Bakan Bilgin'den döviz açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dünyada salgından kaynaklı krizler nedeniyle ekonomik problemlerin yaşandığını belirtti.

Bakan Bilgin'den döviz açıklaması!
Bakan Bilgin'den döviz açıklaması!
GİRİŞ 05.07.2022 15:00 GÜNCELLEME 05.07.2022 15:17
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) İl Müdürleri Hedef Performans İzleme Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin nüfus artış hızının hızla düşmesine rağmen hala genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Bilgin, genç nüfus dikkate alındığında Türkiye'nin daha fazla istihdama ihtiyaç duyduğunu söyledi.

İstihdam için kalkınmanın, kalkınma için ekonomik büyümenin gerekli olduğunu vurgulayan Bilgin, "Büyümemizin hızlanması lazım. Bakın Çin, yüzde 11, 12 büyüyor. Türkiye, geçen yıl yüzde 11 ile dünyanın en fazla büyüyen iki ülkesinden birisi oldu. Bunu devam ettirmemiz lazım. Büyüme istihdam yaratıyor. Türkiye, yüzde 5 büyüdüğü zaman 700 binin üzerinde yeni istihdam yaratıyor. Yüzde 7 büyüdüğü zaman 1 milyonun üzerinde yeni istihdam yaratıyor. Yüzde 8, 9, 10 büyüse ne kadar istihdam edeceğini tahmin edebilirsiniz." diye konuştu.

“Dalgalanma ekonomimizde fevkalade sarsıcı etki yapıyor”

Dünyada salgından kaynaklı krizler nedeniyle ekonomik problemlerin yaşandığına dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti: ''Bugün Batılı ülkelerin en büyük problemi, sadece enflasyon artışı değil, hızlı bir şekilde ortaya çıkan resesyon tehdidi. Bunlar birleştiği zaman Batı, 2008'den çok daha büyük krizle karşı karşıya kalacak. Onun altından kalkması daha da zor olacak. Dünyanın yaşadığı bu kriz bizi fevkalade etkiliyor. Bizim dövize ihtiyacımız var. Döviz fiyatlarındaki bir dalgalanma bizim ekonomimizde fevkalade sarsıcı etki yapıyor. Diğer bir konu enerji. Biz kriz öncesi enerjiye 45-50 milyar dolar harcıyorduk, bu sene 105 milyar dolara yaklaştı. Yani 50 milyar dolardan fazla bir yük getiriyor ülkemize. Bunları aşmanın imkanları var. Enflasyonla mücadele edeceğiz. Dün açıklandı, ciddi seviyelerde enflasyon. Türkiye, ihracata dayalı büyüme modeline geçerek aslında bu konuda çok ciddi bir tedbir almıştır. Bunun içinde de ihracatın sanayiye dayalı büyümesi geliyor. Sanayide üretim arttıkça, istihdam artıyor."

"Bu programları istismar ettirmeyeceğim, bu kesin, bunu bilin"

Türk ekonomisi büyüdükçe istihdam yaratma kapasitesinin arttığını, bu artışı daha etkin şekilde değerlendirecek programlar hazırladıklarını söyleyen Bilgin, devamında şunları kaydetti: ''İşbaşı Eğitim Programlarını yeniden düzenledik. Daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Birçok kuruluş bizden eğitim programıyla adam almış, bizden üç ay parasını almış, üç ay da kendisi çalıştırmış. Altı ay sonra çıkartmış. Bunların hepsini devre dışı bıraktık. Adam alana bir yıl veya iki yıl istihdam garantisi olacak. Türkiye'nin emekçilerinin, İşsizlik Sigortası Fonu için kesilen paralarının, böyle saçma sapan programlara gitmesine izin veremeyiz. Bazıları sağda solda, 'bu programlardan artık yeterince yararlanamıyoruz' diyor. Evet, bu programları size bir daha istismar ettirmeyeceğim, bu kesin, bunu bilin. Dolayısıyla yeni programları uygulayacağız. Dürüst, yaptığı işe saygı duyan, çalıştırdığı emekçiye saygısı olan işverenlerin bu yeni programlarımıza başvurmalarını, kendilerine sunulan imkanları değerlendirmelerini istiyoruz."

Güldoğan: Fon için ilave getiri elde ettik

İŞKUR Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan da başta Avrupa Birliği olmak üzere birçok uluslararası ortakla istihdamı destekleyen projeler yürüttüklerini söyledi. Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğindeki değişikliklerle kurs ve programların verimliliğini artıracak yeni düzenlemeler yaptıklarını anlatan Güldoğan, verimliliği düşük faaliyetlerin önüne geçerek, programların daha hızlı ve etkin şekilde istihdama dönüşünü amaçladıklarını kaydetti.

İşsizlik Sigortası Fonu'nun, Kurum faaliyetlerinin sağlıklı yürütülmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Güldoğan, "2021 yılı temmuz ayında fon büyüklüğü yaklaşık 87 milyar iken yapmış olduğumuz düzenlemelerle haziran ayı sonu itibariyle 105,7 milyar liraya ulaşmıştır. Sadece Kamu Haznedarlığı uygulaması ile ilgili yaptığımız çalışma sonucu fon için ilave getiri elde ettik. Fona yük getirecek ve etkinliği düşük uygulamalara son vererek bu paranın daha verimli, istihdama dönüşecek faaliyetlerde kullanılmasını sağlayacağız." diye konuştu.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 5
 • Zafer 4 ay önce Şikayet Et
  Bakanım doları eski seviyelere getirmeniz lazım. Herşey dolar bazlı yükseliyor. İstihdam iyi güzelde özellikle tek maaşlı ve dar gelirli insanların durumu malum.
  Cevapla
 • vatan 4 ay önce Şikayet Et
  iş başı eğitim programlarına dahil olanlara en az 2 yıl sözleşme zorunluluğu getirilmeli. eğitim programı sonunda işçi 2 yıllık süreli sözleşme imzalamalı işverenle ve bu sözleşme iptal edilemez olmalı.
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  EYT mağdurları müjde bekliyor.
  Cevapla
 • Felanca 4 ay önce Şikayet Et
  ENERJİ maliyetlerini düşürün. Gerekirse vatandaşa GÜNEŞ PANELLERİ HİBE EDİN. TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNDE AKARYAKITTAN VERGİ ALMAYIN
  Cevapla
 • TIRIS 4 ay önce Şikayet Et
  Meslek Yüksekokullarına ciddi yatırım yapılması gerekiyor. Meslek erbabı gençlerin yetişmesi için bu şart. Herkes devlet kurumuna girmek istiyor. Bu da devletin şişmesine kamburlaşmasına sebep oluyor. MYO lar çoğalmalı ve okulu bitirenin iş endişesi olmamalı. Devlet, Sanayiciler ve İş adamları el ele verip işsizliğin belini kırmalı.
  Cevapla