Belediyelere bütçeden ayrılan payda İstanbul, Ankara ve İzmir ilk sırada

Mahalli idarelere genel bütçeden ayrılan paylarda her yıl artarken, ilk 6 aylık dönemde en yüksek pay verilen iller İstanbul, Ankara ve İzmir oldu.

GİRİŞ 07.07.2022 13:27 GÜNCELLEME 07.07.2022 13:27
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

5779 sayılı İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun uyarınca, büyükşehir belediye sınırları içerisinde toplanan genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamının yüzde 6'sı ile genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamı üzerinden büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine ayrılan payların yüzde 30'u büyükşehir belediye payı olarak ayrılıyor.

GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE ARTIŞ

Kanunda belirtilen nüfus ve yüzölçümü kriterleri çerçevesinde dağıtım yapılarak her ayın sonunda büyükşehir belediyeleri hesaplarına aktarılıyor. Bu kapsamda 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde büyükşehir belediyelerine genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı üzerinden 54,9 milyar liralık pay ayrıldı. 2021 yılı aynı dönemdeki pay tutarı 27,1 milyar lira olurken, yüzde 100'ün üzerinde artış gerçekleşti.

Büyükşehir Belediyelerinin kendi il sınırları içerisinde toplanan genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı dikkate alınarak kanun düzenlemelerine uygun bir şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığınca, hesaplama ve aktarma yapılıyor. Genel bütçe vergi gelirlerindeki artışa paralel olarak, bu gelirler üzerinden mahalli idarelere ayrılan pay da artıyor.

İBB, EN BÜYÜK PAYA SAHİP

Bu kapsamda en yüksek pay verilen ilk 5 mahalli idarenin merkezi idareden aldığı payların, geçen yılın 6 aylık dönemine göre değişimi de belirlendi.

Buna göre, ilk sırada İstanbul Büyükşehir Belediyesi yer alırken, bu belediyenin yılın ilk 6 aylık döneminde aldığı pay, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 112,53 artış gösterdi.

ANKARA İKİNCİ, İZMİR ÜÇÜNCÜ

İkinci sırada yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesinin aynı dönemde aldığı pay da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92,13 artış gösterirken, üçüncü sırada yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesinin aldığı pay yüzde 86,92 arttı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin aldığı pay yüzde 105,44 yükselirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığının aldığı pay da yüzde 95,87 artış gösterdi.

6 AYDA 564,5 MİLYAR LİRALIK PAY AYRILDI

Yine ülke genelinde toplanan genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamının yüzde 1,50'si büyükşehir dışındaki belediyelere, yüzde 4,5'i büyükşehir ilçe belediyelerine ve yüzde 0,5'i il özel idarelerine ayrılıyor. Ayrılan tutarlar kanunda belirtilen nüfus, yüzölçümü ve benzeri kriterler çerçevesinde ilgili idarelerin hesaplarına İller Bankası aracılığıyla aktarılıyor. Bu kapsamda 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde bu idarelere genel bütçe vergi gelirleri üzerinden 64,5 milyar liralık pay ayrıldı.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 60
 • sorgusuz 1 ay önce Şikayet Et
  İyi desene bu sene iyi soygun var yapılması gereken fakat yapılmayan fakat para yok diye ağlayan yönetim var öğleki yurt dışından para arayışına giren bunlara karun'un hazinesini yetmez
  Cevapla
 • Tual 1 ay önce Şikayet Et
  İşçi emeklileri madur oldu bu bayram çünkü maaşları verilmedi memurlarda bayram öncesi verildi işçi emeklisi Burak’ın kurban almayı evine şeker kolonya bile alamadı torunlarına verecek bayram harçlığı bile kalmadı cebinde bir ne adaletsiz bi dünya böyle
  Cevapla
 • cancan 1 ay önce Şikayet Et
  zaman ecevit zamanı,emekli maaşı 160milyon lira,sendika bayram öncesi 20 milyon avans verin diyor.ecevit maliye bakanı veremeyiz deyip vermiyor.senin ikramiyen yattı git al şekerinive torununun harçlığını.sen mağdur görmemişsin
  Cevapla
 • Tual 1 ay önce Şikayet Et
  Belediyelere verilen paraların kalem kalem hesabı soruluyormuş gerçi hırsıza yalan çoktur şu ihale bu ihale kılıfına uydururlar çalmadan önce
  Cevapla
 • Tual 1 ay önce Şikayet Et
  Neden veriliyor belediye başkanları biraz daha çalsın sitemi yada sus payımı
  Cevapla
 • ekkkk 1 ay önce Şikayet Et
  6 lı masanın elamanları parsayı bölüşüyor bölüşenler çok olunca yetmiyor eskiden 1 buçuk parti bölüşüyodu şimdi çok fazla
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle