Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'nin sefere çıkacağı tarih belli oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, ağustosun ilk yarısında ilk görev yerine gidecek" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 06.07.2022 13:51 GÜNCELLEME 06.07.2022 13:51
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han sondaj gemisinin ilk görev yeri için 5-6 alternatifin görüşüldüğünü belirterek, "Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur." dedi.

Mersin'in Taşucu Limanı'nda ziyaret ettiği Abdülhamid Han sondaj gemisinde değerlendirmelerde bulunan Dönmez, geminin dünyada 7'nci nesil olarak adlandırılan beş gemiden biri olduğunu söyledi.

Dönmez, Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4'üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın son teknolojiye sahip olduğuna işaret ederek, "Mavi Vatan'da kendi deniz etki alanlarımızdaki sondaj faaliyetlerimizi 4 yıldır aralıksız devam ettiriyoruz. En büyük gücümüz filomuzun derin deniz sondaj gemileri. Önce Fatih, akabinde Yavuz ve en son Kanuni sondaj gemisi filomuza katılmıştı." diye konuştu.

Türkiye'nin enerji filosunun büyük kısmının Karadeniz'de faaliyetlerine devam ettiğini dile getiren Dönmez, "Hedefleri gerçekleştirmek için filonuzu, insan kaynağınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Son gemimizi de artık ilk görev yerine hazırlama çalışmalarımızın sonuna yaklaştık." ifadelerini kullandı.

AĞUSTOSTA GÖREV YERİNE GİDECEK

Dönmez, Abdülhamid Han gemisinin kolaylaştırıcı bir teknolojiye sahip olduğuna dikkati çekerek, "Gemimiz ağustosun ilk yarısında ilk görev yerine gidecek. İlk görev yeri için 5-6 alternatif görüşülüyor. Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur." dedi.

Karadeniz'de keşfedilen doğal gazla ilgili çalışmalara da değinen Bakan Dönmez, "Sığ kısımlarda Castoro 10 gemisinin görevi bitmek üzere. Castorone gemisi denizin derin taraflarında boru serim işini yapacak. Muhtemelen bayram günlerinde ilk faaliyetlerine başlamış olacak." diye konuştu.

"FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ"

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor.

Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor.

Güney Kore'deki Okpo Limanı'ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs'ta Mersin'in Taşucu Limanı'na ulaşmasının akabinde çalışmalara başlanan geminin yakın zamanda göreve başlamasının planlandığı öğrenildi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 34
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Akdeniz olsun bence daha fazla da sabretmeyelim bence Mavi vatanda başlatalım aramayı.
  Cevapla
 • Musa 4 ay önce Şikayet Et
  Allah yar yardımcınız olsun güzel haberleri olsun millete devlete.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hiç bir zaman osmanlıya sahip çıkmadıkı, osmanlı ismi yazan gemilere sahip çıksın,
  Cevapla
 • Oktay 4 ay önce Şikayet Et
  La ilahe illallah
  Cevapla
 • Afk 4 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı haberler inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle