Alışverişlerde yeni dönem: Vermeyene ceza kesilecek

Alışverişlerde fatura ve fiş vermeyenler için uygulanan cezalarda caydırıcılığı artıracak yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

GİRİŞ 07.07.2022 06:23 GÜNCELLEME 07.07.2022 09:54
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Yeni düzenleme ile, kayıt dışılığın azaltılmasının yanı sıra, fiş verilmediği için aldığı ürünle ilgili bir problem çıktığında Tüketici Hakem Heyetine başvurma ve hakkını arama imkanını kaybeden tüketicinin hakkının korunması amaçlanıyor.

MECBURİ TUTULACAK
Yeni yasaya göre, alışveriş sırasında fiş verilmemesi, alınmaması, veya alışveriş tutarından farklı bir tutarda fiş veya fatura kesilmesi durumunda uygulanacak ceza her bir belge için 500 liradan bin liraya çıkıyor.

Bu kapsamda kesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı her bir tespit için 25 lira olan ceza tutarının üst sınırı 50 bin liraya, bir takvim yılı içinde her bir belge çeşidine ilişkin olarak tespit edilen usulsüzlükler için kesilen ceza ise 250 bin liradan 500 bin liraya yükseltiliyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 64
 • Emre 1 ay önce Şikayet Et
  Aa fatura istersen artı kaadeevee olur abi.. Diyen esnaf, zaten faturasiz calismayi, fiyatlarini faturasiza gore ayarlamayi dustur edinmis durumda.
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Yemek sepetinden sipariş veriyorum. Artık kk çekimlerinde slip var fiş yok. Aradım firmayı. Not olarak fiş istiyorum yazacakmışım. Firma ismini vermeyeyim ama dürümcü s. İpucu. Yemek sepetinde şikayet mercii yok. Online yolsuzluk
  Cevapla
 • tepki 1 ay önce Şikayet Et
  ne ceza ya adam yuz bin liralik sey satti mi yuz de 25 vergi vermek yerine o riski alir bin lira tam sacmalik konrol gunluk yapilacak ceza yiyen yer olur ise bes yil gunce on kere konrol edilecek
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Maaşlara zam geliyor, millet daha almadan marketler zam yapıyor.. zam yapılmasın fiyatlarda sabit kalsın
  Cevapla
 • İyi Sabahlar 1 ay önce Şikayet Et
  Günaydıııınnnnn ! Günaydııııııııınnnnnn ! Günaydın Türkiye ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle