Türkiye ihracatta gözünü uzaklara dikti

Türkiye küresel ticarette aldığı payı artırmak amacıyla yeni stratejiler belirliyor. Bu kapsamda oluşturulan ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’yle ulaşılmadık Pazar bırakılmamaya çalışılıyor.

Türkiye ihracatta gözünü uzaklara dikti
Türkiye ihracatta gözünü uzaklara dikti
GİRİŞ 06.07.2022 15:26 GÜNCELLEME 06.07.2022 15:32
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

‘Uzak Ülkeler Stratejisi’yle Türkiye’nin küresel ticaretten aldığı payın artırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda ülkemize 2 bin 500 km’den uzak mesafede bulunan, dünyadan ithalatı 60 milyar doların üzerinde olan, ithalatından aldığımız payın yüzde 1’in altında olduğu 18 ülke hedef olarak belirlendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından uzak ülkelere ihracatın artırılması amacıyla hayata geçirilen ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ tanıtım programı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, strateji programı kapsamında belirlenen 18 ülkeye yapılan ihracatın 4 kat artırılarak 80 milyar dolara yükseltilmesinin hedeflendiğini söyleyerek ‘‘İhraç ürünlerimizi dünyanın en uzak noktasına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda günün koşullarını, değişen ihtiyaç ve talepleri yakından takip ediyor ve ihracat politikası araçlarımızı proaktif bir şekilde güncelliyoruz’’ dedi.

250 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ 

Bakan açıklamalarında 2021 yılında yüzde 32,8 artışla 225,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini hatırlatarak, ‘‘İhracatımız, büyümenin itici gücü olmuştur. bu yılın ilk yarısında ihracatımız yüzde 20 artışla 125,9 milyar dolar seviyesine yükselerek makroekonomik göstergelerimizi olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bu güçlü performans ile sayın cumhurbaşkanımızın yıl sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımızdan eminiz” açıklamasında bulundu.

18 HEDEF ÜLKE SEÇİLDİ

Uzak Ülkeler Stratejisi’nin detayları ve hedef olarak belirlenen ülkeler şu şekilde açıklandı:

‘‘Ülkemize 2 bin 500 km’den uzak mesafede bulunan, dünyadan ithalatı 60 milyar doların üzerinde olan, ithalatından aldığımız payın yüzde 1’in altında olduğu 18 ülkeyi hedef ülkeler olarak belirledik. Bu ülkeler Amerika kıtasından ABD, Kanada, Meksika, Brezilya ve Şili;

Asya kıtasından Çin, Japonya, Güney Kore, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Vietnam; Afrika’dan Güney Afrika ile Nijerya ve Okyanusya’dan ise Avustralya’dır.

Dünya ekonomisinde yüzde 64 paya sahip olan bu ülkeler, dünya mal ithalatının yüzde 47’sini ve dünya hizmet ithalatının ise yüzde 35,6’sını yapmaktadır. Bu büyüklükleriyle, tespit edilen ülkeler, ülkemizin ticaretini kazan-kazan ilkesi temelinde geliştirmemiz için önemli bir potansiyel arz etmektedir. Stratejimiz ile dünya ekonomisinin yarısından fazlasını teşkil eden bu ülkelerin ithalatında ülkemizin payını, ilk aşamada, dünya ihracatındaki ortalama payımız olan yüzde 1’e yükseltmeyi hedefliyoruz. Uzak Ülkeler Stratejisi programı ile ülkemizin küresel ticaretteki payını yükseltmeyi ve buna bağlı olarak yüksek katma değerli mal ve hizmet ihracatını artırmayı amaçlıyoruz.”

Strateji planı kapsamında belirlenen 18 ülkeye 2018-2020 ortalaması 20 milyar dolar düzeyindeki ihracatımızın, dört katına yükseltilerek 80 milyar doların üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. Ayrıca, strateji ile ihracatımızı artırma hedefimizin yanı sıra, Türk ürün ve hizmetlerinin küresel ölçekte tanınırlığının geliştirilmesine, ülkemizin küresel değer zincirlerindeki konumunun güçlendirilmesine de öncelik veriyoruz. Ortaya koyduğumuz eylemlerle, finanstan kültürel hizmetlere, bilişim teknolojilerinden lojistik ağlara, ülkemizin küresel ekonomideki kilit rolünün sağlamlaştırılmasına ve söz konusu 18 ülke ile ekonomik ve ticari işbirliğimizin en üst düzeye çıkarılmasına rehberlik edeceğiz.

MADE İN TÜRKİYE MARKASINI ÖNCE ÇIKARACAĞIZ 

Strateji ile 18 ülkeye yönelik “Pazara Giriş Rehberi” oluşturacağız. Söz konusu rehberler ile her bir ülkeye ilişkin pazar dinamikleri, yatırım imkânları, mevzuat, ülkedeki şirket kurma ve iş yapmaya yönelik yol haritası gibi bilgileri firmalarımızın hizmetine sunacağız. Stratejimizde “Made in Türkiye” markasını öne çıkaracağız. Stratejimizde yer alan 18 ülke için mevcut ihracat desteklerimizi 25 puan artırıyoruz. KOBİ’lerin uzak ülkelerdeki tedarik zincirlerine entegrasyonu konusunda çalışma grupları kuracak ve Niş sektörlerde tasarım odaklı pazarlama stratejisi kurgulayacağız’.”

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 12
 • Misafir1 1 ay önce Şikayet Et
  İhracat yelpazemizi çeşitlendirmek doğru. AB, Rusya ambargosu ile ekonomik kriz yaşayacak. Putin'i götürmeye, Şi-Cinping'i yola getirmeyi hedeflerken, siyasi depremlerle kendileri gidecekler. Bunlara bel bağlayarak Putin'e kafa tutan, devlet olduğunu sanan küçük nüfuslu ülkeler sap gibi ortada kalıp yine ve yeniden Yeni Sovyetler Birliğinin parçası olacaklar. O yüzden Rusya, Çin ve Uzak Doğu ile ilişkileri geliştirme politikası çok doğru ve kritik önemde
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Öncelikle katma değeri yüksek ürün yelpazesini belirlemeli , uzaklarda ürettiğimiz fiberoptik kablo , kevlar , kerosen , kauçuk , kompozit uçak gövdesi , otomobil , telefon vb silikon çip ve bileşenleri onların serbest ticaret bölgesi üzerinden piyasalara ihraç etmeli , Türk sanayici ve müteşebbisleri ASEAN , NAFTA ... serbest ticaret bölgelerinde birinci sınıf yatırımcı , ticari ortak ve CEO konumlarına yükselmelidir .
  Cevapla
 • nireli 1 ay önce Şikayet Et
  yıllar önce komşu ve çevre ülkeleri ülkemize karşı şeytanlaştıran ve içimizdeki münafıkların katkıları ile düşmanlaştıran anlayış o gün uzak ülkeleri hedef gösterip buralara ürün satın diyordu üzerinden on yıllar geçmesine rağmen ülkemiz dönüp dolaşıp aynı noktaya geldi ise artık aynaya bakmanın zamanı geldiğini bu anlayışın dost kardeş müttefik hiç bir ülke bırakmayacağını bilmemek ahmaklık olur
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Onların kaynakları zaten zengin , ne diye Türkiye'den ithal edip , lojistik maliyeti ve zaman kaybı ile uğraşsınlar . Türkiye'den İhraç edecek isek yükte hafif , pahada değerli elzem ihtiyaç ürünlerini ihraç etmeliyiz . En mantıklısı onların kaynaklarından istifade etmek , NAFTA , LAFTA , ASEAN ... serbest ticaret bölgeleri içerisinde ülke şirketleri ile ortaklıklar kurup , serbest ticaret yapmaktır .
  Cevapla
 • Erhan 1 ay önce Şikayet Et
  Daha pahalı alıp ucuza satiyoruz, Kar ediyor olsak aylık dış ticaret acigi 10 milyar dolar olmazdi.
  Cevapla
 • isini yap 1 ay önce Şikayet Et
  10 milyar acik enerjiden kaynaklaniyor petrol ve dogalgaz..
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Fueloil , Kerosen ucuz değil ki , Gemi nakliyatı yapsan ayrı maliyet , Uçak nakliyatı yapsan ayrı maliyet , bir de ham maddeyi işleyip mamüle dönüştürüp uzaklara yollamak var .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle