büyük balıklardan devletlerin hiç birisi küçük balıkları koruyamaz olmuş Sistem tüm dünyada yakında değişir Değişmezse halk isyanları eliyle değiştirilir Çünkü tıkandı artık
  Cevapla
 • AYYILDIZ1453 1 ay önce Şikayet Et
  demek ki batıracak sömürecek pek ülke kalmadı veya verdiğiniz faizli paraları toplayamıyorsunuz kaynaklar tükendi o yüzden kıvranmaya başladınız.
  Cevapla
 • Türk devleti 1 ay önce Şikayet Et
  Küreselcilere teslim oldu dünya bankası insanlık kaybetti vicdan kaybetti.Rabbim şerlerinden korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle