Ticaret Bakanlığı harekete geçti! Yüzde 70 destek geliyor

Hükûmet, ihracatçıların uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla ulaşmalarını temin etmek amacıyla dağıtım ağı kurmak isteyen firmalara destek verilmesine karar sonrası düğmeye basıldı.

GİRİŞ 06.07.2022 06:47 GÜNCELLEME 18.07.2022 17:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı tarafından,Rusya, Bulgaristan, Romanya ve Güney Avrupa’da dış ticaret taşımalarında kara yolu geçişlerinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve kara yolu geçişlerini devre dışı bırakacak alternatif güzergâhların oluşturulması amacıyla lojistik dağıtım ağlarının ivedilikle kurulması gerektiği yönünde ihracatçı firmalara çağrı yapıldı.

CEP DEPOLAR BELİRLENDİ

Bakanlık, desteklenecek lojistik dağıtım ağı ve ‘cep depoların’ kurulacağı bölgeleri, Karadeniz’de Burgaz ve Köstence, Doğu Karadeniz’de Tuapse ve İtalya’daki Trieste limanı olarak belirledi.

YÜZDE 70 DESTEKLENECEK

Bu bölgelerde en az 5 bin metrekare depo alanı veya ilgili ülke plakalı en az 50 ticari araca sahip Türkiye’de yerleşik lojistik şirketlerinin giderleri yüzde 70 desteklenecek. Bu destek 60 milyon liraya kadar çıkabilecek. Bu şirketlerin reklam tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yüzde 50 ve dağıtım ağı başına yıllık en fazla 3 milyon liraya kadar desteklenecek. Bu şirketlerde yurt dışında istihdam edilen nitelikleri bakanlıkça belirlenen aynı anda en fazla 10 kişinin brüt ücretlerine ilk 2 yıl yüzde 70 diğer yıllar yüzde 50 destek verilecek.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 4
 • ibrahim doğru 4 ay önce Şikayet Et
  Destek vermeyiniz nerede bir film fırıldak çeviren adamlar alıyor...onun yerine vergileri düşürün herkes yararlansın.....
  Cevapla
 • Üretici Adam 4 ay önce Şikayet Et
  Çok yanlış bir destekleme şekli acilen durdurulmalı bu şekilde destekleme olmaz.
  Cevapla
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Oraya buraya destek vermek yerine her sene 3 milyar dolar değerinde bir fabrika kursanizda 10 tane devletin gıda ilaç yazılım motor lojistik fabrikası olsa ürünleri satsa daha karlı her sene milyarlar destek sağlanıyor sonuç dolar 17 tl
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Adrese teslim destek diye buna derim umarım halk uyanır da tüm siyasileri temizler
  Cevapla