Hayalet uçaklar satılıyor! Son 5 tane kaldı

Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçaklar satılıyor. İhlas Haber Ajansı'nın daha önce gündeme getirdiği 12 hurda uçaktan geriye 5 adet kaldı. Hurda uçaklar fpv dron ile görüntülendi.

Hayalet uçaklar satılıyor! Son 5 tane kaldı
Hayalet uçaklar satılıyor! Son 5 tane kaldı
GİRİŞ 06.07.2022 14:26 GÜNCELLEME 06.07.2022 15:31
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla 4 Nisan 2019’da sivil uçuşa kapatılan Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçaklar çürümeye terk edilmişti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından terk edilen uçakların sahipleri tarafından alınması için belirlenen süre tamamlandı. Sahipsiz uçakların ihalesi ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. İhale ile üzerinde bulunan ipotek ve haciz bedeli de fiyata eklenip öyle satışa çıkartıldı. İhlas Haber Ajansı’nın “İstanbul’un çürümeye terk edilen hayalet uçakları” başlıklı haberiyle gündeme getirdiği uçaklar yatırımcılar tarafından ilgi gördü. Medyada yer alan haberlerin ardından atıl vaziyette bulunan 12 hurda uçak 7 tanesi satıldı. Satılan uçaklar taşınması için kanat ve gövde kısımları parçalanarak havalimanından götürüldü. Uçakların bazıları ise restoran, kafeye dönüştürüleceği öğrenildi. Havalimanında sahiplerini bekleyen kalan 5 hurda uçak ise fpv dron ile görüntülendi. Uçakların birçoğunun dış gövdelerinin döküldüğü kanat kısımlarında ise ciddi hasarlar olduğu göze çarpıyor. Uçakların camları ve motorları tamamen yerinden sökülmüş vaziyette bekliyor. Ancak bazılarının içerisinde halen birçok elektronik aksam bulunuyor.

Sivil uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı içerisinde Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi hizmet veriyor. Ayrıca Millet bahçesi inşaatı için havalimanı içerisinde çalışmalar başlatıldı. Atatürk Havalimanı apronu festivallere de ev sahipliği yapıyor.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 8
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Hurda aluminum kilosu 30 tl
  Cevapla
 • Halil KALELİ 1 ay önce Şikayet Et
  O uçaklardan en büyük olanını alanda bıraksınlar, içerisini mini bir havacılık müzesi yapsınlar.
  Cevapla
 • Mrt 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel öneri teşekkürler
  Cevapla
 • OZER 1 ay önce Şikayet Et
  en son ne olur?
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Birini ben alıp rize sahilinde lokanta yapmam lazım..
  Cevapla
 • Misafir 07 4 hafta önce Şikayet Et
  Lokantanın ilk açılış günü ne zaman, Rezervasyon yapmak istiyorum :))
  Cevapla
 • Bilge Adam 1 ay önce Şikayet Et
  Trabzon havalimanında kaza yapan pegasus uçağını alacaktın, taşıman çok kolay olurdu:)
  Cevapla
 • HKan 1 ay önce Şikayet Et
  Kara yoluyla biraz uğraştirir gemi ile daha kolay gider
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle